5 technika, amivel az egekig fokozhatod a szerény hagyma ízét

Ahhoz képest, hogy a hagyma szinte az összes ételünk alapjában megtalálható, elég kevés fantáziával kezeljük ezt a legalapvetőbb zöldséget. Ízét rengeteg módon előhozhatjuk, kihangsúlyozhatjuk vagy elmélyíthetjük a lenti technikákkal.

Hagymával főzni lehet végtelenül egyszerűen, de meglepően komplikáltan is. A szerény (és többrétegű) külső alatt ugyanis olyan sok íz, állag és aroma, tehát lehetőség rejlik, amit vétek lenne egy egyszerű párolással elintézni. Mindegy, hogy levest, salátát vagy ragut főzünk, a hagymát előkészíthetjük néhány trükkös módszerrel, ami jelentősen elmélyíti annak ízét.

5 technika, amivel az egekig fokozhatod a szerény hagyma ízét

Dobjuk be a sütőbe

Ha alaplevet vagy levest főzünk, és szükségünk lesz hozzá egy fej hagymára, felejtsük el, hogy nyersen tesszük a zöldséget a fazékba. Ehelyett kapcsoljuk be a sütőt, ugyanis itt fog történni a csoda.

Vágjuk félbe a fej hagymát, kenjük be olajjal, és sózzuk meg. Tegyük egy tepsire, és lökjük be nagyjából 30 percre a sütőbe.

A forró (230℃-os) sütőben egyrészt teljesen megpuhul a hagyma, hiszen a saját gőzében megpárolódik, másrészt felülről, a közvetlen hőtől elkezd karamellizálódni. Ne ijedjünk meg, ha feketedni kezd, pont ezt a színt kell látnunk. Ez jelzi ugyanis számunkra, hogy a hagymában karamellizálódni kezdtek a cukrok.

Ezt a sült hagymát tegyük utána az alaplevünkbe vagy a hús- és egyéb levesekbe. Sokkal mélyebb hagymaíz lesz a jutalmunk, ha így teszünk.

Sokhagymás galette

A pite nem csak desszert lehet! Mi most egy szuper gazdag, hagymás galette-et készítettünk, aminek az a legnagyobb előnye, hogy szabadon formázhatjuk, nem kell belezsonglőrködni különböző ...

Majdnem hagymalekvár

Hagymából lekvárt főzni egy igen hosszadalmas, és kevergetéssel sűrűn teletűzdelt konyhai folyamat. Amikor gyorsan főzünk valamit, de mégis szeretnénk komplexebb ízeket adni a hagymás alapnak, ezt a technikát vegyük kölcsön, de azért nem teljes egészében.

Vágjuk vékony félkörökre a hagymát, majd kevés olajjal kezdjük el fonnyasztani. Ha kellően felmelegedett az olaj, vegyük a legkisebb fokozatra a lángot, és fedjük le a fazekat. Nagyjából 5 percenként keverjünk egyet a hagymán, hogy ne égjen le, de ezen kívül tartsuk egész végig a fedő alatt a zöldséget.

A belőle elpárolgó nedvesség itt ugyanis gőzzé alakul, amiben viszonylag gyorsan vajpuhára párolódik a hagyma. Egy idő után (nagyjából 15 perc) pedig elkezd karamellizálódni a zöldség, azaz a benne lévő cukor barnul és egyre mélyebb aromája lesz.

Nagyjából 20-25 percig főzzük így a hagymát, utána pedig haladjunk tovább a kiszemelt receptünk következő lépéseivel. Ezt a karamellizált hagymát használhatjuk pörköltek, zöldséges és húsos raguk, főzelékek alapjaként is.

Balzsamos lilahagyma-lekvár

Ez a hagymalekvár szuper kiegészítője lehet sajttálaknak vagy különféle húsételeknek. Íze édeskés és sós egyszerre, a balzsamecettől pedig kellemesen pikáns.  

Hagymás-baconös nudli

A dödölle alapján készítettük ezt a sós nudlit - sok-sok hagymával és baconnel igazi régimódi, laktató csemege!

Reszeljük le

A hagyma nyersen elég erőteljes tud lenni, néha akár más ízeket is képes elnyomni. Főleg akkor, ha kockára vagy félkörökre vágjuk. Ha szeretnénk megtartani a hagyma ízét (hiszen nélküle kevés étel lenne ugyanolyan), de egy fokkal enyhébben, felvágás helyett reszeljük le.

A reszelőnk kisebb lyukú oldalán egy pépállagú, nyers „hagymakrémet” csinálhatunk, amit utána bekeverhetünk salátaöntetekbe, szendvicskrémekbe. A hagymaíz megmarad, a könnyfakasztó csípősségnek azonban nyoma sem lesz.

Tepsis hagyma

Amennyiben nem apróra vágott, hanem nagyobb darabos hagyma kell egy receptbe (főleg nagyobb mennyiségben), ilyen formában is nyugodtan betehetjük a sütőbe. Vágjuk a fej hagymát negyedekbe vagy nyolcadokba, és szedjük szirmaira. Masszírozzuk össze olajjal és sóval, és süssük nagyjából 20 percig. Az így kapott sült hagymaszeleteket keverhetjük hideg és meleg ételekbe is.

Savanyítsuk meg

Főleg a lilahagymával képes csodákat tenni a savanyítás, persze ugyanígy az összes többi fajtájú, színű és formájú hagymával is próbálkozhatunk. Forraljunk össze egyenlő arányban ecetet és vizet, ízesítsük kevés sóval és cukorral, majd a keveréket öntsük a felszeletelt hagymára.

Hagyjuk teljesen kihűlni, és tegyük át a hűtőbe (érdemes alapból egy befőttesüvegben készíteni a savanyúságot), ahol pár hétig garantáltan eláll majd.

A savanyú, mégis édeskés hagyma kiváló kiegészítője lehet majonézes vagy zöld salátáknak, egyszerre díszíthetünk és ízesíthetünk vele egytálételeket, leveseket, szendvicseket.

Háromhagymás leves

A hagyma olyan magától értetődően ül a kis kosárkában a konyhában, bérelt helye van a konyhapult alatt. Ha esetleg elfogy, nem értem, hogy nem jutott eszembe pótolni. Szinte mindenbe ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Segítség a konyhában, kezdőknek és haladóknak is:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...