8 ok, hogy miért NE igyál citromos vizet reggelente

Vajon tényleg érdemes reggelente citromos vízzel indítani a napunkat? Olvassátok dietetikus szakértőnk véleményét!

Pár éve indult az a mai napig is tartó elképzelés, hogy a reggel, éhgyomora fogyasztott citromos víz egészséges, fokozza az anyagcserét, és segít a fogyásban.

Tény, hogy a citromlével dúsított/ízesített víz:

  • hozzájárul a napi folyadékbevitel növeléséhez,
  • különösen azoknál, akik hajlamosak elunni a sima víz fogyasztását, és
  • a hűvös időszakokban melegen is fogyasztható,
  • jobb opció, mint a hozzáadott cukrot tartalmazó üdítőitalok,
  • annak függvényében, hogy mennyi citromlevet adunk az italunkhoz, a citrom leve jelentősen hozzájárulhat a napi C-vitamin-bevitelünkhöz, emellett
  • tartalmaz antioxidáns hatású flavonoidokat is.

A fentiek mellett azonban a citromlének jelentősebb tápértéke - sajnos - nincs.

Lássuk, mit érdemes valóban tudni a citromos víz fogyasztásáról:

1. Nem fogyaszt

Önmagában a citromos víz rendszeres fogyasztása nem vezet fogyáshoz. Sokan a citrom pektintartalmának tulajdonítják fogyasztó tulajdonságát, valójában egy darab citrom leve kevesebb, mint 1 g élelmi rostot tartalmaz, aminek csak egy része a pektin, tehát érdemi hatás nem várható tőle. Mások az anyagcsere felpörgetését tulajdonítják a rendszeres citromosvíz-fogyasztásnak, de e mögött az állítás mögött sem áll tudományos bizonyíték.

Előnyei fogyási cél esetén oly módon érvényesülhetnek, hogy a megfelelő folyadékfogyasztás segíti a sikeres testtömegcsökkentést, tehát, ahogy fentebb írtam, ha valaki a citromos vizet szívesebben fogyasztja, mint a sima vizet, akkor így nagyobb valószínűséggel lesz meg a megfelelő napi folyadékbevitele. És természetesen, ha valaki a cukrozott vagy cukormentes, de érdemi szénhidráttartalmú üdítőitalát, gyümölcslevét cseréli le citromos vízre, akkor így automatikusan csökken a napi kalóriabevitel, ami szintén hozzájárulhat a fogyáshoz (persze ahhoz általánosságban is megfelelő napi kalóriabevitelre van szükség). Ráadásul, a megfelelő folyadékbevitel kulcskérdés a rendszeres fizikai aktivitás, a sport hatékonyságát illetően is.

Hasonló okból alkalmas a citromos víz székrekedés tüneteinek csökkentésére - azaz alapvetően a megfelelő folyadékbevitel áll e jelenség mögött.

2. Nem lúgosít

Reméljük, hogy 2020-ban már mindenki tudja, hogy nincsenek lúgosító alapanyagok, szervezetünk sav-bázis egyensúlyáért többek között a tüdőnk és a vesénk felelős. Ha ebben zavar keletkezik, akkor azt nem citromlével, hanem az intenzív osztály intézkedéseivel tudjuk helyrehozni.

Paradicsomos csicseriborsó-leves

Stahl Judit réges-régi "olasz csicseriborsó-leves" receptje alapján készült. Már többször elkészítettem, általában követtem az eredetit, de most készletek miatt módosítanom kellett ...

Mediterrán cukkinitekercs

Egy olasz főzőműsorban láttam ezt a könnyű kis cukkinis előétel-receptet, ami annyira megtetszett, hogy rögtön kipróbáltam. Sajnos egy kicsit tovább tart elkészíteni, mint amennyi idő ...

3. Nem méregtelenít

Hasonlóan a szervezetünk sav-bázis egyensúlyához, szervezetünk "méregtelenítését" is egy szervünk, a májunk végzi. Tény és való, hogy a megfelelő folyadékbevitel segíti szerveink, és ezek között a májunk hatékony munkáját is.

4. Nem növeli az IQ-t

Ezzel a kijelentéssel nehéz mit kezdeni, hiszen nyilvánvaló, hogy a citromlé nem növeli az IQ-nkat, bár itt is tény, hogy a megfelelő folyadékbevitel javítja a koncentrációképességet, gondolkodást.

5. Nincs különleges vízhajtó hatása

A megfelelő folyadékfogyasztás önmagában vízhajtó hatású, belefacsart citromlével vagy anélkül.

Miért lehet kifejezetten KÁROS, a napi rendszerességű, reggel, éhgyomorra fogyasztott citromos víz?

1. Káros hatással lehet a fogainkra

A rendszeres citromos víz fogyasztása hozzájárulhat a fogzománc állapotának romlásához.

2. Provokálhatja a reflux tüneteit

A gasztroözofageális reflux-betegség (GERD) esetében a nyelőcső-gyomor találkozásánál lévő záróizom funkciója gyengül, ezért a gyomor tartalma visszakerül a nyelőcsőbe, kellemetlen tüneteket okozva. A citrom savtartalma pedig káros hatással lehet a záróizom működésére, így előidézve a tüneteket.

3. Rontja a fekélybetegség javulásának esélyeit

A refluxbetegséghez hasonlóan a fekélybetegség is népbetegségnek számít hazánkban. A gyomor-, nyombélfekély betegségekben a szervek nyálkahártyájának sérülése, funkciójának romlása jellemző. Erre az állapotra a rendszeres, éhomi citromos víz fogyasztása káros hatással van.

A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy ne ihatnánk citromos vizet, ha szeretjük. De ne várjunk csodás hatásokat tőle, ne várjuk, hogy ezzel minden gondunk megoldódik. És ha a megfelelő folyadékbevitel érdekében igényeljük a változatosságot, akkor bátran ízesítsük vizünket energiamentes ízesítőkkel: kevés citruslével, mentával, citromfűvel.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...