Nem tudom, az olvasóközönség hogy van ezzel, de én személy szerint elég sokat szenvedtem a gázsütők használatával. És nem azért, mert ne tudtam volna bekapcsolni vagy felrobbantottam volna a konyhámat. Főleg az volt a szenvedés tárgya (vagyis inkább eredménye), hogy a süteményeim egyszerre megégtek és nyersek maradtak, mindent takargatni kellett alufóliával, és összességében egy igen kellemetlen élmény volt a gázsütő használata. Ezek mellett pedig elég könnyű volt elfelejteni, hogy igenis vannak előnyei a gáznak, és most – némileg engesztelődésképp – ezeket fogom felsorolni.
Kenyérfélék
Ami nagy előnye a gázsütőknek, hogy sokkal magasabb hőfokon képesek üzemelni. Ha a legnagyobb fokozaton begyújtjuk, és pár percig előmelegítjük, tulajdonképpen egy kemence-jellegű környezetet hozunk létre.
Ez pedig pont a megfelelő közeg, amiben a kenyérfélék tökéletesre sülnek.
A hirtelen erős hő miatt is lesznek olyan szép magasak a veknik, a héjuk ettől lesz aranybarna és ropogós, és ez biztosítja, hogy nem maradnak nyersek belül. Ráadásul egyáltalán nem hiányzik az alsó-felső sütés funkciója, egy alaposan felfűtött gázsütő mindenhol egyformán meleg lesz.
És a kenyér csak a kezdet: gázsütőben sokkal jobb pita, ciabatta, focaccia készül. Az egyszerű péktermékekre mind igaz ez, a töltött vagy más szempontból komplexebb sütemények (pl. túrós táska, kakaós csiga, bukta) lehet, hogy nem viselkednek majd ilyen jól.
Pizza
Ahogy a kenyérnél, úgy a pizzánál is csodákra képes a kemence-jellegű sütés. Ugyan nem fogjuk elérni azt a szintet, amit az olasz fatüzelésű kemencék: nem fog pár perc alatt elkészülni a pizzánk, de mégis jelentősen gyorsabb lesz a folyamat, mint egy villanysütőben.
Szintén nagy előny, hogy a lepényünk alja alaposabban megpirul majd, így ropogósabb lesz, mint ahogy egy pizzának lennie kell. Persze itt nem árt egy kis óvatosság: ha alulra tesszük a pizzát, az alja megéghet, miközben a teteje a feltétekkel nyers marad.
Inkább kezdjük a pizza sütését a középső rácson, és ha nagyon égne az alja, tegyük még egy szinttel feljebb. Ha a feltétek még nyersnek tűnnek, szintén emeljük feljebb a lepényt, és vegyük nagyobb fokozatra a lángot.
Zöldségkrémek
Egy padlizsánkrém vagy ajvár esetében a legjobb módszer, amivel megsüthetjük a zöldségeket, grillen vagy szabadtűzön történik. Ezt pedig egy kis lakás konyhájában, ha reprodukálni nem is, de imitálni nagyon jól tudjuk majd.
Az imitáció pedig nem máshol, mint a jó öreg gázsütőben történik. A padlizsánok esetében például a zöldség héja annyira megég, hogy egyes részeken kormos lesz. Kérdezhetnénk, hogy ez ugyan miért egy jó dolog. Nos, azért, mert ezzel fantasztikus füstös ízt adhatunk a krémnek, anélkül, hogy tüzet gyújtanánk a konyhában (amit pedig inkább ne tegyünk).
Ugyanez vonatkozik az összes többi sült zöldséges krémre, ahol egy izgalmasabb, komplexebb ízvilágot szeretnénk elérni: ajvár, paprikakrém és barátai.
Becsüljük meg tehát az öreg gázsütőt, és használjuk olyan helyzetekben, ahol van lehetősége kibontakozni.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ismerd meg közelebbről a konyhai eszközeidet: