Ha nem jól kezeljük őket a mosás során, és nem vigyázunk rájuk a használat során, akkor a bikinik és fürdőruhák hamar megadhatják magukat. Ám mivel nem olcsó mulatság ma egy jobb minőségű darabot beszerezni – nem is beszélve arról, hogy milyen nehéz megtalálni az ideálisat –, jobb ezekre odafigyelni a mosás során, hogy hosszú évekig ne kelljen újra beszerzőkörútra menni.
Milyen gyakran kell mosni a fürdőruhát?
Fontos, hogy minden használat után kimossuk, még akkor is, ha nem mentünk be a vízbe. Ez azért fontos, mert a naptejek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek károsíthatják az anyagot. Az ásványi alapú krémek és olajok például idővel sárgulást vagy foltokat okozhatnak, ha a fürdőruhát nem mossák megfelelően.
Emellett higiéniai szempontból sem árt minden felvétel után kimosni, hiszen mégiscsak közvetlenül érintkezik a testünkkel.
Közvetlenül a viselés után máris tehetünk valamit a fürdőruhánkért: öblítsük ki hideg vízzel, amint levesszük! Még jobb, ha hagyjuk ázni körülbelül 30 percig hideg vízben, így kiázhatnak belőle az anyagot károsító vegyszerek és egyéb anyagok. (Ha nincs erre kényelmes lehetőségünk, akkor egy szivárgásmentes műanyag zacskót is megtölthetünk vízzel, így a fürdőruha ázhat, amíg mi hazaérünk a strandról vagy vízpartról.)
Hogyan mossuk kézzel?
A kézi mosás a legjobb, amit tehetünk a fürdőruhánkért, hiszen kíméletesebb, és segít megelőzni az anyag kinyúlását.
Ehhez először készítsünk szappanos vizet! Töltsük meg a mosdókagylót langyos vízzel, és adjunk hozzá kímélő mosószert, lehetőleg olyat, ami kifejezetten aktív ruházathoz fejlesztettek ki. Egy teáskanál mosószer elegendő egy fürdőruha megtisztításához. Szükség esetén egy kevéske fehér ecetet is adhatunk hozzá mosószer helyett, hiszen ez ismert szagsemlegesítő és antibakteriális tulajdonságairól.
Ezután fordítsuk ki a fürdőruhát, és inkább belülről súroljuk, hiszen ez segít megőrizni a külső anyag épségét, ráadásul azokat a területeket célozhatjuk meg, amelyek többet érintkeztek a testünkkel, így az izzadsággal és a naptejjel. Ehhez egy puha sörtéjű nylon kefét használhatunk, ami ideális az esetleges foltok eltávolításához is, így érdemes átmosni vele a felületet különösen a nyakvonalnál, és ott, ahol még naptejfoltok lehetnek.
Ezt követően mozgassuk át a fürdőruhát a habos vízben, miközben finoman nyomkodjuk az anyagot néhány percig, majd engedjük le a vizet. (Fontos, hogy ne hagyjuk túl sokáig ázni sem, hiszen az fellazíthatja a szálakat!) Ha ezzel megvagyunk, töltsük meg a mosdókagylót tiszta, hideg vízzel, és öblítsük át a fürdőruhát. Finoman nyomkodjuk ki a vizet, de ne csavarjuk!
Ezután tekerjük egy frottírtörölközőbe, ami felszívja a felesleges vizet, vagy egyszerűen akasszuk ki a szabad levegőre, esetleg egy jól szellőző helyiségben – ne használjunk szárítógépet. Mindenképp olyan helyet válasszunk neki, ahol nem éri közvetlen napfény, mivel ez kiszívhatja a színeket!
Hogyan mossuk mosógépben?
A mosógép használata persze sokkal egyszerűbb, ám ez jóval kevésbé kíméletes módszer, így extrán óvatosnak kell lennünk.
Először fogjuk a fürdőruhát, és a különösen foltos – például naptejmaradványos – részeken dörzsöljük át kímélő mosószerrel! Ezután helyezzük a fürdőruhát egy hálós mosózsákba, ez valamelyest megakadályozza az anyag kinyúlását. A mosógépet kímélő ciklusra állítsuk, olyanra, amiben hideg vizet használ, és mindenképp kímélő mosószert töltsünk bele. Lényeges még itt kiemelni, hogy ne dobjuk be együtt a strandtörölközőnkkel, mert ez károsíthatja az anyagot. Hasonló típusú szintetikus anyagokkal tehetjük be egy mosásba.
Ha kész a mosás, ne tegyük szárítógépbe az érzékeny fürdőruhát, akasszuk ki száradni a fent már említett módon! Az viszont nem mindegy, milyen anyagra akasztjuk fel: a fémet kerülni kell, hiszen ez megváltoztathatja a formáját, vagy rozsdafoltokat hagyhat rajta.
Hogyan lehetnek tartósak?
Nos, mivel extra igénybevételnek vannak kitéve, előbb utóbb minden fürdőruha megadja magát. De ha követjük a fenti tanácsokat, és ha nem tesszük ki túl sokat közvetlen napfénynek, akkor meghosszabbíthatjuk az élettartamát.
Még több tipp: