A kínaiaknak mostantól tilos túl sok ételt rendelniük az éttermekben, ezzel próbálja a kormány megfékezni a pazarlást. A múlt héten hatályba lépett törvény része volt annak az élelmiszer-pazarlás elleni kampánynak, amely tavaly söpört végig az országon, miután a kínai elnök aggasztó problémának nevezte az élelmiszer-pazarlást, amely veszélyezteti Kína élelmezésbiztonságát – írja a Hamu és Gyémánt. Emellett született még egy olyan rendelet, hogy tilos a falánkságról, a mukbang néven ismert étkezési showműsorokról készült videók filmezése vagy megosztása.
Bár Kínát nem fenyegeti élelmiszerhiány, tavaly mégis élelmiszer-takarékossági kampányt indítottak, amibe a koronavírus-járvány is közrejátszott. Az ENSZ Élelmezési Világprogramja szerint ugyanis a világjárvány idején bekövetkezett ellátási zavarok emberek tízmillióit sodorták az éhhalál szélére.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Egyelőre pontosan nem tudni, mit is jelent ez a törvény. Eddig elég izgalmas megoldások születtek, például hogy a hatóság ellenőrzi a céges étkezdék ételmaradékainak a mennyiségét, illetve terjed az „N-1” szabály is, ami szerint az az ideális, ha a vendégek számánál eggyel kevesebb tál étel kerül az asztalra. Az éttermek továbbá kisebb adagokat szolgálnak fel, de olyan vendéglátóhelyek is akadnak, akik mérlegre állítják a vendégeket, majd testsúlyuk alapján kiszámolják, mennyit fogyaszthatnak.
Kissé érdekesnek tűnik ez a rendelet, főleg azért, mert nem nagyon dolgozták ki, hogyan is ellenőrzik a túlrendelést, azonban nagyon becsülendő, hogy mindent megtesznek azért, hogy megfékezzék az ételpazarlást.
Még több az ételpazarlásról: