A gyümölcsös cobbler talán az egyik legegyszerűbb nyári édesség. Ezért is furcsa, hogy olyan gyakran nem készítjük, más recepteket részesítünk előnyben. Pedig tényleg nem egy bonyolult sütemény, ráadásul sokkal látványosabb, mint egy mezei piskóta. Ismerjük meg a gyümölcsös cobblert, hogy aztán minél többször elkészíthessük, amíg még tart a nyári meleg.
Mitől más a cobbler?
Annak ellenére, hogy mind a töltelék, mind a tészta hasonló, mint egy pitében vagy crumble-ben, mégis teljesen más desszertről beszélünk, ha a cobblerről van szó. Az egyik fő különbség, hogy a gyümölcsök közvetlenebb hőnek vannak kitéve, mint egy pitében, ezért jobban karamellizálódnak, szinte egy sűrű lekvár lesz belőlük.
Más a tészta is: persze ugyanolyan omlós, vajas, de egészen eltérő módon viselkedik. Kívülről ropogós és aranybarna lesz, egy villával felvágva azonban képes felszívni a gyümölcsök ízes szaftját.
Mivel alul nincsen tészta, nem kell amiatt aggódnunk, hogy esetleg eláztatjuk. A cobbler egy folyós, ragacsos, szaftos édesség, amihez mindenképpen kanál (és egy jó nagy gombóc fagylalt) kell.
Az omlós felső réteg
Az egyik szabály, amit a cobbler esetében be kell tartanunk, hogy nem fedjük le a teljes gyümölcsréteget. A szabadon hagyott részek ugyanis a hő hatására lassan megfőnek, besűrűsödnek. Így sokkal mélyebb ízük lesz, mint egy pitében.
Persze a tésztára is szükség van, hogy fel tudjuk vele itatni az aromás szaftot. Ehhez egy kifejezetten omlós állag szükséges, ami kívül mégis ropogós.
A legtöbb receptben lisztből, kevés cukorból, vajból és tejszínből (vagy tejből) készül a tészta, amit gyors mozdulatokkal kell nagyjából homogénre dolgozni. Nem baj, ha kissé ragadós a massza, ne ijedjünk meg, és semmilyen körülmények között ne adjunk hozzá extra lisztet. Ettől ugyanis kemény és rágós lesz.
Vigyázzunk a túldolgozásra is, amitől erős glutén alakul ki a tésztában. Ezt a cobblernél mindenképpen kerüljük el. A kész tésztát egy kanál segítségével, gombócok formájában tudjuk majd eloszlatni a gyümölcs tetején. Sütés előtt kenjük le tejjel, szórjuk meg cukorral.
A lekvárszerű gyümölcsös réteg
Cobblert készíthetünk bármilyen gyümölcsből: friss vagy fagyasztott, egyféle vagy keverék mind kerülhet bele. A lényeg, hogy érett, lehetőleg puha gyümölcsöt válasszunk a süteményhez, hogy legyen ideje alaposan megfőni.
A nagyobb gyümölcsöket vágjuk egyforma kockákra. Ha többfélét használunk, minden szem és darab legyen ugyanakkora. Akár önmagában is beletehetjük a süteménybe, de egy kevés cukor, citromlé és keményítő vagy liszt (maximum 1-2 evőkanál) segíti még ízesebbé, még sűrűbbé tenni a szaftos réteget.
Így süssük a cobblert
Melegítsük elő a sütőt 190℃-ra, és kenjünk ki egy tetszőleges alakú sütőtálat vajjal. A gyümölcsös réteget készítsük elő (mosás, szárítás, darabolás, elkeverés), majd egyenletes rétegben oszlassuk el az edény alján.
A kész tésztát gombócokban kanalazzuk a gyümölcsök tetejére úgy, hogy maradjon némi hely az adagok között. A sütemény mehet is a sütőbe, nagyjából 45-50 perc erejéig, vagy amíg a gyümölcs sűrű és szaftos, a tésztagombócok pedig aranybarnák.
Lenyűgöző tálalás
Ugyan a cobbler melegen a legfinomabb, ez nem azt jelenti, hogy azonnal fogyasztható. Amikor kivesszük a sütőből, a tűzforró, fortyogó gyümölcsnek legalább egy órát hűlnie kell, hogy fogyasztható legyen.
Ne ijedjünk meg, ha túl hígnak tűnik a gyümölcs a kivételkor. Ahogy hűl, jobban besűrűsödik, ezért is érdemes várni vele egy kicsit.
Az egy óra leteltével a langyos süteményt kanalazzuk tányérokra, tálaljuk vaníliafagylalttal, tejszínhabbal vagy joghurttal. Ha esetleg marad belőle, hidegen is ugyanolyan finom.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Süsd meg ezeket a csodás süteményeket is: