Az édes, ízes és lédús cseresznye nagy szerencsénkre hazánkban is szép termést hoz minden évben, úgy tűnik, idén különösen kedveztek a körülmények ennek a gyümölcsnek, mert bőven terem szerte az országban.
Ma már több, mint ezer nemesített fajtája létezik a cseresznyének, vannak egészen korai és késői érésű változatok, ahogy a sárgától, fehértől, az egészen világospiroson át a mélybordóig változik a színe is. Ízében kellemesen édeskés, vannak savanykásabb változatai, de savassága nem közelíti meg a meggyét, amely egy teljesen másféle gyümölcsfaj, a két növény egymás beporzására sem alkalmas. Rost- és lédús termései keményebbek a meggynél, kicsit tovább is eltartható nála.
Hogyan szedjük?
Sok gyümölccsel ellentétben a cseresznye nem utóérő fajta, ezért mindig tiszteletben kell tartani azt a viszonylag rövid idősávot, amíg a szemek a legtökéletesebben érettek – minél tovább van fent a fán, annál édesebb, mélyebb ízű lesz a termés, de figyelnünk kell arra, hogy időben leszedjük, mert hamar száradni és rohadni kezd.
A cseresznyét mindig szárával együtt szedjük, nemcsak azért, mert ez jobbat tesz a fának, hanem a leszedett termés is csak szárával együtt tárolható. A magukban álló szemek pár órán belül elkezdenek megrohadni.
Hogyan tároljuk?
A leszedett termést igyekezzünk viszonylag gyorsan megenni vagy feldolgozni, hűtve két-három napig minden gond nélkül eltartható, és ha megtaláljuk az ideális páratartalmat, akkor akár egy hétig is friss marad a hűtőnkben. Ám, mint minden lágy héjú, lédús gyümölcsféle, a cseresznye is sokat veszít a frissességéből. A legtöbbször frissen, gyakorlatilag magában a legjobb fogyasztani, de szerencsére egy rendkívül sokrétűen és jól tartósítható gyümölcsről van szó, amiből rengeteg finomság készülhet.
Fagyasztóba és befőttnek
Manapság a nagymama klasszikus cseresznyebefőttje kezd kimenni a divatból, pedig számos sütemény retró ízvilágát a legjobban ezzel a cukros lében eltett változattal lehet megidézni. Ha annak ellenére szeretnénk cseresznyés süteményeket készíteni a szezonon kívül is, hogy nem állnánk neki a befőzésnek, a legegyszerűbb, ha jól záródó dobozban – akár maggal, akár kimagozva – betesszük a fagyasztóba. Jól bírja a mínuszokat, hónapokig remekül eltartható a hűtőládában.
Lekvárnak, szörpnek, pálinkának
A cseresznye, annak ellenére, hogy nem egy egykönnyen szétfővő gyümölcsről van szó, remek lekváralapanyag – a kifejezetten darabos, a gyümölcs eredeti karakterét megőrző lekvárt kedvelők imádni fogják a belőle készülő dzsemeket és lekvárokat, ha pedig elég türelmesek vagyunk, nekiállhatunk a szörpfőzésnek is – igazán üdítő, édesen savanykás italt készíthetünk belőle, arról már nem is beszélve, hogy milyen remek pálinka főzhető az édes cseresznyéből.
Hétvégi sütinek
A frissen szedett vagy vásárolt cseresznyével az egyik legjobb dolog, ami történhet, ha valamilyen süteményt készítünk belőle – a hétvégi könnyű ebéd nagyszerű lezárása lehet.
Tehetjük kevert, bögrés süteménybe, dobálhatjuk egyszerű muffintésztába, készülhet belőle könnyű crumble, vagy a franciák egyik ikonikus süteménye a clafoutis (ejtsd: klafuti), amelynek roppant nagy előnye, hogy az eredeti repcept szigorúan előírja, hogy csakis magozatlan cseresznyéből lehet készíteni ezt a könnyű, légies édességet.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több nyárias tartalom itt: