Ehhez a betegséghez vezethet a gyerekkori tejivás

Friss kutatás mutatta be: az anyatejfogyasztás a babáknál csökkenti az 1-es típusú cukorbetegség kialakulását, a gyerekkori tejivás azonban pont az ellenkező hatással van a szervezetre.

A Diabetologia tudományos folyóiratban megjelent szakcikk szerint az, ha a babát anyatejjel táplálják, csökkenti az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. A gyerekkori tehéntejfogyasztás azonban tartogat magában veszélyeket: napi 2-3 pohárnyi tej megnöveli az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Ehhez a betegséghez vezethet a gyerekkori tejivás

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. Ez megakadályozza, hogy a szervezet elegendő hormont termeljen a vércukorszint megfelelő szabályozásához.

Az, hogy mi váltja ki az immunrendszer ilyen reakcióját, egyelőre rejtély, de tudósok feltételezik, hogy a genetikai hajlam és a környezeti kiváltó okok kombinációjának hatására alakul ki, utóbbi kategóriához tartozhat például egy vírus vagy néhány élelmiszer. Bizonyos esetekben a betegség genetikai hajlam nélkül is felbukkanhat.

Európában az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyerekek száma évről évre 3,4 százalékkal növekszik. A stockholmi Karolinska Intézet kutatói kíváncsiak voltak arra, hogy mi válthatja ki a gyerekeknél ezt a betegséget. A szakértők metaanalízist végeztek, és 152 olyan kutatást találtak, ami releváns volt a témára nézve: arra, hogy milyen ételek válthatják ki a cukorbetegséget. A megvizsgált 27 élelmiszer között volt olyan, amelyet az anya terhesség vagy szoptatás alatt fogyaszt, és volt olyan is, amit a gyerek eszik.

Az eredmények azt mutatták, hogy a hosszabb ideig szoptatott és kizárólag szoptatással táplált csecsemőknél kisebb valószínűséggel alakult ki a betegség. A kutatók szerint a szoptatás elősegíti a baba immunrendszerének kifejlődését, ezenkívül az anyatej támogatja a baba bél-mikrobiomját, azaz azokat a baktériumokat, gombákat és más mikroorganizmusokat, amelyek az emésztőrendszerben élnek, és segítenek az immunrendszer szabályozásában.

A tehéntej és a tejtermékek, például a vaj, a sajt, a joghurt és a fagylalt nagyobb mennyiségben való fogyasztása gyermekkorban (15 éves kor alatt) autoimmun problémák és az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának nagyobb esélyével jár. Például azoknál, akik naponta legalább két-három pohárnyi tehéntejet (egy pohár = körülbelül 200 ml) ittak, 78% -kal nagyobb valószínűséggel alakult ki cukorbetegség, mint azoknál, akik ennél kevesebb tejet fogyasztottak.

Nem ismert, hogy mi áll a jelenség mögött, de egyes kutatások azt sugallják, hogy a tehéntejben található aminosavak (a fehérjék építőkövei) kiválthatják az immunrendszer reakcióját a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei ellen. A kutatás megmutatta, hogy a fiatalkori tehéntejivás is rossz hatással van a gyerek immunrendszerére, így az sem mindegy, hogy mikor kezd el először a gyerek tejet fogyasztani.

Érdekes, hogy a glutén késői bevezetése az étrendbe is csökkentette a cukorbetegség kialakulásának esélyét.

Azok a babák, akik később kaptak először gluténtartalmú ételeket, 54 százalékkal kevesebb eséllyel lettek cukorbetegek, mint azok, akiknek már 3-6 hónapos kor előtt adtak glutént.

Gyümölcs

Hasonló eredményeket hozott a gyümölcs bevezetése is: ha legalább 4-6 hónapot vártak, hogy gyümölcsöt adjanak a babáknak, 53 százalékkal kevesebb eséllyel alakult ki náluk cukorbetegség.

Forrásunk volt.


Még több tej:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...