6 hiba, amit (szinte) mindenki elkövet az étrend-kiegészítők szedésekor

Ha te is rendszeresen szedsz étrend-kiegészítőket, akkor érdemes az alábbi gyakori hibákat elkerülnöd...

Te is érezted már úgy, hogy ha nem szedsz étrend-kiegészítőket, akkor valamit rosszul csinálsz, és emiatt biztosan lesz valamilyen egészségügyi problémád? Pedig a étrend-kiegészítőket is lehet rosszul szedni, illetve ezekből is megárthat a sok. Összeszedtük a 6 leggyakoribb hibát, amit étrend-kiegészítő szedésekor el lehet követni. Íme!

6 hiba, amit (szinte) mindenki elkövet az étrend-kiegészítők szedésekor

1. Anélkül szedsz valamit, hogy megbizonyosodnál róla, tényleg szükséged van rá

Rengeteg információ zúdul ránk arról, hogy milyen vitamin- és ásványi anyag hiányok fenyegetnek bennünket, amik megkeseríthetik az életünket. Emiatt az embernek egyenesen az az érzése támad, nem tesz meg mindent az egészsége érdekében. De ez is csak egy biznisz, és a gyártók minél többet szeretnének eladni a termékeikből (amit a gyógyszerekkel ellentétben egyáltalán nem szabályoznak). Tehát egyáltalán nem biztos, hogy szükséged van arra a csodapirulára, amiről azt ígérik, hogy még a számláidat is befizeti helyetted. Ha arra gyanakszol, hogy valamiből hiányt szenved a szervezeted, konzultálj szakemberrel, és egy vérvételt is iktass be, hogy pontos képet kapj az egészségi állapotodról.

Vannak olyan kiegészítők, amiknek a szedése teljesen ártalmatlan, például a B12 vitamin vízben oldódik, így a felesleges mennyiséget egyszerűen kipisiled.

Azonban léteznek tápanyagok, amiknek a túladagolása kockázattal jár. Például a D-vitamin, ami nem távozik automatikusan a szervezetből, így indokolatlan pótlás esetén – különösen nagy dózisban – idővel veszélyesen magas lehet a koncentrációja. Ez pedig súlyos következményekkel járhat. A BMJ: Case Reports című folyóiratban 2022-ben megjelent esettanulmány szerint egy férfi nyolc napig kórházban feküdt szélsőséges tünetekkel (többek között állandó hányással, hasmenéssel és extrém szomjúsággal), miután rendkívül nagy dózisú D-vitamin-kiegészítőket szedett.

Iktasd be ezeket az egészséges ételeket az étrendedbe:

Egy másik példa: „hormonális kiegyensúlyozó” kiegészítő szedése anélkül, hogy igazolt lenne a hormonháztartás felborulása. Ha ösztrogén dominanciára használsz egy kiegészítőt anélkül, hogy tudnád, valóban megemelkedett-e az ösztrogénszinted, akkor nem jobban, hanem ellenkezőleg, még rosszabbul is érezheted magad. (A valódi hőhullámnál csak egy dolog bosszantóbb, az a hőhullám, amit magadnak okoztál.)

Néhány kérdés, amit érdemes tisztázni, mielőtt beleugrasz a pirulák tengerébe:

  • Van-e világos és megerősített okom arra, hogy ezt a kiegészítőt szedjem?
  • Ezt a kiegészítőt szakértő ajánlotta vagy jóváhagyta?
  • Ha egy egyedi tápanyagot, például D-vitamint vagy vasat szedsz, hiányállapot miatt: ellenőriztem-e újra a szintemet, hogy lássam, milyen hatással volt rá ez a kiegészítés?

Ha tápanyaghiány miatt kezdesz kiegészítőket szedni, érdemes 3-6 havonta friss laborvizsgálatot végeztetni, hogy ellenőrizd, fennáll-e még a hiányállapot.

Minden esetben tájékozódj, mielőtt elkezdenél étrend-kiegészítőt szedni

2. Értelmetlen a dózis

Inkább lenyelsz 10 rosttablettát minden nap, vagy inkább egy kanál lenmagot adsz a reggelidhez? Mert nagyjából egyenlőségjelet lehet tenni a kettő közé, és a lenmagból még egyéb tápanyagokhoz is hozzájuthatsz.

Rengeteg ember szed étrend-kiegészítőket anélkül, hogy tisztában lenne azzal, hogy milyen dózist visz be, vagy hogy ennek az adagolásnak van-e egyáltalán értelme.

Ha már meggyőződtél arról, hogy egy bizonyos étrend-kiegészítőnek hasznát vennéd, a megfelelő adagolásról is tájékozódj. Még a szervezetünk által természetes módon termelt vegyületeknek, például a melatoninnak is van felső határa, ha táplálékkiegészítő formájában veszed be.

Ezeket az egészséges fogásokat is próbáld ki:

3. Az étrend-kiegészítő nem megfelelő formájának szedése

Ugyanazon tápanyag különböző formái nagyon eltérő hatással lehetnek a szervezetre. Vegyük például a magnéziumot. A magnézium-glicinát-kiegészítők hasznosak lehetnek az éjszakai relaxációhoz, míg a magnézium-citrát és magnézium-oxid-kiegészítők hashajtóként hatnak.

Ha felcseréled őket, az komoly kellemetlenségeket okozhat...

A tápanyag speciális formája is befolyásolhatja, hogy a szervezetben mennyi szívódik fel belőle, és milyen valószínűséggel okoz mellékhatásokat. A vaspótlás például hírhedt arról, hogy emésztőrendszeri panaszokat okoz, de egyes tanulmányok szerint a vas bizonyos formái, például a vas-biszglicinát, kisebb valószínűséggel okozhatnak hányingert és székrekedést, mint mások, például a vas-szulfát.

Ha teheted minden esetben kérdezd meg orvosod vagy gyógyszerészed az étrend-kiegészítőkről

4. Gyógyszerekkel kölcsönhatásba lépő étrend-kiegészítők szedése

Talán a legsúlyosabb hiba az, ha tudtodon kívül olyasmit szedsz, ami kölcsönhatásba léphet a gyógyszereiddel.

Néhány példa:

  • Berberin szedése olyan cukorbetegség- és vérnyomásgyógyszerek mellett, anélkül, hogy előbb egyeztetnél erről az orvosoddal. Ezek kombinálása potenciálisan veszélyesen alacsony vércukor- vagy vérnyomásszintet eredményezhet.
  • Kalcium vagy vas szedése bizonyos pajzsmirigy gyógyszer mellett. Mindkét ásványi anyag zavarhatja a gyógyszer felszívódását a szervezetben.
  • Az orbáncfű szedése olyan széles körben felírt gyógyszerekkel, mint az orális fogamzásgátlók, sztatinok vagy antidepresszánsok. A gyógynövény-kiegészítő csökkentheti mindhárom gyógyszer hatékonyságát.

Ha bármilyen vényköteles gyógyszert szedsz, minden esetben kérdezd meg orvosod vagy gyógyszerészed az étrend-kiegészítőkről, mielőtt kipróbálnád azokat.

Még több egészséges recept:

5. Túlzott összetevőlistával rendelkező kiegészítők szedése

Ha egy olyan termékkel találkozol, amiben vitaminok, ásványi anyagok, probiotikumok, prebiotikumok, algák, halolaj, brokkoli kivonat, koffein és még mintegy 300 egyéb tápanyag található, akkor azonnal szólaljon meg a vészcsengő. Kihívás ennyi kiváló minőségű, aktív összetevőt egyetlen kapszulába beleszuszakolni, ezért az ultra átfogó készítmények minimum legyenek gyanúsak.

Egy másik piros zászló: a szabadalmaztatott keverékekből készült kiegészítők, amelyek nem fedik fel a termékben található pontos összetevőket és adagokat. Az átláthatóság ebben az esetben is fontos.

6. Duplázás

Az egyik leggyakoribb hiba az, hogy tudtodon kívül duplán vagy triplán szeded ugyanazokat a tápanyagokat.

Ez könnyen előfordulhat, amikor egyszerre több terméket is használsz. Ha egyszerre szedsz egy haj-, bőr- és köröm erősítőt, amely biotint tartalmaz, plusz egy B-komplexet az alacsony energiaszintre, plusz esetleg egy prenatális készítményt, ami azt jelenti, hogy ugyanazt a B-vitamint három különböző forrásból kapja a szervezeted. Teljesen felesleges, és még sokba is kerül.

Forrásunk volt.


Még több egészségcikk:

Címlapról ajánljuk

További cikkek