Fogyókúra a terhesség alatt? Lássuk, mit gondol erről a szakorvos!

Túlsúlyosan estél teherbe és félsz a komplikációktól? Szabad a várandósság alatt fogyókúrázni? Olvasd el a szakorvos tippjeit!

A várandósság alatti súlygyarapodás természetes folyamat, a mértéke azonban nem mindegy. A terhességi túlsúly számos egészségügyi kockázatot jelenthet a mamára és a babára nézve is. Mikor szükséges fogyókúrázni várandósság alatt és milyen módszerrel érdemes leadni a plusz kilókat? Dr. Vass Viktor, a Rózsakert Medical Center diabetológusa elmondja.

Dr. Vass Viktor, a Rózsakert Medical Center diabetológusa

Mikor indokolt a kilók csökkentése?

Fontos leszögezni, hogy itt nem egy újabb divatőrületről van szó. A diéta célja nem a kismama karcsúságának megtartása, hanem az egészségügyi kockázatok kialakulásának elkerülése. Erre leginkább akkor van szükség, ha a kismama már eleve elhízottként esett teherbe, tehát a testtömeg-indexe 30 felett van. Emellett az étkezésre akkor is szigorúan oda kell figyelni, ha már az első 12 hétben a normálisnak tekinthető 0,5-2 kg-nál nagyobb súlygyarapodás következik be, mert ennek valószínűleg a túlzott kalóriabevitel az oka.

Természetesen terhességi cukorbetegség esetén is indokolt a diéta, amelynek célja ilyenkor a vércukorszint normál tartományon belül tartása. Korábbi cikkünkben olvashatsz arról, hogy mennyi az normális testsúlygyarapodás terhesség alatt, illetve, milyen kockázatai vannak a terhességi túlsúlynak.

Hogyan csináljuk?

A várandósság nagy teher szervezetünk anyagcseréje számára. Nemcsak az egészségesnél nagyobb mértékű súlygyarapodás, hanem az éhezés is nagyon veszélyes ilyenkor. A koplalás, vagy a mennyiségek extrém csökkentése tehát biztosan nem jó megoldás. Fontos, hogy az étrendet dietetikus állítsa össze és felügyelje, legyen személyre szabott, hogy a kismama semmilyen fontos tápanyagból ne szenvedjen hiányt. Ebben az időszakban kiemelkedő jelentőségű a kiegyensúlyozott étrend, amely megfelelő mennyiségben és arányban tartalmaz fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, és a várandós édesanya illetve a magzat fejlődését segítő egyéb, fontos tápanyagokat.

Általánosságban ajánlott a napi 4-6 alkalommal történő étkezés, kerülendőek az "üres kalóriák" - azaz az értékes tápanyagokban szegény, ellenben magas kalóriatartalmú, zömében gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó ételek - mint pl. az édes péksütemények, sütemények, édességek - még akkor is, ha a kismama elsősorban ezeket kívánja. A kívánósság mögött állhat valamilyen tápanyaghiány is, a szakember segíteni tud abban, hogyan lehet ezeket egészségesen pótolni. A várandósság alatt se feledkezzünk meg a rendszeres testmozgásról: a séta, úszás, terhestorna, jóga például kiváló választás.

Mindenkinek fontos

A várandósság alatti fogyókúrát csak indokolt esetben javasoljuk, a kiegyensúlyozott, változatos, vitaminban és tápanyagokban gazdag étkezésre és a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra azonban minden kismama figyeljen oda. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a terhesség alatt kettő helyett kell enni, de az igazság az, hogy elsősorban a minőség és nem a mennyiség számít.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...