9 apró baki, amit ne kövess el, ha tésztát főzöl!

Ragacsos, száraz, túl kemény lett vagy elporlik a szádban? Tésztát nem feltétlenül egyszerű főzni, mutatunk néhány okot, amit kikerülve igazi olasz pasta kerül az asztalra.

Ha tésztafőzésről van szó nem is olyan egyszerű a dolgunk, mint elsőre gondolnánk: mennyi sót tegyünk a vízbe, kerüljön-e bele olaj, hány percig kell főzni a spagettit és hány percig például a tagliatellét vagy a makarónit? Mikor öntsük le a vizet, hogy al dente maradjon a tészta, és egyáltalán: milyen tésztát válasszunk a boltban, ami tuti jó lesz főzés után is?
Az Insider magazin megkérdezett számos olasz séfet arról, hol ronthatjuk el a tésztafőzést. Íme 9 hiba, amit gyakran elkövetünk, ha tésztáról van szó.

1. Rossz tésztát vásárolunk a boltban

Durum, három-, négy-, vagy akár nyolctojásos tésztát vásárolunk? Ez még ízlés kérdése, azonban érdemes arra figyelni, mi van a tészta hátuljára írva. Ma már sajnos sok olyan márka van, amely bár rövidebb főzési időt ígér, termékeiben az összetevők olcsóbbak, silányabbak vagy éppen károsak az egészségre. Nem kell a legdrágább tésztát venni, azonban érdemes megnéznünk, milyen alapanyagokból készül a megvásárolt termék és azt is, hány perc rajta a főzési idő.

Egy kis segítség, meddig érdemes főzni az egyes tésztafajtákat:

2. Nem várunk addig, míg TÉNYLEG felforr a víz

Sokan vannak, akik már akkor bedobják a tésztát a lábosba, amikor a benne lévő víz még csak erősen gyöngyözik. Várjuk ki türelemmel, amíg a víz már hullámzik a forrástól, ekkor biztos ugyanis, hogy elérte a megfelelő hőfokot a főzővíz.

3. Nem jól sózzuk a vizet

A jól ízesített tésztavíznek olyan íze kell legyen, mint egy jól ízesített levesnek. Persze itt most nem egy finom alapléről van szó, Nate Whiting, az dél-karolinai Juliet étterem séfje szerint minden liter vízhez 10 gramm só szükséges.

4. És ha már itt tartunk: mennyi vízben kéne főznünk a tésztát?

Lehetőleg SOK-SOK vízben! A lényeg, hogy a tésztának bőven legyen helye a lábosban, és lehetősége arra, hogy a szükséges mennyiségű vizet magába szívja. 500 gramm tésztához 6 liter víz szükséges, ez alapján pedig már könnyen kiszámítható, mennyi víz kell fele ennyi tésztához (ami kb. két személy fejadagja).

5. Leöntöd az összes vizet

Ha valamilyen finom szószt készítesz a tészta mellé, merj ki a tésztafőző vízből egy bögrényi adagot. Ez a keményítős, sós víz elképesztően finom ízt és állagot ad a tésztaszósznak, ha pedig kipróbálod, többé nem fogod tudni nem használni ezt az egyszerű de nagyszerű praktikát.

Ezt is nézd meg!

Nosalty kvíz: 10 tésztafajtát mutatunk, te felismered mindegyiket?

6. Hideg vízzel leöblítjük a tésztát

Nem, nem és nem! Ha végeztél a tészta leöblítésével, egyszerűen öntsd le a forróvizet és ne használj hideg vizet. Hiszen miért is kéne leöblíteni a forró vízben megfőtt tésztát?

7. Rosszul választjuk ki a tészta formáját

Gondoltad volna, hogy nem mindegy, milyen tésztát választunk egy-egy fogáshoz?
A laposabb és hosszabb tészta formák jól illenek az olívaolajas és a tejszínes mártásokhoz, míg a keményebb formák, mint például az orecchiette, jól működnek a testesebb és és ízesebb, fűszeresebb mártásokkal. A paradicsomos és a krémes, vajasabb szószok szinte minden tésztával jól passzolnak, így az alaprecepteknél szinte nem is kell sokat gondolkodnunk a tészta formáján.

8. Túlfőzöd a tésztát

Egy kicsit kanyarodjunk vissza az első ponthoz, ahol a tészták átlag főzési idejét mutattuk meg. Az igazi olasz tészta mindig Al dente, vagyis fogkemény, ami annyit tesz, hogy bár érezzük a kemény és rugalmas tészta ízét, mégsem marad nyers. A legtöbb séf úgy hiszi, a főzési idő lejárta előtt 2 perccel érdemes megkóstolnunk a tésztát. Ha még kicsit kemény (félbevágva láthatjuk, fehér-e még középen a "tészta szíve"), akkor hagyjuk még egy percig főni, utána viszont vegyük le a főzési hőfokot alacsonyabbra, vagy inkább kapcsoljuk ki, a víz ugyanis még hűlés közben is puhít a tésztán. Leönteni a főzővizet legalább fél perc, így ha betartjuk a kétperces szabályt, biztos nem fő el a tésztánk.

9. Használsz olajat a főzéshez

Nincs rá szükség. Ha valami finom szósszal összeforgatod a JÓL megfőtt tésztát, biztos nem ragad össze a pasta. A főzővízhez adott olajtól egyrészt nehezebben lesz mosható a lábos, a tészta pedig jobb nem lesz tőle.

via insider

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek