Evőeszközzel enni ma már teljesen természetes dolog, persze nem volt ez mindig így. Még az elegánsnak hitt, arisztokratikus kastélyokban és királyi udvarokban sem volt teljesen elterjedt a kés-villa-kanál trió, ezek közül általában csak kanalat és a kés elődjét, egy éles tőrszerű evőeszközt használtak a lakomákhoz. A modern, tompa késhez egy egészen érdekes indokokkal kövezett, kacskaringós út vezetett.
Mindent a franciák kezdtek
Az újkori Európa egyik vitathatatlan központja a francia királyi udvar volt, itt születtek a nagy döntések, innen indultak hódító útjukra a különböző trendek, amelyeket aztán minden magára valamit adó arisztokrata és nemes átvett.
Az étkezés és a gasztronómia is sokat változott ebben a korban, XIV. Lajos, a Napkirály uralkodása alatt.
Például a kés is ekkor vesztette el veszélyes élét, és ebben az időszakban született meg a ma is használt, tompa asztali evőeszköz legelső verziója. Persze nem maga a király hozakodott elő ezzel az ötlettel, hanem az udvar egyik első ember, Richelieu bíboros.
Etikett és biztonság
A fényűző lakomákon korábban két evőeszköz volt jelen: a kanál és az inkább tőrre hajazó kés. Ezzel a két „fegyverrel” estek neki az arisztokraták az eléjük helyezett mérhetetlen mennyiségű ételnek.
Richelieu végül két okból döntött a kések eltompítása mellett. Egyrészt visszataszítónak találta, hogy az „előkelő” vendégek, az urak és nemesek a késeket használták fogpiszkáló gyanánt, miután végeztek a lakmározással.
Másrészt a mindig éber bíboros azt is számításba vette, hogy az evőeszközök – főleg jelentős mennyiségű bor elfogyasztása után – veszélyes fegyverként is használhatóak voltak.
Így tehát féltve a király (de leginkább a saját) életét, megparancsolta az udvari személyzetnek, hogy lekerekített végű késeket tegyenek az asztalra. A kor szellemiségének megfelelően pedig nyilván minden másik udvar és arisztokrata háztartás lemásolta a versailles-i palota szokásait, a tompa kés pedig megkezdte megállíthatatlan elterjedését a kontinensen és az egész világon.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több gasztronómiai érdekesség: