Ezt mindenképp tudnod kell a hagymatárolásról

Ha eddig hazamentél a bevásárlásból, és a hagymát csak úgy ledobtad valahova, akkor ez biztosan változni fog, miután elolvastad cikkünket a hagymatárolás helyes módjáról. Őrizz meg minden aromát!

Csak leteszed a hagymát oda, ahol épp van hely a konyhában? Bár kényelmes, de nem ez a legjobb stratégia. A kicsírázott vagy megromlott hagymák elkerülése érdekében az alábbi tanácsokat fogadd meg mindenképp a hagymatároláshoz.

Mi a legjobb hely a hagyma tárolására?

A leggyakrabban használt hagymafajtákat, így a vörös, lila vagy akár fehér hagymát hűvös, száraz, a közvetlen napfénytől, nedvességtől és hőtől védett helyen kell tárolni. Ez azt jelenti, hogy a tűzhelytől távol, egy szekrényben vagy szekrény alatt, vagy ha nagy tételben vásárolsz belőle, akkor a kamrában vagy a garázsban érdemes tárolni, és a jó szellőzés is kulcsfontosságú. A legjobban hálós zacskókban, papírzacskókban, kosarakban és hasonló alkalmatosságokban tartható el.  

Ezt mindenképp tudnod kell a hagymatárolásról

Ezzel szemben a bio hagymának hűvösebb hőmérsékletre van szüksége. Akár a hűtőbe, az alsó fiókokba is be lehet tenni. Különösen igaz ez a tél későbbi szakaszaira, amikor a bio hagyma hajlamosabb kicsírázni, ha hetekig szobahőmérsékleten hagyod. A sima hagyma ezzel szemben tovább eltartható szobahőmérsékleten. Ennek oka, hogy a bio hagymát nem permetezik kémiai csírázásgátlóval.

Meddig áll el a hagyma?

A hagymákat először érlelik, ami azt jelenti, hogy a betakarítás után meleg, száraz helyen pihentetik, amíg a hagyma teteje teljesen meg nem szárad, és a hagymán nem képződik papírszerű héj. Ez a folyamat jelentősen megnöveli a tárolhatósági időt, aminek hatására körülbelül három hónapig áll el a hagyma.

Azonban, ha már felvágtad, de nem használtad el az egész hagymát, akkor drasztikusan romlanak a túlélési esélyei. Ilyenkor mindenképp hűtőben kell tartani, és maximum öt napon belül el kell fogyasztani.

A finomra vágott vagy szeletelt hagyma hajlamos kiszáradni és gyorsabban elveszíteni az ízét, ezért csak egy-két napig tartható el.

A hagyma nemezise

Korábban már írtunk erről a témáról külön is, de itt is fontos hangsúlyozni, hogy a hagyma és a burgonya egymás melletti tárolása egy nagy-nagy nem. A hagyma ugyanis nagy mennyiségű etilént termel, ami a burgonya gyorsabb romlását idézi elő. Ezenkívül a burgonya magas nedvességtartalma hatással lehet a hagyma állapotára, ha egymás mellett tárolják őket.

Azonban nem csak a burgonya a hagyma ellensége. Más, etiléngázt kibocsátó alapanyagok, például az alma, a citrusfélék és a banán is felgyorsítják a hagyma romlását, akárcsak a nedvességben gazdag gyümölcsök, például a dinnye és az uborka. A hagyma nedvszívó jellege azt is jelenti, hogy könnyen felveszi a szagokat, ezért a legjobb, ha az aromás és illatos ételektől, például gyömbértől is messze-messze tárolod.

Másfelől az olyan összetevők, mint a vaj és a sajt, magukba szívhatják a hagyma ízét, ezért fontos, hogy a felvágott hagymát légmentesen záródó edényben tárold a hűtőben.

Mitől csírázik ki a hagyma?

Ahogy az elején arról szó volt, a hagymát a hosszú élet reményében sötét, hűvös helyen kell tárolni. Ebből egyenesen következik, hogy ennek ellentéte, azaz a világos, meleg és nedves környezet csírázásra készteti. Persze ilyenkor sincs azonnal veszve minden, kicsírázva, azzal együtt is biztonságosan fogyasztható a hagyma, egészen addig, amíg a hús szilárd, és nincsenek rothadásra utaló jelek rajta.

A problémát igazából az jelenti, hogy a csírázás után csökken a hagyma eltarthatósága, mivel a növény energiát von el a gumóból, hogy új csúcsot növesszen, és a hagyma e folyamat során összezsugorodik.

Honnan tudod, hogy a hagyma megromlott?

Ha benyomod a hagyma tetején a héját, és puhának érzed, az annak a jele, hogy a hagyma megromlott. További jelek lehetnek a felületi penész vagy a kellemetlen szag.

Sajnos nem minden esetben ilyen egyértelműek a rothadás jelei. Bizonyos gyakori bakteriális betegségek csak a hagyma belső rétegét érinthetik, ezért szinte lehetetlen a hagyma felvágása előtt kiszúrni ezeket. Az egyik módja ennek megelőzésére az, hogy a sérült hagymákat külön tárolod, és előbb használod fel, mint a többit. A zúzódásokkal, vágásokkal vagy általános sérülésekkel rendelkező hagymák érzékenyebbek, könnyebben elindul náluk a romlási folyamat, és a mikrobák könnyebben elszaporodnak.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További konyhai tippek segítik a sütés-főzést:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...