Sokan előre készülnek a húsvétra és már hetekkel korábban elkezdik a bevásárlást, kihasználva az aktuális akciókat. Ezzel sok időt és pénzt meg lehet spórolni, azonban az előre tervezés gondot is okozhat: a friss tojásunk pár hét alatt megromolhat. Persze felütve könnyen megállapíthatjuk egy tojásról, hogy jó-e még, de mi van akkor, ha a húsvéti asztalra szánt, főzni és díszíteni való tojások szavatosságában nem vagyunk biztosak? Szerencsőre van egy trükk, amivel gyorsan megállapíthatjuk, hogy friss-e a tojásunk, vagy már megromlott.
Hol tároljuk a tojást?
Örök vita háziasszonyok körében, hogy szükséges-e a tojást hűtőbe rakni. Egyesek szerint teljesen felesleges és csak a helyet foglalja a hűtőszekrényben, mások szerint a tojásnak mindig hidegben a helye. Valójában mindkét oldalnak igaza van.
Bizonyos országokban, például az Egyesült Államokban, Svédországban és Japánban a bolti tojást muszáj hűteni. Ennek az oka az, hogy ezeken a helyeken a tojásokat megmossák és fertőtlenítik, mielőtt a boltok polcaira kerülnének. Bár így a szalmonella veszélye alacsonyabb, a tojások természetes védőrétege sérülhet, így szobahőmérsékleten könnyen megromolhatnak. A legtöbb országban, így hazánkban is nyugodtan tárolhatjuk a bolti tojást szobahőmérsékleten, ahol 1-3 hétig áll el. A hűtőben ezzel szemben akár 5 hétig is elállhat a tojásunk, ami a lejárati dátumon is túllóghat.
Ha a doboz szerint már lejárt a tojásunk vagy bizonytalanok vagyunk abban, hogy még fogyasztható-e, egy könnyű konyhai trükkel tudjuk ellenőrizni a tojásunk frissességét. Ehhez csak egy nagyobb edényre és vízre van szükségünk.
Így ellenőrizd a tojásod frissességét:
- Tölts meg egy tálat vízzel
- Tedd bele a tojást
- Nézd meg, hogy mit csinál a tojásod
Ha azt tapasztalod, hogy a tojás a tál aljára süllyed, akkor jó hírünk van: a tojásod friss és fogyasztható.
Amennyiben a tojás a csúcsos végére fordul, de még a tál alján marad, akkor fogyaszd el 1-2 napon belül.
Ha viszont felúszik a víz tetejére, sajnos romlott tojással van dolgod.
A romlott tojásban kénhidrogén gáz keletkezik, ami csökkenti a tojás átlagsűrűségét, ezért ahelyett, hogy elsüllyedne, lebeg vagy úszik a víz tetején. Ez a gáz okozza a záptojás kellemetlen, kénes szagát is, ezért ha a tojásod felúszik a víz tetejére, inkább ne is üsd fel, a szemetesben a helye.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több húsvéti tartalom és cikk vár: