Ahogy öregszünk, úgy válik a test változása is egyre nyilvánvalóbbá: megereszkedik a bőrünk, hormonjaink ugrálnak, ízületeink fájnak, nehezebb a mozgás, és a fogyás is sokkal lassabban sikerül. Már ha sikerül.
„Tudományosan bizonyított tény, hogy létezik egy vízválasztó életkor, ami után szinte "elmulaszthatatlannak" tűnnek a zsírpárnák" - írja a femina.
Na de melyik ez az életkor?
Az általános vélekedés szerint negyven éves korunktól kezdve lassul a fogyás folyamata. De miért?
1.) Anyagcsere lassulása
40 felett sajnos az izomtömegünk csökken, és lelassulnak a test anyagcsere-folyamatai. Innentől kezdve évtizedenként cirka 5-%-kal csökken a sebessége.
Tipp: érdemes fehérjében gazdag élelmiszereket fogyasztani, és erősítő, súlyzós vagy rezisztenciaedzésekkel karban tartani magunkat heti 2-3 alkalommal.
2.) Stressz
A mindennapi stressz, főként, ha nem csak valós vészhelyzetben érezzük, zsírraktározásra készteti a testünket a kortizol hormonnak köszönhetően.
Tipp: stresszlevezető egyéni elfoglaltság (pszichológus, jóga, sport, meditáció, séta stb.), napi legalább 7 óra alvás, kiegyensúlyozott étrend és rendszeres, legalább heti 150 perces mérsékelt vagy 75 perces intenzív mozgás.
3.) Zsírraktározás
Negyven felett a szervezet belekezd az indokolatlan zsírraktározásba. Az egyébként kalóriaégetést serkentő barna zsírszövet mértéke csökken, a kalóriatároló fehér zsíré pedig nő.
Tipp: aki szeretné, hogy a szervezetében ismét magasabb legyen a barna zsír szintje, az részesítse előnyben a béta-karotin-tartalmú sárgarépát, mely bizonyítottan képes a fehér zsírt átalakítani barna zsírrá.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: