A fermentálás egyesek szerint Kínából, míg mások állítása szerint Japánból eredő ősi tartósítási módszer. Lényege, hogy egy kémiai folyamat során a zöldségeket, gyümölcsöket vagy tejtermékeket különböző természetes baktériumok és gombák segítségével egy enzim hatásának tesszük ki. Sokkal egyszerűbben megfogalmazva: erjesztjük őket.
A fermentált ételek rendkívül jól hatnak a bélflóránkra, hiszen erősítik a belek saját mikroflóráját, a fermentáció során létrejövő szerves savak pedig táplálják a bélnyálkahártyát. Nézzük, melyek azok a fermentált ételek, amelyeket érdemes minél gyakrabban fogyasztani.
Túró
A túró a magyar konyha egyik népszerű alapanyaga, hiszen sós és édes ételeket is készíthetünk belőle. Tejcukortartalma a fermentálásnak köszönhetően alacsonyabb, mint a joghurté vagy a kefiré, így egyéni érzékenységtől függően az enyhe laktózérzékenyek is fogyaszthatják.
A túró emésztésünkre jótékony hatást gyakorol, erős antioxidáns, rendszeres fogyasztása pedig segíthet megelőzni a szívproblémákat.
Savanyú káposzta
A savanyú káposzta csak úgy dúskál C-vitaminban, illetve tartalmaz még foszfort, kalciumot és káliumot is. Mivel főzés hatására tápanyagtartalma csökken, ezért érdemes nyersen fogyasztani. Kiemelkedően magas a rosttartalma, ezért rendkívül jót tesz a gyomornak, enyhíti a szorulásos tüneteket is.
Kovászos kenyér
A kovásszal készült kenyerek egyik nagy előnye, hogy (hivatalosan) nem tartalmaznak tartósítószert, lassabban emelik meg a vércukorszintet, és emésztésük is könnyebb a szervezetnek. Ráadásul az enyhe gluténérzékenységgel küzdők számára is fogyasztható, mert a fermentáció hatására a lisztben található glutén „előemésztésen" megy keresztül, így egyéni gluténérzékenységtől függően próbálkozhatunk a fogyasztásával, de ma már gluténmentes kovászból sütött pékáruval is találkozhatunk.
Kimchi
A kimchi a koreai konyhaművészet egyik legismertebb étele, a koreai étkezések elengedhetetlen része. A legfontosabb összetevője a kínai kel, a retek, a zöldhagyma és az uborka. Erjesztéssel készül. Több száz fajtája létezik, és más ételek alapját is képezheti, például készítenek belőle levest és sült rizses egytálételt. A kimchit a világ egyik legegészségesebb ételének tartják a dietetikusok.
Ennek a savanyúságnak kiemelkedően magas az antioxidáns-tartalma, rostokban gazdag, kalóriatartalma azonban alacsony, így a diétás étrendbe is belefér.
Még több egészség: