Fermentált ételek, amelyeket gyakran kéne fogyasztanunk

A fermentált ételek az utóbbi időben hatalmas reneszánszukat élik, ennek pedig valószínűleg ahhoz is köze van, hogy rettentően egészségesek.

A fermentálás egyesek szerint Kínából, míg mások állítása szerint Japánból eredő ősi tartósítási módszer. Lényege, hogy egy kémiai folyamat során a zöldségeket, gyümölcsöket vagy tejtermékeket különböző természetes baktériumok és gombák segítségével egy enzim hatásának tesszük ki. Sokkal egyszerűbben megfogalmazva: erjesztjük őket.

A fermentált ételek rendkívül jól hatnak a bélflóránkra, hiszen erősítik a belek saját mikroflóráját, a fermentáció során létrejövő szerves savak pedig táplálják a bélnyálkahártyát. Nézzük, melyek azok a fermentált ételek, amelyeket érdemes minél gyakrabban fogyasztani.

Túró

A túró a magyar konyha egyik népszerű alapanyaga, hiszen sós és édes ételeket is készíthetünk belőle. Tejcukortartalma a fermentálásnak köszönhetően alacsonyabb, mint a joghurté vagy a kefiré, így egyéni érzékenységtől függően az enyhe laktózérzékenyek is fogyaszthatják.

A túró emésztésünkre jótékony hatást gyakorol, erős antioxidáns, rendszeres fogyasztása pedig segíthet megelőzni a szívproblémákat.

Savanyú káposzta

A savanyú káposzta csak úgy dúskál C-vitaminban, illetve tartalmaz még foszfort, kalciumot és káliumot is. Mivel főzés hatására tápanyagtartalma csökken, ezért érdemes nyersen fogyasztani. Kiemelkedően magas a rosttartalma, ezért rendkívül jót tesz a gyomornak, enyhíti a szorulásos tüneteket is.

Kovászos kenyér

A kovásszal készült kenyerek egyik nagy előnye, hogy (hivatalosan) nem tartalmaznak tartósítószert, lassabban emelik meg a vércukorszintet, és emésztésük is könnyebb a szervezetnek. Ráadásul az enyhe gluténérzékenységgel  küzdők számára is fogyasztható, mert a fermentáció hatására a lisztben található glutén „előemésztésen" megy keresztül, így egyéni gluténérzékenységtől függően próbálkozhatunk a fogyasztásával, de ma már gluténmentes kovászból sütött pékáruval is találkozhatunk.

Kovászos kenyér durumliszttel

Életem első kovászos kenyere. :) ...na jó, igazából a harmadik. Az első két prototípus jó alapanyag lesz prézlinek és kétszersültnek, de sebaj, mert valahol el kellett kezdeni. Nyilván ...

Vadkovászos gyökérkenyér

Fahéj és Torma receptjei segítségével készítettem a vadkovászt. A gyökérkenyér receptjét pedig a "Nem vagyok mesterszakács" oldalon találtam, de annyit módosítottam rajta, hogy ...

Kimchi

A kimchi a koreai konyhaművészet egyik legismertebb étele, a koreai étkezések elengedhetetlen része. A legfontosabb összetevője a kínai kel, a retek, a zöldhagyma és az uborka. Erjesztéssel készül. Több száz fajtája létezik, és más ételek alapját is képezheti, például készítenek belőle levest és sült rizses egytálételt. A kimchit a világ egyik legegészségesebb ételének tartják a dietetikusok.

Ennek a savanyúságnak kiemelkedően magas az antioxidáns-tartalma, rostokban gazdag, kalóriatartalma azonban alacsony, így a diétás étrendbe is belefér.

Kimchi

Ahogy a koreai nagymamák mondanák "Ahány ház, annyi Kimchi..." Ez a végtelenül egyszerű savanyúság több ponton is eltér a hagyományos verziótól, de ízre és állagra így is isteni ...

Mangós kimchi

Ha van koreai különlegesség, amiről elmondható, hogy meghódította a magyar konyhát, akkor az kétségkívül a kimchi. A savanyított kelkáposzta ugyanis tökéletesen illeszkedik a magyaros ...

Kimchi másképpen

A legkedveltebb ázsiai savanyúságnak annyi verziója van, ahány háztartásban készítik, de lehet, több is. A legtöbb recept folyamatosan fejlődik és változik, ahogy újabb és újabb ...


Még több egészség:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...