Ha lehet olyat mondani, hogy valaki flódniőrült, akkor én abszolút az vagyok. Imádom a sütemény ünnepi dekadenciáját, a rétegezést, a négyféle töltelék előkészítését. Azonban bármennyire is odavagyok az elkészítés folyamatáért, lássuk be, nem egy könnyed édességről van szó, még talán karácsony táján is kétszer meggondolja az ember, hogy nekikezd-e. Most nekik – és minden más, hozzám hasonló flódnirajongónak – hoztam ezt a (némileg) egyszerűsített süteményt, amivel a flódni összes ízét megkapjuk, egy fokkal kevesebb macerával. Bemutatkozik a flódni-cupcake.
Cupcake vagy muffin?
Nem flancolásból használok ám ilyen nyakatekert külföldi szavakat a sütemény elnevezésére, hiszen az egyszerű „muffin” leírás nem állná meg teljesen a helyét. Hiszen a muffin általában a jellegzetes formában kisütött piskóta, és ezen a ponton nem is megy tovább.
A dolgok ott kezdenek igazán izgalmas formát ölteni, amikor különböző töltelékeket, mázakat, szószokat és krémeket kap a muffin, ezáltal lesz belőle impozáns, szemet gyönyörködtető cucpake.
Ráadásul jóval több lehetőséget is ad ez a műfaj: több íz, textúra és szín jelenhet meg a süteményben, ami pontosan az a tulajdonság, amit egy flódnis süteményben ki szeretnék hangsúlyozni.
Mi fán terem az almavaj?
A flódni négy ízét a következőképpen dolgoztam fel. A mákos töltelék egy villámgyors, nagyon egyszerű kevert piskótává alakult, aminek a közepébe némi sűrű, karamellás almavajat nyomtam. Erre került egy réteg szilvalekvár, és egy lágy, diós habcsók, amit végső simításként enyhén karamellizáltam.
De menjünk csak vissza pár lépést! Mi az az almavaj? Nos, az almavaj egy nagyon mély ízű almaszósz, ami lassú tűzön teljesen szétfőzött gyümölcsből készül. Képzeljünk el egy almaszószt, csak sokkal sűrűbben, sötétebb színben és karakteresebb ízzel. Úgy gondoltam, ez méltó helyettesítője lesz a flódni almarétegének.
Habcsók, egyenesen Olaszországból
A habcsók bármi lehet, ami cukorból és tojásfehérjéből készül, azonban az elkészítés módjának mentén vannak különböző változatok. Ezek egyike az olasz habcsók, ami forró cukorsziruppal készül.
A szirup szinte azonnal „megfőzi” a félig felvert tojásfehérjét, a végeredmény pedig egy gyönyörű, fényes, nagyon elegáns habcsók lesz. Én ehhez kevertem némi darált diót, majd a sütemény tetejére nyomtam habzsákkal, és egy flambírozó pisztollyal rákaramellizáltam, így is tovább mélyítve az ízeket.
Ugyan vannak érdekes kanyarok ebben a receptben, azért mégis merem állítani, hogy a klasszikus flódni egy fokkal maceramentesebb testvéréről van szó. Almavajat akár készen vette szószból is főzhetünk, ezen túl pedig csak a habcsók az, amivel kicsit meg kell küzdeni. Összességében viszont minden fáradozást meghálál a sütemény, amikor beleharaptam, azt éreztem, hogy ennél közelebb már nem is juthatok a flódni-mennyországhoz.
Így készül a flódni-cupcake!
Hozzávalók a tésztához: 200 g mák, 200 g liszt, 150 g cukor, 250 ml tej, 1 db tojás, 2 ek olaj, 1 tasak sütőpor, 1 citrom héja
Hozzávalók az almavajhoz: 3 db alma, 1 ek méz, 1 tk fahéj, ½ tk szegfűszeg
Hozzávalók a habcsókhoz és az összeállításhoz: 200 g cukor, 200 ml víz, 100 g darált dió, 100 g szilvalekvár
Először tegyük fel főni az almavajat: a gyümölcsök magházát vágjuk ki, de ne pucoljuk meg őket.
Vágjuk azonos méretű kockákra az almákat, majd tegyük egy lábasba a mézzel és a fűszerekkel együtt.
Kis lángon, fedő alatt főzzük az egészet. Viszonylag lassú folyamat lesz, mivel az alma a saját gőzében fog teljesen szétfőni. Az első 30 perc alatt ne emeljük fel a fedőt, utána azonban keverjünk rajta egyet, nehogy leégjen.
Összesen nagyjából egy óra kell az almák teljes szétfőzéséhez: akkor zárjuk el alatta a lángot, ha az egész pépes, már csak néhány héjdarabka látszik, és a „vajnak” mélybordó színe van. Az almavajat turmixoljuk krémesre és tegyük félre felhasználásig.
Amíg fő az alma, süssük meg a muffinokat. A száraz hozzávalókat keverjük össze egy tálban, a nedveseket pedig egy kisebb pohárban. Öntsük a nedves részt a szárazhoz, és keverjük homogénre a masszát.
Melegítsük elő a sütőnket 180℃-ra, és készítsünk elő egy 12-lyukú muffinformát. A mélyedéseket kenjük ki vajjal, majd szórjuk meg liszttel. A tésztát osszuk el a 12 lyuk között. Süssük a muffinokat 25 percig.
Hagyjuk egy süteményrácson teljesen kihűlni a muffinokat. Ha esetleg nagyon felpúposodtak, vágjuk le róluk a felesleges részt. Egy habcsővel vagy más kiszúróval vájjuk ki a muffinok közepét. A lyukakba kanalazzunk almavajat. Kenjük meg a sütemények tetejét szilvalekvárral.
A habcsókhoz készítsünk cukorszirupot a vízből és cukorból. Keverjük addig, amíg fel nem forr, hogy a cukor teljesen elolvadjon benne. Amikor felforrt, hagyjuk abba a kevergetést. Forraljuk az egészet, amíg el nem éri a 115℃-ot (maghőmérő segítségével).
Mielőtt teljesen elkészülne a cukorszirup, kezdjük el felverni a tojásfehérjét. Amikor laza habot alkot, csorgassuk hozzá óvatosan a forró cukorszirupot. Verjük még egy percig, majd forgassuk bele a darált diót.
Tegyük habzsákba a tojásfehérjét, és körkörösen nyomjuk a muffinok tetejére. Egy flambírozó pisztollyal enyhén pirítsunk rá, ha szeretnénk.
A flódni-cupcake teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hangulatos karácsonyi receptek, amikkel hangolódhatsz: