A nyár egyik üdítő finomsága a görögdinnye, ami édes, és gyakorlatilag szinte teljes egészében víz, így nagyon jólesik a tikkasztó hőségben. A ropogós, piros gyümölcshús falatozásába – akár mustárral, ahogy most mindenki eszi - azonban belerondít, hogy folyamatosan szedegetni kell a magokat belőle. Persze felnőtt fejjel már tudjuk, hogy nem igaz a történet, amivel gyerekkorunkban riogattak minket, hogy dinnye nő a hasunkban, ha lenyelünk egy magot, de azért sokan mégis kínosan ügyelünk arra, hogy ez ne történjen meg. Valaki azonban meglátta a lehetőséget a pazarlásban, és rájött, hogy akár ezekből is lehet magvajat készíteni. Így született meg a görögdinnyemagvaj.
A görögdinnye magjából készült vaj még nem mondható széles körben elterjedtnek, Amerikában is csak egy-két gyártó készít ilyet. Elsőre furcsán hangozhat a koncepció, de a Well + Good magazin által megkérdezett szakértő szerint nagyon is egészséges ez a kenhető különlegesség, ezért összegyűjtöttek öt érvet a szkeptikusok számára, miért érdemes görögdinnyemagvajat falatozni akár kiskanállal, akár kenyérre kenve, vagy bármilyen más kreatív módon.
Jó zsírok vannak benne
Elle Bernardo philadelphiai dietetikus szerint a többi magvajhoz hasonlóan ebben is nagyon sok telítetlen zsírsav van, legfőképpen az omega-3 zsírsavak közé tartozó alfa-linolénsav. Az omega-3 zsírsavakat a test nem képes előállítani, így külső forrásból kell bevinni. Többféle funkciót is ellát a szervezetben, így például csökkenti a gyulladást, valamint elősegíti az agy és a szív egészségét.
Sok antioxidáns van bennük
A görögdinnye magja magas arányban tartalmaz fitokemikáliákat, így flavonidokat, amelyek a kutatások alapján fontos szerepet játszanak a betegségek megelőzésében. Az antioxidánsok a szabad gyökök ellen veszik fel a harcot, emellett a bőr egészségét is biztosítják, és csökkentik a gyulladásokat.
Növényi eredetű proteint tartalmaz
Ebben is hasonlít a többi magvajra: a görögdinnye magjából készült vajban is egy jó adag protein található. Az egyik gyártó, a 88 Acre pirított görögdinnyemagvajából két evőkanálnyi adag 8 gramm fehérjét tartalmaz, ami megegyezik ugyanennyi mogyoróvaj fehérjetartalmával, illetve 6 grammal több, mint amennyi a napraforgómagvajban van.
Ásványi anyagokban gazdag
Más magokhoz hasonlóan a görögdinnye magjában is sok ásványi anyag található, így például magnézium, cink és vas, de persze ezek minden magban eltérő arányban vannak jelen.
Allergiásoknak is jó választás
Az allergia sokakat meggátolt eddig abban, hogy élvezze a mandula- vagy mogyoróvaj nyújtotta örömöket, de az olyan magok esetében, mint a napraforgó vagy a görögdinnye, nem kell semmilyen reakciótól tartaniuk, miközben ugyanannyira élvezetes a fogyasztásuk.
További konyhai trükkös cikkeket itt találsz: