Hozd vissza az életbe a fonnyadt zöldségeket: mutatunk hozzá 5 megoldást

Minden nap friss zöldségekkel ellátni a konyhánkat igen megpróbáltató feladat, ezért sokan inkább előre bevásárolunk a különböző zöldekből. Ez azonban gyakran oda vezet, hogy pár nap alatt a fonnyadt répák és paprikák szomorú látványa fogad. Kerüljük el a kudarcot néhány okos trükkel.

Amikor előre tervezett rendszer szerint főzünk a héten, könnyen belefuthatunk a fonnyadt zöldségek okozta lehangoló helyzetekbe. Lehet, hogy hétvégén vettünk egy kiló répát a leveshez, de pár nappal később mindegyik elvesztette ropogós állagát, és megpuhult. Vagy az újhagyma hagyott minket cserben, és amiatt aggódunk, hogy mi kerül így majd a salátába. Mindenekelőtt vegyünk egy mély levegőt, és felejtsük el a szemetest, ugyanis a legtöbb esetben a fonnyadt zöldségek megmenthetők, egy-két okos konyhatrükk segítségével.

Hozd vissza az életbe a fonnyadt zöldségeket: mutatunk hozzá 5 megoldást

Újhagyma

Ha sokáig kitesszük az enyészet és az idő vasfogának, a friss újhagyma külseje nyálkás lesz, zöld levelei pedig elszáradnak. Ne taszítson minket ez a kevésbé gusztusos külső, a zöldség belseje valószínűleg még teljesen jó állapotban van.

Tegyük a szárakat egy pohárba, majd töltsük fel hideg vízzel, hogy csak az alsó pár centit lepje el. Hagyjuk állni a hagymát a hűtőben néhány óráig.

Ha felszívja a vizet, pótoljuk, folyamatosan hidratáljuk a növényt, hogy visszanyerjen valamennyit korábbi frissességéből. Persze a víz nem képes csodákra: ha nagyon öreg az újhagymánk, a vizes trükk bevetése után inkább távolítsuk el a külső, nyálkásabb héjréteget. A belső, zsenge részek még ilyenkor is frissek.

Sárgarépa

Annak ellenére, hogy nem a legkülönlegesebb zöldség a világon, a répa meglepően kényes, ha a tárolásról van szó. Akár egy nap is elég, és beüt a krach: harsány répáink megpuhulnak, ruganyosak lesznek.

Megoldásként javasolt őket hideg vízbe tenni. Vágjunk le a végükből (nem a száras részről) egy kis darabot, és merítsük őket egy nagy tál vízbe. Helyezzük az egészet a hűtőnk leghidegebb polcára, és hagyjuk őket felfrissülni egy éjszakán át. Másnap reggel újra roppanós répák várnak majd minket.

Szárzeller

Senki nem szereti a puha zellert. Amikor a zöldség elveszíti legjobb tulajdonságát, a harsanós állagát, élesszük újra ezzel a technikával. Az újhagymához hasonlóan ezt is tegyük egy pohár vízbe.

Sokat segít az is, ha az áztatás előtt eltávolítjuk a gyökérrészt és a leveleket. Így minden nedvesség a szárba fog vándorolni, ami ettől újra ropogós lesz. Amennyiben menthetetlen a helyzet, használjuk fel a fonnyadt szárzellert egy ízes szószhoz vagy alapléhez.

Vegán zöldségleves

Noha a zöldséglevesek általában húsmentesek, sose árt, ha van a tarsolyunkban egy megbízható vegán alaprecept, amit bármikor megfőzhetünk, és alaplének is nagyszerű. Ezt a változatot ...

Hideg zelleres uborkaleves

Nyári hőségben a legjobb választás egy hideg uborkaleves, melyet sima és vegán tejföllel is el lehet készíteni, minél sűrűbbre készítjük, annál jobban laktat és nem is kell más ...

Kínai ropogós zellersaláta

Nálam mindig az van a zellerszárral, hogy megveszem, mert valamibe kell, viszont csak egy-két szárat használok belőle, a többi pedig megmaradt, és nem tudom, mit kezdjek vele. Most már ...

Salátafélék

A zöld, gyenge levelek nagyon könnyen megsérülnek, és más viszontagságokat sem viselnek túl jól. Ahhoz, hogy visszatérjenek az élők sorába, a salátafejet szedjük leveleire, majd áztassuk őket hideg citromos vízbe. A savas fürdő nemcsak a növények állagán javít, de kellemes ízt is ad nekik.

Paprika

Ugyan a vastag héja általában nyújt némi védelmet, a paprika is meg tud fonnyadni, ha túl sokáig tároljuk. Mindegy, hogy TV, kápia vagy kaliforniai, a következő módokon új életet adhatunk a szomorú zöldségeknek.

Mindegyik esetben szeletelt paprikával dolgozzunk, így ugyanis sokkal egyszerűbb dolgunk lesz, mint egy egész zöldséggel. Az első módszer a már jól ismert jeges vízfürdő: tíz percet töltsenek el ebben a karikák.

Gyors savanyúságot is készíthetünk, ha egyenlő arányban ecetet és vizet forralunk, sóval és cukorral, majd ezt a paprikára öntjük, és hagyjuk állni nagyjából 20-30 percig. Kiváló szendvicsekben, salátákban vagy sült húsok mellett.

A fonnyadt paprikákat ugyanúgy megsüthetjük, mint a frisseket (csak gyorsabban el fognak készülni), így képezhetik szószok, krémek vagy mártogatósok alapját.

Figyelem: rohadt, erjedt vagy penészes zöldséget soha ne fogyasszunk el, ezeket inkább dobjuk a kukába!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Minden, amit a zöldségekről tudni szeretnél:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...