Egy új tanulmány szerint azok az idősebb korú emberek, akik alacsonyabb kalóriatartalmú mediterrán diétát követnek, és hetente hat napot minimálisan mozognak, egy év után látványosan gyarapíthatják az izomzatukat, miközben jelentős mennyiségű zsírt veszítenek – a súlyvesztést pedig hosszabb távon is fenn tudják tartani.
Ez a tanulmány azt bizonyítja, hogy a kontrollált kalóriatartalmú mediterrán étrend és a testmozgás nem egyszerűen fogyást eredményez: a testösszetétel újraeloszlását ösztönzi a zsírból az izomba
– mondta Dr. David Katz, a prevenciós és életmódgyógyászat specialistája.
A teljes testzsír csökkenése mellett a vizsgálatban résztvevők veszítettek a veszélyes zsigeri, azaz hasi zsírból is. Ez azért számít veszélyesnek, mert könnyen cukorbetegséghez, szívbetegséghez és stroke-hoz vezethet.
Az új tanulmány eredményei talán nem meglepőek, de igenis jelentősek
A diéta és a testmozgás előnyeit ugyanis nem korlátozzák pusztán a fogyásra, kiterjesztik azt a káros, zsigeri zsírok mozgósításra is– tette hozzá Katz, a True Health Initiative nonprofit szervezet elnöke és alapítója.
Ez a tanulmány megerősíti, hogy alapvetően megváltoztathatjuk anyagcsere-állapotunkat
– mondta Dr. Walter Willett vezető táplálkozáskutató, a Harvard T.H. epidemiológiai és táplálkozástudományi professzora, illetve a bostoni Harvard Medical School orvosprofesszora.
A kutatásról
A kutatás egy nyolc évig tartó, Spanyolországban végzett, randomizált klinikai vizsgálat része, amelyben 23 kutatóközpont vizsgálja, hogyan csökkentheti az étrend és a testmozgás az 55 és 75 év közötti férfiak és nők kardiovaszkuláris kockázatait. A vizsgálatban részt vevő 6874 fő mindegyike túlsúlyos vagy elhízott volt, akadt, akinek metabolikus szindrómája volt vagy magas vérnyomással, magas vércukorszinttel, megváltozott koleszterinszinttel, valamint hasi zsírtöbblettel rendelkezett.
A JAMA Network Open folyóiratban szerdán megjelent új tanulmány egy és három éves eredményeket vizsgált egy 1521 emberből álló csoporton, akiknél kifejezetten a zsigeri, hasi zsír szintjét vizsgálták.
A csoport felét arra kérték, hogy tartson mediterrán diétát, 30%-kal csökkentve a kalóriatartalmat, és hogy korlátozzák a hozzáadott cukor, a kekszek, a finomított kenyér és a gabonafélék, valamint a vaj, a tejszín, a feldolgozott húsok és az édesített italok fogyasztását. Emellett az első évben havonta háromszor kaptak segítséget az intervenciós csoport képzett dietetikusaitól. Ugyanezt a csoportot arra is felkérték, hogy idővel növeljék aerob gyakorlataikat: napi 45 vagy több percet gyalogoltak, és olyan gyakorlatokat végeztek, amelyek javítják az erőt, a rugalmasságot és az egyensúlyt.
A fennmaradó résztvevők évente kétszer kaptak általános tanácsokat a csoportos üléseken, és a vizsgálat kontrollcsoportjaként szolgáltak.
Jelentős megállapítások
Az első év végén az intervenciós csoportba tartozók, akik alacsonyabb kalóriatartalmú mediterrán diétát követtek és sportoltak, szerény súlyvesztést értek el, de szignifikánsan magasabbat, mint a kontrollcsoport. Három év távlatában viszont érdekes megnézni, hogy az intervenciós csoport a második és harmadik évben újra felszedte a leadott kilók egy részét, míg a kontrollcsoport kisebb testzsír-vesztesége viszonylag stabilan megmaradt.
A tanulmány szerzői azonban kiemelik, hogy csak az intervenciós csoport résztvevői csökkentették a hasi zsírtömeget, az a kontrollcsoportban változatlan maradt. Hozzátették még, hogy mindkét csoport felszedett némi sovány izomtömeget, de az intervenciós csoport tagjai a kutatás végére kedvezőbb testösszetételt értek el, mivel több zsírt veszítettek, mint izmot.
Nem véletlen tehát, hogy a már díjnyertes mediterrán étrend még mindig nagy népszerűségnek örvend. A fent részletezett előnyök mellett csökkentheti a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a demencia, a memóriavesztés, a depresszió és a mellrák kockázatát. A diétát, amely inkább étkezési stílus, mint korlátozott diéta, az erősebb csontokkal, az egészségesebb szívvel és a hosszabb élettel is összefüggésbe hozták már.
Még több a mediterrán diétáról: