Amikor előre tervezett rendszer szerint főzünk a héten, könnyen belefuthatunk a fonnyadt zöldségek okozta lehangoló helyzetekbe. Lehet, hogy hétvégén vettünk egy kiló répát a leveshez, de pár nappal később mindegyik elvesztette ropogós állagát, és megpuhult. Vagy az újhagyma hagyott minket cserben, és amiatt aggódunk, hogy mi kerül így majd a salátába. Mindenekelőtt vegyünk egy mély levegőt, és felejtsük el a szemetest, ugyanis a legtöbb esetben a fonnyadt zöldségek megmenthetők, egy-két okos konyhatrükk segítségével.
Újhagyma
Ha sokáig kitesszük az enyészet és az idő vasfogának, a friss újhagyma külseje nyálkás lesz, zöld levelei pedig elszáradnak. Ne taszítson minket ez a kevésbé gusztusos külső, a zöldség belseje valószínűleg még teljesen jó állapotban van.
Tegyük a szárakat egy pohárba, majd töltsük fel hideg vízzel, hogy csak az alsó pár centit lepje el. Hagyjuk állni a hagymát a hűtőben néhány óráig.
Ha felszívja a vizet, pótoljuk, folyamatosan hidratáljuk a növényt, hogy visszanyerjen valamennyit korábbi frissességéből. Persze a víz nem képes csodákra: ha nagyon öreg az újhagymánk, a vizes trükk bevetése után inkább távolítsuk el a külső, nyálkásabb héjréteget. A belső, zsenge részek még ilyenkor is frissek.
Sárgarépa
Annak ellenére, hogy nem a legkülönlegesebb zöldség a világon, a répa meglepően kényes, ha a tárolásról van szó. Akár egy nap is elég, és beüt a krach: harsány répáink megpuhulnak, ruganyosak lesznek.
Megoldásként javasolt őket hideg vízbe tenni. Vágjunk le a végükből (nem a száras részről) egy kis darabot, és merítsük őket egy nagy tál vízbe. Helyezzük az egészet a hűtőnk leghidegebb polcára, és hagyjuk őket felfrissülni egy éjszakán át. Másnap reggel újra roppanós répák várnak majd minket.
Szárzeller
Senki nem szereti a puha zellert. Amikor a zöldség elveszíti legjobb tulajdonságát, a harsanós állagát, élesszük újra ezzel a technikával. Az újhagymához hasonlóan ezt is tegyük egy pohár vízbe.
Sokat segít az is, ha az áztatás előtt eltávolítjuk a gyökérrészt és a leveleket. Így minden nedvesség a szárba fog vándorolni, ami ettől újra ropogós lesz. Amennyiben menthetetlen a helyzet, használjuk fel a fonnyadt szárzellert egy ízes szószhoz vagy alapléhez.
Salátafélék
A zöld, gyenge levelek nagyon könnyen megsérülnek, és más viszontagságokat sem viselnek túl jól. Ahhoz, hogy visszatérjenek az élők sorába, a salátafejet szedjük leveleire, majd áztassuk őket hideg citromos vízbe. A savas fürdő nemcsak a növények állagán javít, de kellemes ízt is ad nekik.
Paprika
Ugyan a vastag héja általában nyújt némi védelmet, a paprika is meg tud fonnyadni, ha túl sokáig tároljuk. Mindegy, hogy TV, kápia vagy kaliforniai, a következő módokon új életet adhatunk a szomorú zöldségeknek.
Mindegyik esetben szeletelt paprikával dolgozzunk, így ugyanis sokkal egyszerűbb dolgunk lesz, mint egy egész zöldséggel. Az első módszer a már jól ismert jeges vízfürdő: tíz percet töltsenek el ebben a karikák.
Gyors savanyúságot is készíthetünk, ha egyenlő arányban ecetet és vizet forralunk, sóval és cukorral, majd ezt a paprikára öntjük, és hagyjuk állni nagyjából 20-30 percig. Kiváló szendvicsekben, salátákban vagy sült húsok mellett.
A fonnyadt paprikákat ugyanúgy megsüthetjük, mint a frisseket (csak gyorsabban el fognak készülni), így képezhetik szószok, krémek vagy mártogatósok alapját.
Figyelem: rohadt, erjedt vagy penészes zöldséget soha ne fogyasszunk el, ezeket inkább dobjuk a kukába!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Minden, amit a zöldségekről tudni szeretnél: