A kenyérből vagy más maradék péktermékből készült morzsa viszonylag egy síkon mozog a konyhánkban. Panírozunk vele, nagyon maximum valamilyen masszába (gombócba, fasírtba, stb.) keverjük, hogy felszívja a nedvességet, és összetartsa az ételt. Ezek mind nagyon technikai felhasználásai a morzsának, sok kreativitás nem szorul beléjük (bár nem is kell). Pedig megannyi izgalmas módon dolgozhatunk a zsemle- vagy kenyérmorzsával, könnyen ízesíthetjük, és szinte bármilyen ételre rászórhatjuk. Nézzük, mit tud!
Készítsünk fűszeres morzsát
Morzsát szinte bármilyen friss vagy száraz pékáruból készíthetünk, már amennyiben az adott péksütemény sós, és nincs megtöltve semmivel. Kenyér, zsömle, kifli például mind nagyon jó alap lehet.
És nem is kell arra várnunk, hogy teljesen kiszáradjon a péktermék (bár a morzsakészítés kiváló maradékmentő ötlet), egyszerűen kiszáríthatjuk magunk.
Ehhez vágjuk kisebb kockákra, majd egy tepsin süssük nagyjából 10-15 percig, amíg ropogós, és enyhén aranybarna nem lesz minden darab. Amennyiben már alapból száraz a kenyér, zsemle, akkor egyszerűen csak daraboljuk fel.
A ropogós darabokat egy aprítógépben dolgozzuk kissé változatos állagúra: egyáltalán nem baj, ha maradnak benne kisebb-nagyobb darabok. Ha nem homogén az egész, sokkal izgalmas élményt nyújt majd az élményen.
Eddig a pontig semmi különös nincs a receptben, egész egyszerűen egy házi kenyérmorzsa leírását olvashattuk. Ez az egyszerűség itt véget ér, mert kezdődik a tényleg izgalmas főzés része a dolognak.
A ropogós morzsánkat keverjük el tetszőleges fűszerekkel: ez mindig attól függ, hogy milyen ételekben akarjuk majd használni. Ezért jobb, ha mindig aktuálisan készítünk egy kisebb adag morzsát, nem előre egy nagyot.
Adjunk hozzá extrákat
Miután alaposan befűszereztük a morzsát, tegyünk bele még több ízt, textúrát és színt. Használjunk sajtot, ha kissé össze akarjuk sütni a dolgot, citrusok héját, ha fel akarjuk ébreszteni az ételt, aprított magvakat, ha ropogósabbá akarjuk tenni.
Bármit is használunk, ne legyen túl sok, nehogy az egész elveszítse morzsa jellegét, mert úgy nem fog rendesen megpirulni.
Mire szórjuk a morzsát?
Mindegy mire tesszük, számoljunk azzal, hogy a morzsa akkor mutatja legjobb arcát az ételen, ha kissé megpirítjuk. Ezért a sült ételek előszeretettel fogadják a morzsaszórást. Lássuk el a rakott ételeket, sült tésztákat, gratinokat egy alaposan réteggel.
Persze külön is szórhatjuk bármilyen más ételre: tésztákra, sült húsokra és zöldségekre, akár köretekre vagy salátákra is. Érdemes előtte megpirítani kissé serpenyőben, hogy ugyanolyan hatást érjünk el vele, mint ha megsütöttük volna a sütőben.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Meglepően egyszerű és nagyszerű konyhai ötletek: