Így habard az ételeidet hiba nélkül

Az egyik legelterjedtebb, és mégis sokak által mumusként kezelt konyhatechnológiai fogás, amit könnyű elrontani, de ugyanilyen könnyű tökéletesen kivitelezni is, ha betartunk néhány alapvető szabályt. Mindent a habarásról.

A habarás az ételek egyfajta sűrítési módja, amiben általában valamilyen tejtermékkel keverünk el lisztet vagy keményítőt. Ritkábban, de a habaráshoz használhatunk egyszerűen vizet is – a tej/tejszín/joghurt/tejföl vagy a növényi tejek további konzisztenciát és krémességet adnak az ételnek, de az olyan fogásoknál, amelyekbe tej nem való, használhatunk vizet is.

A habarás abban különbözik a rántástól, hogy itt nem kerül további hozzáadott zsiradék az étekbe, hanem a folyadék és a liszt elegye sűríti be az ételt.

Mikor habarunk?

Legtöbbször levesek és főzelékek sűrítésére használjuk, de egytálételek, szószos fogások elkészítését is gyakran zárjuk habarással. A hideg nyári gyümölcslevesek, a kellemesen savanykás tejfölös ragulevesek, a krumpli-, bab- és borsófőzelék sokaknak elképzelhetetlenek tejes vagy tejfölös habarás nélkül. Ha tejet vagy tejszínt használunk, édesebb lesz az étel, ha tejföllel vagy joghurttal sűrítünk, savanykásabb, karakteresebb lesz az eredmény – a magyar fogások nagy része készül tejfölös habarással.

Ízes krumplifőzelék

Jönnek a hűvösebb idők. Nyáron elegendő salátát enni a husi mellé, de most egy tál főzelék szívet melengető kiegészítője a mindennapoknak.

Mindig liszttel habarunk?

Ahogy a nedves összetevő is változhat, úgy az sem előírás, hogy csakis fehérlisztet használhatunk a habarásban: készülhet az étel teljes kiőrlésű liszttel, alternatív lisztféleségekkel (pl. zabliszttel, rizsliszttel) vagy étkezési keményítővel is. A keményítővel készülő habarásnál csak egy egészen kevés, kiskanálnyi mennyiségre van szükség ahhoz, hogy besűrítse az ételt.

Hogyan lesz tökéletes?

Egyrészt figyelnünk kell az arányokra, 100 g liszt átlagosan 1,2-1,4 liter folyadékot köt meg mártás sűrűségűre, 1,2-1,6 litert főzelék sűrűségűre és 2,8-3,5 litert sűrített leves sűrűségűre. Ám ezek csak irányadó mennyiségek, hiszen a liszt fajtája, minősége, a folyadék és a benne főtt étel fajtája is befolyásoló tényező. A hüvelyesek és a krumpli keményítőtartalmuknál fogva alapból sűrítik az ételt, így kevesebb lisztre lesz szükség.

A tökéletes eredmény érdekében már a sorrendre is figyelnünk kell: mindig a liszthez öntjük hozzá a folyadékot/nedves hozzávalót és kézi habverő – rosszabb esetben villa, de használjunk habvetőt, ha tudunk – segítségével csomómentesre keverjük őket.

Ha fordítva csinálnánk, pillanatok alatt csomós lenne már maga a keverék is, és akkor még a forró folyadékkal nem is találkozott a habarásunk.

Hőkiegyenlítés

Ha csomómentes a keverékünk, akkor következik a hőkiegyenlítés lépése. Ezt sem szabad megspórolnunk, mert ezzel elkerülhető, hogy csomós legyen, összeugorjon a levesben, mártásban, főzelékben a habarás.

A lisztes keverékhez adunk egy kis merőkanálnyi forró levet az ételből, majd miután ezt is csomómentesre kevertük, lassan csorgatva, állandó kevergetés mellett hozzáöntjük a keveréket az ételhez.

A forralás titka

A jó habarás ízessé és krémessé teszi a fogást, ha viszont elrontjuk, csomós lehet az étel. De az sem mindegy, hogy mennyi ideig főzzük a habarás után. Minden esetben legalább öt percig kell forralni az ételt, hogy az tökéletes állagú és ízű legyen. Ellenkező esetben nemcsak lisztes ízű lesz az eredmény, hanem a liszt leülepszik az étel aljára, felül pedig híg marad, és könnyebben is meg is romlik.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több főzési tipp:

Legújabb receptek

Egyszerű csokis perec

Igen, ezt a retro édességet otthon, a saját konyhánkban is elkészíthetjük: omlós tésztája, roppanós csokiborítása rögtön visszarepít minden beleharapót a rég elfeledett ...

Sajtos perec omlósan

A legédesebb sós vendégváró receptjét találhatjuk itt: a klasszikus sajtos perecét. Omlós tésztából készül, kiszúrásához egy különleges forma kell, de ezt leszámítva ...

Címlapról ajánljuk

„Ordibálhatsz, csak nem biztos, hogy ezt tolerálni fogják, és a...

Nem tervezte, hogy a szakácspályára lépjen, az újranyitást követően mégis az ő vezetésével kapott 2022-ben ismét Michelin-csillagot a Babel, amit tavaly is megtartottak. Szentesi Évával közös videósorozatuk, a Ki főzte? keretében már belekóstolt, milyen is egy kamerával farkasszemet nézni, de igazi mélyvíz volt számára a konyha után egy televíziós műsorban dolgozni. A Konyhafőnök új évadában a szintén Michelin-csillagos SALT séfjével, Tóth Szilárddal együtt csatlakozott a zsűrihez Kaszás Kornél, a Babel séfje. Vele beszélgettünk.

Szász Nóri

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...