Reszelve, nyomva, aprítva vagy egészben, a fokhagyma esetében egyáltalán nem mindegy, milyen formában kerül az ételbe. Minél jobban fel van dolgozva a fokhagyma, annál több allicin szabadul fel belőle, ez a vegyület pedig mennyiségtől függően erősen befolyásolja, mennyire fog dominálni az néhány gerezd, amit hozzáadtunk az ételhez.
A fokhagyma aprításával hosszú percek tudnak eltelni, ráadásul nem mindenki szereti éles konyhai késsel vagdosni a nehezen megfogható gerezdeket. Jó hír, hogy nem minden ételbe kell feltétlenül apróra vágott fokhagymadarabokat szórni, sőt! Sok esetben az is elég, ha csak egészben dobod bele a fokhagymagerezdeket a lábosba!
Levesek, pörköltek, párolt ételek - Ezeknél nyugodtan felejtsd el az aprítást!
Ezekbe az ételekbe nem szokás aprított fokhagymát tenni, egyrészt például egy levest nagyon zavarossá tehet, ha apró fokhagymadarabok úszkálnak benne, másrészt párolás, leves- vagy pörköltfőzés közben a fokhagyma eleve megpuhul és levet ereszt, így ha a fentebb leírt ételek valamelyikét készíted, az is elég, ha egy kés segítségével és egy határozott mozdulattal megtöröd a gerezdet!
Tésztaéletek és hirtelen sütés olajban - inkább fokhagymaszeletekkel dolgozz
Néhány szelet fokhagyma igazán kellemessé tudja tenni az ételeket. a legjobb, ha olívaolajon vagy vajon egy kicsit megkaramellizáljuk őket, és ezután adjuk az ételhez (akár a legvégén feltétként, díszítésként), a felhasznált zsiradékon pedig süthetünk zöldségeket vagy készíthetünk belőle krémes szószt ízletes tésztaételekhez.
Van, amiben pedig a fokhagymanyomó a jobb megoldás
Nem is kérdés, hogy a fokhagymanyomón átpasszírozott gerezdekben van a legtöbb erő, ugyanakkor sütéshez, főzéshez nem feltétlenül ajánljuk így feldolgozni a fokhagymát, ebben az állapotában ég meg ugyanis tűzön a legkönnyebben. Passzírozott fokhagymát inkább szószokba, salátaöntetekbe keverjünk, a sütést, főzést igénylő ételekbe inkább aprítsunk vagy egészben használjunk fokhagymát.
Sok jó praktika van még a tarsolyunkban, olvasd el ezeket is: