5 főzési trükk, ami még a leggyakorlottabbakat is meglepheti

Gyűjtésünkben most olyan konyhai fogásokat mutatunk be, amiket a profik nagy része alkalmaz, mégis meglepőek lehetnek még a gyakorlottabb otthoni szakácsok számára is időmenedzsment, fűszerezés és sütési technikák témájában.

A főzés egész folyamata alatt kóstolj és fűszerezz, pihetesd felvágás előtt a sült húst, ne piszkáld folyton a sülő húst és süteményt, ne zsúfold tele a serpenyőt, ha zöldséget vagy húst pirítasz – ezek mind olyan általános főzési tanácsok, amelyekkel gyakran találkozunk a főzős videókban és receptekben. De van még megannyi más főzős trükk, amit érdemes elsajátítanunk, hogy még profibbak legyünk a konyhában. A Buzzfeed ezek közül gyűjtött össze egy csokorra valót.

A fokhagyma meg a vöröshagyma ne egyszerre kerüljön a zsiradékra!
  • Ne pirítsd együtt a hagymákat

Hiába írja azt a legtöbb recept, hogy a vörös- és fokhagymát egyszerre dinszteljük vagy pirítsuk barnára a főzés első lépéseként, ne kövessük az előírást.

A vöröshagymának ugyanis kétszer-háromszor annyi idő kell, hogy átsüljön, mint a fokhagymának, tehát ha egyszerre kerülnek be a serpenyőbe, a fokhagyma keserűen szenessé ég, mire a vöröshagymánk elkezd egy kevés színt kapni

Kezdjünk a vöröshagymával, és amikor már majdnem készen van, azaz üvegesre, de még nem barnára pirult, dobjuk mellé a fokhagymát is. Ha csak üvegesre kell pirítani a hagymákat, akkor akkor adjuk hozzá a fokhagymát, amikor a vöröshagyma elkezdi elveszíteni keménységét, de még nem válik átlátszóvá a zsiradékban.

  • Majonéz a sülthúsra

Ha a sütőben sütnél bundázott dolgokat, érdemes a tojás-zsemlemorzsa bunda mellé bevetni a majonézt is. Vannak, akik a joghurtos pácolásra esküsznek, ha bundázásról van szó, igazuk is van, mert nagyon jó állagot ad a húsnak, de érdemes kipróbálni azt is, ha a tojás mellé majonézt is adunk, és ebbe a keverékbe mártjuk a hússzeleteket, utána pedig bevonjuk a morzsával. A majonéz ropogósságot ad a panírnak, a húsnak pedig extra ízességet és szaftosságot kölcsönöz.

  • Bacont a sütőbe

Finom, de macerás dolog a baconszeletek sütése, hiszen a szalonnából kisülő zsírcseppek pillanatok alatt beterítik a tűzhelyet, a munkalapot, sőt az egész konyhát. Gyorsabb – hiszen több fér el rajta – és tisztább megoldás, ha a baconszeleteket egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és a sütőben sütjük ropogósra. Egy dologra viszont figyeljünk: hiába hatékonyabb ez a sütési módszer, a hőfok ne legyen túl magas, egyenletes és viszonylag alacsony (180 fok maximum) hőfokon süssük át a szalonnát, így nem fog megégni, ropogós, és mégis szaftos marad.

  • Durvára és finomra őrölt bors – mikor melyiket?

Azt gondolnánk, a finomra őrölt borsnak nincs sehol létjogosultsága, csak a durvára őrölt friss bors az igazi, de ez így nem állja meg a helyét. A frissen őrlés mindig jobb megoldás, mint az előre megőrölt változatok használata, de igenis érdemes egyes ételekbe a finomra őrölt változatot használni.

A szószok, pörköltek, raguk esetében sokkal jobban érvényesül a bors íze, ha finomra őrölve kerül az ételbe.

A durvára őrölt változatot pedig szórjuk frissen sültekre, salátákra, kész étekre, hogy, így a rusztikus borsdarabkák extra ízélményt adnak minden falatnak.

Répabacon

A villásreggelik elengedhetetlen része a sült bacon, de hogy helyettesítsük ezt a veganuár alatt? Íme egy egyszerű, de nagyszerű növényi alternatíva.

  • A hideg ételek több fűszert igényelnek

Nem igazán szoktunk vele foglalkozni, pedig alapvető szabály a főzésben, hogy melegen minden étel ízesebbnek hat, épp ezért a hideg ételeket, a salátákat, krémeket, pasztákat érdemes nagyvonalúbban fűszerezni, ilyenkor bátrabban sózhatunk, adhatunk csípősebb fűszereket az ételhez, bánjunk grandiózusan a savanyú, pikáns ízekkel is, mert így lesz igazán átütő és élvezetes a végeredmény, nem pedig „unalmas salátaízű”, ahogy azt a fanyalgók általában kijelentik.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


A konyhai alapokban is segítünk:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...