Nyáron sajnos sokkal gyakoribbak a húgyúti fertőzések, így érdemes mindent megtenni, hogy ne alakuljon ki nálunk semmilyen kellemetlenség. Szerencsére nem szükséges nehéz szabályokat betartanunk, csupán néhány apróságot.
De miért alakulhat ki ilyenkor többször húgyúti fertőzés?
Az egyik "veszélyforrás" a meleg, mely miatt jobban izzadhatunk, a nem megfelelő folyadékbevitelnek köszönhetően pedig dehidratáltak lehetünk, ami kedvez a különböző fertőzéseknek, mert a ritkábban ürülő hólyagban könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. A különböző uszodák és strandok vizeiben is lehetnek baktériumok, melyek szintén okozhatnak húgyúti fertőzéseket.
Ezeken kívül a nem megfelelő intim higiénia is közrejátszhat a betegség kialakulásában, például a helytelen törlési technika, vagy a rendszeres és alapos kézmosás hiánya. Az utolsó veszélyforrás pedig a túl hosszú ideig viselt vizes, nedves fürdőruhaalsó.
A húgyúti fertőzések diagnózisának fontos eleme a vizeletelemzés, amelynek során a vizeletüledéket vizsgáljuk, továbbá vizelettenyésztéssel azonosítjuk az esetleges kórokozót. Fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor minél előbb forduljunk orvoshoz, mivel a kezeletlen fertőzés súlyos szövődményekhez vezethet: a nőknél véres vizelethez és a vesék megbetegedéséhez, a férfiaknál pedig akár a herék/mellékherék érintettségéhez, vagy prosztatagyulladáshoz
– magyarázta dr. Póth Sándor, Budai Egészségközpont urológus főorvosa.
Mire figyeljünk, hogy elkerüljük?
Nagyon fontos, hogy naponta minimum 2-2,5 liter vizet fogyasszunk, hiszen a folyadék segít kiüríteni a baktériumokat a húgyutakból. Emellett fontos, hogy ne tartsd vissza a vizeleted, hiszen a megtelt húgyhólyagban könnyebben elszaporodnak a betegséget kiváltó kórokozók. Fontos nyáron még arra is figyelnünk, hogy fürdés után szabaduljunk meg minél előbb a nedves fürdőruhától.
Még több az egészségről: