Feltételezhető, hogy nem azért esszük a főzeléket, mert valami borzasztóan kifinomult ételre vágyunk. Vagy azért, mert kihívás lenne az elkészítése. És ez abszolút nem is probléma: minden konyhába kell egy maroknyi olyan recept, amit bárhol, bármikor és bármilyen körülmények között össze tudunk dobni. Persze nem kell, hogy ez a végtelen szabadság hanyagsághoz vezessen: az egyszerű ételeink is lehetnek elegánsak, így a főzelék is. Íme pár egyszerű lépés, amit megtehetünk az elegancia felé.
Cseréld a tejszínt
Nagyon egyszerűen érhetünk el meglepően jelentős változást, ha a főzelékhez használt tejszínt vagy tejet lecseréljük egy másik tejtermékre…vagy „nemtej”-termékre. Hasonló, de mégis más: így írható le leginkább ez a váltás.
Keverjünk a főzelékhez joghurtot vagy tejfölt: ezzel savanykásabb eredményt kapunk, míg a konzerv kókusztejjel édeskés-egzotikus útra tereljük az ételt.
Használatuk minden esetben hasonló: lehetőleg ne forraljuk egyiket se, nehogy szétessenek vagy kicsapódjanak – csak melegítsük őket óvatosan. Amennyiben habarni szeretnénk, ugyanúgy hozzákeverhetjük a lisztet mindegyikhez.
Süsd a zöldséget
Ahelyett, hogy megfőznénk az ételek alapját adó zöldségeket, inkább süssük őket: ezerszer erősebben előbújik majd az ízük. Míg a főzés során viszonylag egysíkú ízt és állagot tudunk csak elérni, addig a sütés ennél sokkal komplexebb.
A sült zöldségeket utána csak öntsük fel némi alaplével, majd sűrítsük be a hagyományos, lisztes módszerrel, végül gazdagítsuk a számunkra szimpatikus tejjel vagy tejszínnel.
Adj hozzá zöldfűszert
Szinte minden főzelékhez illik valamilyen zöldfűszer: ezek kiegészítik a zöldségek aromáját, sőt eggyel magasabb szintre emelik a főzeléket magát. A borsóhoz kiválóan illik a menta, a krumplihoz a medve- vagy metélőhagyma, esetleg a rozmaring, a sárgaborsóhoz pedig a koriander.
Jöjjön valami ropogós
A főzelék önmagában még nem teljes, mindenképpen kell hozzá valamilyen feltét. És tekintve, hogy az állaga krémes és selymes, érdemes a spektrum ellenkező oldaláról választani hozzá egy kiegészítőt, azaz hangos, ropogós dolgokat.
Egy marék pirított mag mindig jó választás, de abszolút szabadon engedhetjük a fantáziánkat: olvasszunk sajtot, pirítsunk hagymát, fokhagymát, süssünk ropogósra konzerv hüvelyeseket.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több tipp és trükk főzelékekhez: