Talán minden magyar étel egyik fix alapja a fekete bors. Népszerűsége miatt ezért érthető, hogy a fehér borsról viszonylag kevesen hallottunk és alig használjuk. A két különböző mag elsősorban ízben (és persze színben) tér el egymástól. Izgalmas újdonság lehet ételeink ízesítésénél a fehér bors, tudjunk meg hát róla még többet.
Mi a különbség?
A fekete- és fehér bors ugyanannak a növénynek két eltérő változata. Egyes teafajtákhoz hasonlóan, itt is a szüretelés idején múlik a különbség. A szárított bogyók az Indiában honos növényről származnak, és miután leszedik őket, más-más folyamaton mennek keresztül.
A jól ismert fekete bors úgy készül, hogy a még éretlen szemeket szüret után megfőzik. Majd utána megszárítják őket, ekkor lesz a külsejük ráncos és fekete.
A fehér bors ezzel szemben a teljesen érett állapotban leszedett termés. Vízbe áztatják, és rövid ideig erjesztik, ez alatt az idő alatt héja megpuhul, és könnyen elválik a magtól. Az így maradt belső részt szárítják meg, ebből lesz a kész fűszer.
Eltérő ízek
Ismerjük a fekete bors ütős, enyhén „virágos” ízvilágát. Mivel a termés érettebb, és a külső héját is eltávolítják (amiben a csípősség nagy része található), a fehér társa ízben gyengédebb, nem annyira csípős, viszont sokkal komplexebb élményt nyújt.
Hogyan kapható?
Egész és őrölt formában is elérhető már a legtöbb boltban. A különböző borsfajták (fekete, zöld, színes) közül érdemes a fehéret is felvenni a fűszerpolc tagjai közé.
Ha tehetjük, inkább az egész szemeket vegyük meg, ezek hosszabb ideig képesek tartani az ízüket. Az előre megőrölt por pár hónap után veszít erejéből.
Mihez használjuk?
Azért is kevésbé ismert fajta ez, mert elsősorban az ázsiai konyhák részesítik előnyben. A kínai gasztronómia például ugyanolyan sokat használja, mint mi, magyarok a feketét.
Amennyiben ázsiai ihletésű ételeket főzünk, mindenképpen fehér borsot használjunk, erre a receptek is fel fogják hívni a figyelmünket. Levesekben, serpenyős pirított egytálaknál autentikus ízeket érhetünk el vele.
Természetesen Európában is előfordul: egyes francia szószokba, levesekbe azért tesznek fehér borsot, hogy egységesebb látványt nyújtson a kész étel. Az apró fekete pontok nemkívánatos szereplők lehetnek egy besamelben.
Felcserélhető-e a kettő?
Egészen nyugodtan használhatunk fekete helyett fehéret és fordítva, abban az esetben, ha a recept által kért mennyiség nem túl nagy. Mivel csípősségben eltérnek, a csere befolyásolhatja a végeredményt. Használjuk bátran mindkettőt!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ízes ételektől ízes az élet is: