10 hiba, amit ne kövess el a konyhában

Azzal kapcsolatban, hogyan lehet jobban, gyorsabban, kevesebb konyhai maradékkal főzni, rengeteg tippet találunk szerte a neten. Mostani gyűjtésünkből megtudhatod, mi az a tíz konyhai művelet, amit viszont mindenképp kerülj el a konyhában.

Apró főzési bakik, jónak tűnő vagy éppen teljesen tudatlanul, a szokásoknak engedelmeskedve végrehajtott konyhai műveletek, amelyekről lehet, hogy éppenséggel sejtjük is, hogy nem biztos, hogy úgy kéne csinálni, mégsem változtatunk rajtunk. Vagy azért, mert nem tudjuk, hogy is kéne jól csinálni, vagy mert a szokásaink rabjai vagyunk. Olyan főzési bakikat hoztunk, amelyeket a Tasty gyűjtött össze, és amelyeket érdemes örökre kiiktatunk a mindennapjainkból.

Leöblíted a tésztát, miután leszűrted

Ezt sürgősen felejtsd el. Nemcsak a tészta főzőleve van tele keményítővel, hanem a friss tészta felülete is, ezt folyó vízzel lemosni a legnagyobb botorság, hiszen így épp azt a krémes réteget távolítjuk el a tésztáról, amire a legjobban tud a finom tésztaszószunk tapadni. Csak akkor öblítsük le a tésztát, ha salátát készítenénk belőle, vagy sült, ázsiai típusú pirított tésztát készítünk.

A szószt teszed a tésztára, pedig fordítva kéne

Bármennyire is praktikusabbnak tűnik a kiporciózott tésztára kanalazni a szószt, próbáld ki, hogy a főtt tésztát adod a frissen elkészült szószhoz, így a finom mártás teljesen körbeöleli majd a tésztát, és nagyszerű, minden falatban élvezetes ízeket eredményez.

Csak a főzés végén fűszerezel

A leggyakoribb hiba, amit a kezdő szakácsok elkövetnek általában az, hogy alulfűszerezik az ételt. Ha csak a főzés legvégén adod hozzá az ételhez a sót, borsot, egyéb fűszereket, nem lesz idejük átadni az ízüket az egész ételnek. Sokkal ízesebb lesz az eredmény, ha már a főzés elején fűszerezel, és az egész folyamat alatt, időről időre kóstolgatva követed az étel ízváltozásait és fűszerezed.

Elfelejtkezel a savakról

Az, hogy egy étel kellően, de ne túl sós legyen, mindenki által betartott szabály. De sokan hajlamosak elfeledkezni a savasságról, ami pedig legalább olyan fontos, hogy komplex, mély ízű ételeket kapjunk.

Egy pici citrusos íz, jó minőségű ecetféleség nem fogja megsavanyítani a fogást, épp ellenkezőleg, kiemeli a sósságát, fűszerességét.

Mindig, minden körülmények között tapadásmentes serpenyőt használsz

Tojásos ételekhez, palacsintához és lepényekhez mindig tapadásmentes serpenyőt használj, ezek az ételek így lesznek a legfinomabbak, és nem utolsó sorban kevesebb zsiradékra is van szükség hozzájuk. De az ilyen serpenyők hátránya, hogy nem tudnak igazán átforrósodni, és nem tartják meg olyan egyenletesen a meleget, mint egy klasszikus vagy épp öntöttvas serpenyő, így ha húst vagy zöldségeket pirítanánk, inkább válasszuk ezeket.

Túl sokat birizgálod az ételt főzés közben

Persze, mindenki szeretne gyorsan elkészülni az étellel, és a forgatás, kevergetés, szurkálás, nyomogatás azt az érzetet kelti, hogy történik valami, halad a folyamat, de ezzel épp ellenkezőleg, gyakran azt érjük el, hogy nincs ideje átsülni, főni, készülni az ételeknek. Ha kicsit békén hagyod őket, engeded, hogy színt, kérget kapjanak, átfőjenek, nemcsak finomabbak és jobb állagúak lesznek, hanem összességében gyorsabban is végzel.

Grillezésnél nem jól olajozol

A szabadtüzes grillezés egyik alapvető hibája, amikor elkezdik kenegetni a rácsot, hogy majd a rákerülő ételek szépen, egyenletesen átpiruljanak. Aztán csodálkoznak, hogy nem pirul, hanem ég az egész vacsora, mert a lecsöppenő olaj jól belobbantja a parazsat. Tedd csak rá a forró rácsra a grillezni valót – nem fog ráragadni, és közvetlenül a húst vagy zöldséget kenegesd, így elkerülheted, hogy füstben álljon minden, és szenesre égjenek a finomságok.

Nyitogatod a sütőajtót

Jó, mindenki meg akar győződni arról, hogy minden rendben van a piskótával vagy ünnepi sülttel, ezért előszeretettel nyitogatja, ellenőrizgeti a finomságot a sütőben, de ezzel csak az éri el, hogy bezavar a sütés folyamatába, és nem azon a hőfokon készül el az étel, amelyen kellene. A piskótaféléknél ez azt is eredményezheti, hogy összeesik a tészta, de a húsfélék sem készülnek el így időben. A legtöbb sütő ma már beépített lámpával rendelkezik, így szemmel lehet tartani az ételt, és csak a sütési idő végéhez közeledve kell kinyitni a sütő ajtaját.

Mindenhez olívaolajat használsz

Az olíva az egyik legegészségesebb olajfajta, nagyon helyes, hogy a legtöbb ételféleséghez azt használsz. De fontos tudni, hogy nem hevíthető extra magas hőfokra, mert égni kezd, ami nemcsak az ízén ront, hanem egészségtelen is.

Rántott ételeknél, olajban pirításnál jobb, ha olyan olajat használsz, aminek magasabb a forráspontja: napraforgót, repcét vagy kókuszolajat például.

Nem élezed meg a késeket

A megfelelő élességű kés a sikeres főzés előfeltétele, a szakácsok általában úgy is kezdenek minden egyes főzést, hogy megélezik a késeiket. Jó ha tudod, nem az igazán éles késekkel vágja meg az ember a kezét, hanem épp a tompákkal, amikkel extra mozdulatokra van szükség, hogy felvágja az ételt, és amik könnyen „kiugranak” a kézből, mert nem mennek végig a hús vagy zöldség felületén.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több gasztrookosság itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek