Bár az időjárás nem ezt sugallja, nyakunkon a nyár, és úgy tűnik, idén végre a strandra is eljutunk. Kétségtelen, hogy a januári időszak után a tavasz vége-nyár eleje a másik erős “fogyókúrás” szezon, sokan ilyenkor vetik bele magukat a legújabb diétába.
A rutinos fogyókúrázók már tudják, hogy a szélsőséges megszorításokkal járó diéták nem adnak tartós eredményt. Ideig-óráig lehet, hogy lefelé mozdul a mérleg nyelve, de rövid időn belül újra velünk vannak az ideiglenesen leadott kilók (sőt, gyakran még meg is szaporodnak).
Azt mindenkinek érdemes felismernie, hogy az internetről, könyvekből szerzett információk alapján, hirtelen felindulásból elkövetett fogyókúrák nem személyre szabottak, azaz semmilyen szinten nem veszik figyelembe a mi aktuális egészségi állapotunkat, életkörülményeinket, szokásainkat. Ennek megfelelően nem fenntarthatóak, tehát nem is lesznek alkalmasak arra, hogy segítsenek minket a kitűzött cél elérése érdekében.
Mik azok a lépések, amelyeket meg kell tennünk, mielőtt fogyókúrába kezdünk?
Legyünk tisztába az aktuális egészségi állapotunkkal!
Ha pl. magas a húgysav-, koleszterin- vagy a trigliceridszintünk, akkor egy magas zsírtartalmú étrenddel (pl. paleo, keto stb.) komoly károkat okozhatunk az egészségünknek. Ha cukorbetegek vagyunk vagy IR-esek, akkor is erősen ellenjavallt ezeknek a diétáknak a kipróbálása. Ha refluxosak vagyunk, akkor ne kezdjük a reggelt citromos vagy almaecetes vízzel, mert csak tovább rontjuk az állapotunkat és visszafordíthatatlan károkat okozunk.
Ha nem ismerjük a laborértékeinket, akkor menjünk el egy vérvételre, és annak eredményei tükrében keressük a nekünk való, az egészségünket nem károsító megoldást. Figyeljünk oda arra, hogy az esetleg már fennálló betegségeink milyen étrendi alapokat igényelnek.
Tegyünk rendet az étrendünkben!
Ha aktuálisan teljes a káosz az étrendünkben, mert mondjuk egész nap csipegetünk a home-office-ban vagy épp, hogy a sok munka miatt csak napi egyszer étkezünk - akkor fontos, hogy rendezzük az étkezési ritmusunkat. Gondoljuk, át, próbáljuk ki, hogy nekünk a napi három vagy épp hat étkezés a megfelelő. Az is lehet, hogy egyik nap ez, másik nap más - pl. az edzéseink függvényében. Ha több műszakban dolgozunk, akkor pedig főleg nem lesznek egyforma napjaink. Fontos ezt átgondolni, és a napirendünkhöz illeszkedő, az éhség- és a jóllakottságérzetünket is figyelembe vevő rendszert kialakítani. Kompromisszumokra nagy valószínűséggel szükség lesz, de fontos, hogy ne az életünket erőszakoljuk az innen-onnan levadászott sablonos diétákhoz, hanem olyan étrendet alakítsunk ki, ami hosszú távon is összeegyeztethető az életünkkel.
Együnk egészségesen!
A “mindenáron” fogyás nem lehet fontosabb cél, mint az egészségünk. Ha eddig hiányoztak az életünkből pl. a zöldségek, akkor először azokat vezessük be az étrendünkbe (változatos formában, az ízlésünkhöz igazítva), ha eddig minden délután valami cukrászsüti, csokis desszert, édesség volt az uzsonna, akkor mérjük fel, hogy ennek mi lehet az oka, és próbáljuk meg azt az okot kiküszöbölni, és egészségesebb uzsonnaopciókat választani. Először alakítsuk ki a kiegyensúlyozott, egészséges étkezésünket, amíg ez nincs meg, addig a fogyási céljaink sem lesznek reálisan tarthatóak. Első körben helyezzük háttérbe a mérleget, és koncentráljunk az egészségvédő szokások kialakítására.
Ha napi fél liter üdítő és három tejeskávé a folyadékbevitelünk, akkor ezen kezdjünk el dolgozni, és emeljük ezt fokozatosan napi 2-2,5 l-re.
Addig, amíg nem sajátítottuk el a szélsőséges, felesleges korlátozó szabályoktól mentes étrend alapelveit, amíg nem alakítottunk ki egy számunkra élhető, az egészségünk megőrzését szolgáló étrendet - addig mindegy, hogy milyen fogyókúrába vágunk, mert ha “lejár” a kampányfogyókúra ideje, akkor elkerülhetetlenül a rossz szokásainkhoz fogunk visszatérni.
Ne vigyük túlzásba!
Ha eddig egyáltalán nem sportoltunk, akkor ne most kezdjünk bele a heti öt intenzív edzésből álló mozgásprogramba. Ha így teszünk, nagy valószínűséggel nem lesz sikerélményünk (vagy akár le is sérülhetünk), ezért nem is fog tartósan beépülni a mozgás az életünkbe. Keressük meg azokat a mozgásformákat, amiket örömmel végzünk, ne a kalóriaégetés legyen a mozgás fő motivációja, hanem az örömteli egészségvédelem. Ha nem örömmel végezzük a mozgást, akkor csak ideig-óráig fogjuk csinálni, és rövid időn belül a kifogásaink lesznek a harc nyertesei. Ha régóta nem sportoltunk, akkor próbáljunk ki többféle mozgást, és keressük azt, amiben feloldódunk, ami “flow” élményt ad, és ezeket fokozatosan, de stabilan építsük be az életünkbe.
Tudatosítsuk magunkban, hogy a tartós eredményekkel járó, kiegyensúlyozott, az egészségünk megőrzését szolgáló fogyás szélsőséges étrendi korlátozásoktól mentes, alkalmazkodik az életvitelünkhöz, a fennálló betegségeinkhez, az aktuális fizikai állapotunkhoz, és nem történik meg két hét alatt. Ha jól szeretnénk csinálni, akkor érdemes dietetikus segítségét kérni a megfelelő, személyre szabott étrendi javaslatok összeállításához.
Még több hasznos cikk dietetikusunktól: