Ideje tisztázni, pontosan mit is takar főzésnél az 'al dente' kifejezés

Valószínűleg tucatszor hallottad már a kifejezést, miszerint az olasz tészta akkor jó, ha "al dente". Mit is jelent ez igazából? Megmutatjuk, hogyan készítsd főzéskor az igazit!

A tészta a mindennapok egyik legnagyobb bajnoka: könnyű megfőzni, olcsó, és gyorsan elkészíthető, így az ebéd vagy vacsora villámgyorsan az asztalra kerülhet. Minden tésztatípusnak egyedi főzési ideje van, és minden bolti verzió csomagolási útmutatója arra utasít minket, hogy addig főzzük a tésztát, amíg el nem érjük a "kívánt állagot" vagyis azt, amikor az ételünk "al dente". De mégis mi az? Nézzük, a szakemberek szerint mi a tökéletes al dente tészta titka.

Mi az az al dente?

Az al dente kifejezés szó szerint lefordítva olaszról azt jelenti, hogy „fogkemény”. Valójában azt a készültségi szintet jelenti a főzési folyamatban, amikor a tészta vagy rizottó állaga még nem lágy, de nem is nyers vagy kemény. Hanem éppen harapható. Ha a tészta pépes és puha, akkor túlfőtt, ami persze nem baj, de semmiképp sem al dente. Ez a lágyabb, puhább tészta könnyebben emészthető, ugyanakkor kevesebb tápanyagot tartalmaz.

Honnan tudjuk a gyakorlatban, hol tartunk?

A tészta aldente-tesztelésének legjobb módja az, ha harapunk egy falatot főzés közben egy kihalászott tésztadarabkából vagy egy kis adag rizottóból. Ezt körülbelül két perccel azelőtt tegyük meg, amit az adott csomagolás megjelöl főzési időként. Ha elég könnyed rágni, de mégis érezzük, hogy egy kicsit rá kell segítenünk, akkor értük el az al dente fázisát. Ha ezen a ponton túl keménynek ítéljük meg, adjuk meg neki a feltüntetett maradék két percet, hogy elérhessük a kívánt állagot.

Miért főzzünk egyáltalán így?

Miért ajánlják a receptek a tészta főzését al dente-ig? A válasz két fontos dologban rejlik: állag és tápanyag. A textúra szempontjából az al dente tészta szilárd és rágós, és megtartja formáját, akár szószba dobják, akár rakottban egytálételben sütik meg. A tápanyag szempontjából pedig ebben a formájában több keményítőt is tartalmaz, ami abban segít, hogy jobban összekapcsolódjon ízeiben a szósz a tésztával vagy a rizottónkkal.

Az al dente tészta valójában tápanyagban is gazdagabb, mint túlfőzött társai. A keményítőmolekulák nem szabadulnak fel teljesen a forrásban lévő vízben, így a testünk lassabban emészti meg az elfogyasztott ételt. Ez azt jelenti, hogy az al dente tésztának alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a szétfőtt tésztának, így azt is megakadályozhatja, hogy hirtelen megugorjon a vércukorszintünk.

Házi tészta is lehet al dente?

Abban az esetben, ha kíváncsiak vagyunk, el lehet-e érni az al dente állagot friss, házi tésztával sajnos csalódást kell okoznunk. Ezek a tészták percek alatt elkészülnek - sokkal gyorsabban, mint a szárított tészták -, így nem érdemes rájuk alkalmazni a fenti trükköket. Ehelyett harapással tudjuk ellenőrizni a házi tésztát. Ha egy apró fehér pontot látunk még a közepén, ha félbeharapjuk, akkor nem vagyunk készen, addig kell főznünk a tésztát, amíg a pötty eltűnik.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


A tökéletes tésztákhoz ezeket a cikkeket is tanulmányozd át:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek