A megfelelő fehérjefogyasztás elengedhetetlen az egészségünk szempontjából, hiszen a fehérje minden biológiai folyamatban részt vesz, szervezetünk építőköve, legyen szó izomról, hajról, vérsejtekről, kötőszövetről, antitestekről, enzimekről, és még sorolhatnánk. Ennek ellenére sokan mégsem ismerjük eléggé ezt a tápanyagot. Jöjjenek most a legnagyobb tévhitek a fehérjékről.
Csak állati eredetű ételekből vihető be
Ez az egyik legnagyobb tévhit a fehérjékről. Ha valakik, a vegánok biztosan tudják, hogy ez tényleg nem így van. Bár valóban első számú fehérjeforrások a tejtermékek és a húsok, de a gabonák, hüvelyesek és a zöldségek között is akadnak remek lehetőségek.
Mindenkinek ugyanannyi fehérjére van szüksége
A napi fehérjeszükséglet függ a súlytól, életmódtól, életkortól, nemtől is - akárcsak például a kalóriaszükséglet. Szerencsére könnyedén kiszámíthatjuk, mennyi fehérje kell nekünk: testsúly-kilogrammonként 0,75 gramm fehérjére van szükségünk. Azonban fontos, hogy a fehérjebevitel attól is függ, mennyire vagyunk aktívak!
Fehérjére csak testépítőknek van szüksége
A fehérjék aminosavakból állnak, és fontos alkotóelemei nemcsak az izmoknak, de a bőrnek, a hajnak és a körömnek is. Ezen kívül pedig elengedhetetlenek a sejtek felépítéséhez, illetve egyes hormonok és antitestek termelődéséhez is.
Minden növényi fehérjeforrás hasznos
Természetesen nem arról van szó, hogy nem lehet elég fehérjét zöldségekből is bevinni, de ehhez fontos tudni, hogy mely növények tartalmazzák a legnagyobb mennyiségű fehérjét. Azt is tudni kell, hogy sok növényi fehérjeforrás elveszíti a tápértékének jó részét, ha feldolgozott élelmiszerekbe kerül. Ezért érdemes minél kevesebb ilyen terméket fogyasztani, ha zöldségekkel szeretnénk a fehérjét bevinni.
Még több fehérje: