Szabályok, amiket minden kezdő gombaszedőnek tudnia kell

Teli vannak a magyar erdők gombával, a naposabb hétvégéken rengetegen mennek gombát szedni a természetbe. Bár kiváló program, néhány tanácsot minden kezdőnek érdemes megfogadnia.

A gombaszedés ugyan remek program, nem lehet elég sokszor figyelmeztetni az embereket arra, milyen fontos a gombák ismerete, és mennyire lényeges, hogy csak olyan saját szedésű gombát fogyasszunk el, melyet szakértővel vizsgáltattunk be.

Minden gombát vizsgáltassunk be szakellenőrrel!

Jelenleg csúcsidőszak van, így rengetegen mennek a különböző piacokra bevizsgáltatni a gombát. Bár ezekben a hetekben hosszú sorok állhatnak ellenőrzésre várva, ha a begyűjtött gombákat el szeretnénk fogyasztani, végig kell állni a sort. Fel kell rá készülni, hogy amennyiben az ellenőr súlyosan mérgező gombát talál a gyűjtésben, úgy az egész adagot köteles kidobni.

A Sokszínű vidéknek Kocziszky Andrea gombaszakértő adott interjút. Andrea 2010 óta vezeti a Gombamánia nevű blogot, Gyulán pedig hetente több alkalommal is ellenőrzi a helyiek által begyűjtött gombaféléket. Andreát gyerekkorától kezdve érdekelte a gombák világa, 2016 óta szakellenőrként tevékenykedik.

Ahogy ő mondja, Magyarországon csaknem 3500 nagy gomba faj létezik, egyes fajtákat pedig sokszor még a szakellenőröknek saját tapasztalataik alapján is nehéz beazonosítani. Az online, interneten keresztüli bevizsgálás egyáltalán nem ajánlott, sőt, elkerülendő, ha biztonságos gombafogyasztásról van szó.

Az erdőben szedett gombát lehetőség szerint gombászbicskával (görbe pengével és kis ecsettel ellátott vágóeszköz) vagy kis késsel szedjük le, papír- vagy vászonszatyorba tegyük, vagy ha tudjuk, rakjuk kosárba úgy, hogy a gombák szellősen legyenek egymás mellett, mert a gombák termőteste igen romlékony, miután leszedik őket. Azokat a gombákat, amelyeket egyáltalán nem ismerünk, és szeretnénk bevizsgáltatni, külön papírzacskóba tegyük el.

A gombákat ne rakjuk nejlonzacskóba, ott ugyanis a termőtestek befüllednek.

Csak a fajra jellemző, jó állagú, fogyasztásra alkalmas, ehető gombákat adom vissza. Ha annak van valami egyedi tulajdonsága, például a tönk nem ehető, mert rostos, akkor megemlítem vagy nagyon aromás és jobb egyszer leforrázni ételkészítés előtt, vagy ami fontos, hogy vannak hőre lebomló gyengén mérgező vegyületeket tartalmazó ehető gombáink is, de ezek alapos főzés során ehetővé tehetők. Ezt is kötelességem megemlíteni. Sőt, ilyenek akadnak árusítható fajok között. Ezek árusítási engedélyén ezt jelzem

– nyilatkozta Andrea a Sokszínű vidéknek.

Jegyezzük meg, ez a gyilkos galóca!

Kiemelten fontos, hogy a fehér lemezes, galléros és bocskoros termőtest mindig halálosan mérgező galócát jelent! A leggyakoribb a gyilkos galóca, de előfordul hazánkban fehér galóca is. Mindkettő életveszélyesen mérgező!

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...