A fehér spárga egy izgalmas tavaszi alapanyag, amit gyakran elhanyagolunk a zöld változathoz képest. Ennek több oka is lehet: furcsábban néz ki, külön meg kell pucolni és kevesebb receptet ismerünk vele. Persze a visszatartó erő az is lehet, hogy nem értjük, miért fehér a fehér spárga. Most erre a kérdésre keressük a választ, ami meglepően egyszerű.
Egy növény, két szín
Első pillantásra talán azt hihetjük, hogy a két különböző színű spárga két teljesen eltérő növény termése. Pedig abszolút nem erről van szó, hiszen mind a zöld, mind a fehér színű zöldség egy családb tartozik.
Ha közelebbről megnézzük a fehér spárgát, észre is vehetjük, hogy a csúcsa enyhén hasonlít a zöld szárakra, csak olyan, mint ha nem nyílt volna ki rendesen.
Minden a földben dől el
És ez tulajdonképpen így is van: a fehér spárga ugyanis a zöld spárga „éretlen” verziója, egy olyan növény, ami direkt nem kapott elég napfényt. Mielőtt kibújuk a földből, a zöldspárga is fehér színű, mivel még nem érintkezett a „fenti” világ elemeivel.
Miután kinő a földből, akkor kezd el bezöldülni, ilyenkor nyeri el ismerős, rügyes kinézetét. Viszont, ha ez nem történik meg, akkor a spárga fehér marad, és nem „nyílik ki”.
Tehát a fehér spárgát szándékosan elrejtik a napfény elől, hogy fehér maradjon. Vagy sötét, fedett helyen termesztik, vagy még azelőtt betakarítják, hogy kibújna a föld alól. Ezután kerül a piacokra a fehér zöldség.
De miért?
Persze most már csak egy kérdés maradt: ugyan miért éri meg a fehér spárga termesztése? Nos, ha elvégezzük a pucolás kissé macerás feladatát, egy sokkal édesebb, enyhébb ízű zöldséget kóstolhatunk, ami leginkább a tavaszi borsóra hajaz.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több cikk a spárgáról: