Amikor valaki életmódváltásba kezd, szeretne minél gyorsabban eredményeket látni. A fogyás folyamata azonban mindenkinél más és más. Egyesek már két hét után látják magukon a változást, másoknak hónapok után is ugyanazt mutatja a mérleg. Ha fogyni szeretnénk, jó tisztában lenni azokkal a tényezőkkel, amelyek befolyásolják, hogy mikor indul be valakinél a fogyás.
A fogyás egyszerű képlet alapján történik. Amikor huzamosabb ideig több kalóriát égetünk el, mint amennyit beviszünk, fogyni kezdünk. Ezt el tudjuk érni több mozgással, alacsonyabb kalóriatartalmú étrenddel vagy a kettő ötvözésével. A test alapvetően több különböző dologra használ fel energiát, kalóriákat egy nap folyamán. Azt, hogy összesen hány kalóriát égetünk el egy nap során, három mérőszám összeadásával szokás mérni.
A nyugalmi anyagcsere (RMR) azt mutatja meg, hogy a szervezet hány kalóriát éget el ahhoz, hogy elvégezze az alapvető testi funkciókat.
Az élelmiszerek hőtermelése, (TEF) az emésztés során elégetett kalóriamennyiséget jelöli.
Az elvégzett tevékenységek hőtermelése (TEA) pedig a mozgás, edzés közben felhasznált kalóriákat mutatja meg.
A három számból megkapjuk a teljes napi energiafelhasználást, vagyis a TDEE-t. Ez alapján ki tudjuk számolni, hogy mennyi kalóriát kell bevinnünk a nap folyamán, ahhoz, hogy fogyni tudjunk.
A TDEE-t és így a fogyást a következők befolyásolhatják, nézd meg őket a galériában:
Még többet olvashatsz a fogyásról: