Így készül a tökéletes karamellizált hagyma, ami bámulatos ízt ad az ételeknek

A karamellizált hagyma az egyik legjobb dolog, ami a lilahagymával történhet. Így készítheted el a legkönnyebben, hogy az eredmény maga legyen a tökély.

Sokan azt hinnénk, hogy finom édes, roppanós karamellizált hagymát készíteni pofonegyszerű. Valóban nem a legnehezebb feladat összedobni, viszont ha tökéletesre vágyunk, nem árt, ha ellessük, hogyan készül az, ami után kerek szemmel nézünk majd magunk elé, és a vendégeink szája is szélesre húzódik az örömtől, mert annyira finom!

Hagymalevesvagy egy finom sült csirke, esetleg egy pazar mártás? Mindet jobbá tudja tenni ez az egyszerűnek tűnő finomság. Tetszés szerint fűszerezhetjük utólag, és a hozzájárulásával pillanatok alatt kész a pazar főétel vagy ínycsiklandó vacsora.

A bombabiztos elkészítési mód mögött a megfelelő technika rejtőzik, és az, hogy pont megfelelő mértékben használjuk a vizet illetve a fedőt. Akkor tudjuk, hogy jók vagyunk, ha a hagymánk egyenletes színűre karamellizálódott, nem túl pépes, ízlésesen édeskés ízű, de hagymás harapású lett.

Szóval...hogyan is lássunk neki?

Minden főzés – na jó, majdnem mind – szeleteléssel indul. A hagyma esetében ez kiemelten fontos, mert a méret és az egyenletesség a lényeg. Semmiképp ne szeleteljük hajszálvékonyra, sőt, ha nem vagyunk nagy mesterei a szelésnek, hagyhatjuk vastagabbra is, a lényeg, hogy egyformára aprítsuk fel! Arra azonban ügyeljünk, hogy a nagyobb szeleteknek több időt kell hagyni a rotyogásra.

via GIPHY

Ugyancsak kulcsfontosságú, hogy szorgosan kevergessük a hagymánkat, és a serpenyő oldaláról is visszakapargassuk a szeleteket, nehogy egyenlőtlenül kezdjenek el pirulni. Ehhez nem árt, ha van kéznél egy hőálló spatula, ami elég merev ahhoz, hogy meg tudjuk kaparni az edény alját is, de mégis rugalmas, hogy egy mozdulattal leszedjük az oldalára ragadt hagymadarabokat.

Fontos még, hogy nagyobb mennyiséget készítsünk, mint azt elsőre képzeltük, mert a karamellizálás hatására jelentősen össze fog esni a kezdeti mennyiségünk.

Akkor nézzük lépésről lépésre a teendőket:

1. Szeletelj!

Hámozzuk meg a hagymát. Felezzük meg, majd vágjuk a fentiek szerint egyenletes darabokra.

2. Hevítsd az olajat!Egy magas falú edényben melegítsük fel az olajat, közepesen magas hőmérsékleten. Adjuk hozzá a hagyma felét, majd fedjük le, és hevítsük kb. 2 percig, ezt követően halmozzuk hozzá a maradék hagymát, és borítsuk be olajjal, hogy ellepje. Ekkor eléggé tele lesz az edényünk!

Ezt láttad már?

Ezért méregdrága és kevés a hazai FOKHAGYMA – Válaszol a Nébih

3. Főzzük, főzzük!Főzzük a hagymát gyakran összemozgatva a serpenyőben, ez kb. 3 perc, amíg teljesen átforrósodik. Ha elértük ezt a pontot, adjunk hozzá sót, ez segít a nedvesség kivonásában, majd forgassuk össze.

4. Fedőt ráFedjük le, csökkentsük a lángot közepesre, és főzzük, amíg a hagymahalom a magasságának felére nem csökken, és a serpenyő aljára gyűlik a folyadék, ez kb. 10 perc alatt történik meg.

5. Kever-kavarKavarjuk fel a hagymát úgy, hogy a serpenyőben se ragadjon le semmi, vagy pörkölődjön túl. Főzzük tovább, és ne legyünk restek megkevergetni 5-6 percenként. Ha úgy ítéljük meg, csökkenthetjük kicsit a hőt, a folyadékot pedig pároljuk el.

6. Formára fel!Amikor a serpenyő száraznak tűnik, növeljük ismét a hőmérsékletet, a spatulánk segítségével húzzuk le az edény széléről a hagymadarabokat, és alakítsuk úgy, hogy egy egyenletes masszát kapjunk az edényben, középre rendezve. Ez a gondos formázás elősegíti, hogy még egyenletesebben készüljön az étel, és nehogy megsérüljenek a darabok. Ha mégis azt látjuk, kicsit gyorsabban barnul a kelleténél, adjunk hozzá egy kis vizet.

8. Egyenesen a célbaAddig folytassuk az előző folyamatot, míg a hagyma szép, bourbon-barna színű lesz, 35–45 perc alatt elérjük ezt a kívánt állapotot. És kész is, rögtön tálalhatjuk a finomságokhoz!

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek