A fokhagyma kétség kívül a világ - és a magyar konyha - egyik legnépszerűbb alapanyaga, amelyet vagy imádunk, vagy utálunk – a semlegességet mindent átható illata, aromája és íze nem tűri. Azonban létezik olyan, hogy rossz fokhagyma, meg rossz tárolási vagy elkészítési mód. Különféle vágási technikáiról nemrég írtunk nektek itt, most 6 olyan hibalehetőséget mutatunk, amelyet jobb elkerülni:
1.) Rossz, régi fokhagymát veszel
Tudjuk, hogy nálunk eleve hátrányból indul a dolog, hiszen jó ideje nehezen bukkanhatunk igazi magyar fokhagymára a kínaival szemben. Menjünk termelői piacokra, kérdezzünk rá, ha tehetjük, biztos forrásból szerezzük be a minőségi árut. Válasszunk kemény, fehér (foltjaiban akár lilás) fejet, amely megszorongatva száraz, masszív, és amelynek csúcsán nincs zöldes csírakezdemény - utóbbi annak a jele, hogy régi, illetve nem megfelelően tárolták.
2.) Nem jól tárolod
A fokhagymád sötét, száraz, inkább szobahőmérsékletű helyeken szeret pihenni, de a kamrában is jó dolga lesz. Bár a hűtő alsó rekeszében is eláll, megváltozhat a textúrája és az íze, amit nem akarunk. Mindenképpen jól szellőző helyet ajánlanak neki, hogy ne csírázzon ki. Amint elkezdjük gerezdjeire szedni, gyorsabban megbarnul, penészedik, vagy romlik.
3.) Nem jól pucolod
Te hogy szeded le a száraz fehér héjat az egyes gerezdekről? Tudtad, hogy létezik egy módszer, amellyel meglepően gyorsan tisztíthatsz meg nagyobb mennyiséget is? Zárd a szétszedett, de még héjas gerezdeket két nagyobb keverőtál közé vagy mondjuk befőttesüvegbe, és nagy erőkkel rázd fél percig. Csupaszon látod őket viszont! Videón a folyamat itt látható.
4.) Nem jól főződ és sütöd
Amennyiben vágod vagy szeleteled a fokhagymát, allicin szabadul fel belőle - ez adja jellegzetes illatát, aromáját, ízét.
Minél kisebbre aprítod, vagy akár reszeled, annál több allicin szabadul fel belőle, annál erősebb lesz az ízhatás. Ha lágyabb ízekre vágysz, hagyd egészben a gerezdet, vagy vágd félbe, de mindenképp nagyobb darabkákra.
Ha fokhagymanyomót használsz, értékes részeit dobhatod kukába, amely az eszközben marad, így ezt sok séf nem ajánlja - emellett így ég meg leghamarabb a sülő fokhagyma. Hússütéshez is inkább a vékony szeletekre vágott fokit ajánljuk, mint az aprítottat.
5.) Túlsütöd
Nem, a fokhagymát nem kell a vöröshagymához hasonlóan első lépésként megpirítani forró olajon, mert megég, az égett fokhagyma ízét pedig senkinek se kívánjuk, és visszaút se nagyon van belőle. Szóval nem kell az elején bevetned a fokhagymát, elég a főzési-sütési folyamat közepefele, a mártásba szórva, vagy a húsra később rádobva a fokhagymaszeleteket, nem a legelején.
6.) Helyettesítőt használsz
Ne cseréld le az egyszerűbbnek tűnő megoldásokra, erre kérünk. Nem kell adalékanyaggal és tartósítóval turbózott tubusos szörnyűség, sem porított állagú, hacsak nem 60 főre főzöl– maradj az igazi, eredeti, minőségi fokhagymagerezdeknél, amelyeknek friss, allicingazdag aromája utánozhatatlan (ez pedig hamar elillan, vigyázz!). Egyszerűen nem ér annyit, mert pár gerezdet megpucolni és felaprítani tényleg pár perc.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több trükköcske erre: