3 konkrét oka is van, amiért tényleg finomabbak a grillételek

A grillételek a nyári időszak kihagyhatatlan fogásai, mind szeretjük a füstös, pirult húsokat, zöldségeket. De vajon miért van ez? Jöjjön a magyarázat!

A grillételek egész nyáron boldogítanak minket: a legszaftosabb húsok, zsenge zöldségek a forrós rácson tökéletesre sülnek, és füstös ízükkel maradandó élményt okoznak minden évben. De honnan jön ez az élmény, mi áll a hátterében? A grillételek különlegességét több tényező okozza, vegyük ezeket sorra.

Íme, a grillezett ételek finom ízének tudományos magyarázata

Első tényező: a tűz

Természetesen semmihez nem hasonlíthatók a tűzőn készített ételek, sokkal komplexebbek, mint a konyhában, a tűzhelyen főzött fogások. Míg egy serpenyőben csak alulról kap hőt például a hús, addig a grillen egyszerre több irányból is.

A rács közvetlen hőt ad át, ettől beindul a pirulás. Éri még az ételt közvetett hő is, az alatta lévő ízzó szén irányából, és a forró levegő is segít.

A különleges íz ennek a hármas technikának köszönhető: a közvetlen hőtől megpirulnak egyes részek. Ahol nem érintkezik az étel, ott lassabb, pirulás nélküli sülés megy végbe, az ételek belseje pedig nem szárad ki olyan gyorsan a forró levegő miatt.

Répahummusz grillgombával

Ilyen steak cut vagy más néven grill gombát egész fejben is tudunk vásárolni - ilyenkor vágjuk 10-15 mm-es szeletekre, de létezik szeletelt változat is. Jól pirítsuk le, legyünk ...

Második tényező: a pirulás

Grillezés közben a pirulás is egészen máshogy történik. Amikor az ételt magas hőmérsékletnek tesszük ki, végbemegy a Maillarad-reakció. Először elpárolog az étel felületén lévő víz, majd megindul a karamellizálódás.

Mivel a serpenyő egy kisebb, zártabb környezet, oda egyszerűbben beszorul a pára, ami gátolja a karamellizálódást. A grillsütőben több hely van, ráadásul forróbb is, ezért az étel inkább karamellizálódik, mint párolódik.

Ez mélyebb, komplexebb ízt okoz, egész pontosan a maltol és furan nevű vegyületek felelnek ezért: szénhidrátokból és cukorból alakulnak át, és diós, húsos, karamelles aromákat adnak az ételnek.

Harmadik tényező: a füstös íz

Nem lehet grillételekről beszélni füstös íz nélkül, ez a harmadik fontos tényező, ami miatt olyan finomnak érezzük őket. Egyrészt a szén vagy fa magától kibocsájt füstöt, amit tovább fokoz az ízzó darabokra csöpögő zsír. Ez megízesíti a füstöt, ami beleivódik a grillezett ételek belsejébe is.

A füstös ízért a lignán nevű molekulák felelnek, magát a füstösséget pedig azért érezzük nagyon erőteljesen, mert a legtöbb grillezett ételben (főleg a húsokban) zsír és víz is van, ezek pedig együtt erősen megfogják a füstös molekulákat.

Misoval grillezett padlizsán

Egyből kétféle módon is elkészíthetitek ezt az ázsiai ízvilágú vegán fogást. Gyors és nagyszerű, édes és sós, umamigazdag fogás, olyan hatalmas ízbomba, hogy szerintem a legjobb a ...

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekes cikk a grillezérsről:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...