Miért kerüljön több étel a kukába, mint a tányérunkra? Ha egy egész fejjel veszünk, a brokkoli szárát sajnos rendszeresen kidobjuk, ennek azonban nem kéne így lennie, a vastag törzs ugyanis szintén fogyasztható. A legjobb elkészítési módok bemutatásával segítünk, hogyan használd fel az egész zöldséget.
Szép, bolyhos rózsáival szemben a brokkoli szárát a legtöbben nem használjuk fel. Mivel kevésbé esztétikus, olykor göcsörtös a torzsa, még csak nem is gondolunk arra, hogy megegyük. Pedig rendesen elkészítve ez, a karalábéhoz hasonló, harsány darab ugyanúgy képezheti saláták és más fogások részét, mint a növény felső része.
Előkészítés
Amennyiben a brokkolirózsákat már feltettük főni kedvenc krémlevesünkhöz, irányítsuk figyelmünket a deszkán maradt torzsára. Több lehetőség is áll előttünk, ha tényleg el akarjuk fogyasztani.
Először is mindenképpen mossuk meg a szárat, majd az aljáról vágjunk le egy körülbelül két centis darabot. Látni is fogjuk, hogy ez a rész kiszáradt, esetleg szürkés, kéregszerű, így nem fogjuk tudni felhasználni. Minden más azonban a gyomrunkban fog kikötni a szemetes helyett.
Ezen a ponton felmerül a pucolás kérdése. A brokkoli szárának héja természetesen ehető, és mivel megmostuk biztosak lehetünk benne, hogy semmilyen szennyeződés nem maradt rajta.
Persze attól függően, hogy milyen öreg a zöldség, amit vettünk, a héj vastagabb vagy vékonyabb lehet.
Abban az esetben érdemes megpucolnunk, ha nyersen fogjuk megenni, illetve ha kevesebb ideig, kisebb hőfokon akarjuk elkészíteni. Erről bővebben lentebb.
Elkészítési módok
A legegyszerűbb dolog, amit a brokkoliszárral tehetünk, a nyers elfogyasztás. Ebben az esetben mindenképpen pucoljuk meg, majd vágjuk hajszálvékony szeletekre. Ehhez javasolt az uborkagyalu használata, de ha ügyesen bánunk a késsel, úgy is sikerülni fog. A vékony korongok landolhatnak egy salátában vagy szendvicsben feltétként.
Blansírozás vagy párolás esetén kicsit nagyobb darabokban hagyhatjuk. Vágjuk vastagabb karikákra vagy kockákra, esetleg vékony csíkokra, ha a szár alakja engedi. Ilyen formájában köretként tálalhatjuk húsok, halak mellé.
Ázsiai típusú pirított tésztákban, rizsekben találó hozzávaló lesz. Hagyjuk itt is közepes méretűre, hogy mindenképpen puhuljon egy kissé, de az ilyen jellegű fogásoknál amúgy sem probléma, ha a zöldségek egy része roppanós marad.
Nagyobb darabokban zöldséges egytálak, curryk része lehet. Rendszerint érdemes az elején hozzáadni, így biztosan nem marad nyers. Gazdag zöldséglevesbe is tehetjük, esetleg alaplevet is főzhetünk vele más maradék zöldségekkel.
Sütőben sütve még a héját is rajta hagyhatjuk. Mivel itt hosszú ideig, intenzívebb hőnek lesz kitéve, nem kell aggódnunk amiatt, hogy kemény marad a brokkoliszár. A nagyobb kockákat vagy korongokat egy tálban keverjük össze annyi olajjal, hogy mindent bevonjon, majd fűszerezzük kedvünkre. Egy izgalmas kezdő kombináció lehet a só, bors, paprika és fűszerkömény keveréke. Egy tepsiben magas hőfokon (200-230 °C) körülbelül 20 perc alatt elkészül, de a puhaságot ellenőrizzük, mielőtt kivennénk. Az elkészítési idő változhat aszerint, hogy mekkorára vágtuk a zöldséget.
Bármit is teszünk, semmiképp se dobjuk ki, inkább együk meg a brokkoli szárát!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Okos, színes konyhai megoldások: