Az Ohio Állami Egyetem szakemberekből álló csapata a leggyorsabb eredményt ígérő – és ezáltal talán legnépszerűbb – fogyókúrás módszereket vizsgálta. Ezek közül az egyik az étkezések kihagyása, a másik pedig a diétás tabletták szedése. A Journal of the American Heart Associationben publikált eredmények szerint azonban ezek közel sem olyan hatásosak, mint az elsőre gondolnánk.
Arra jutottak, hogy egyik sem járul hozzá jelentősen a súlycsökkenéshez, emellett pedig nem segít a túlsúllyal kapcsolatos vezető halálok, a szívbetegség megelőzésében sem.
A kutatás során több mint 20 000 felnőtt adatait elemezték: összehasonlították a diétás módszereiket és azok eredményességét. Ezeket pedig összevetették az American Heart Association 8-as ellenőrzőlistájával, ami a szívbetegségek kockázatának csökkentésére szolgál. Az úgynevezett Life's Essential 8 ajánlásokat tartalmaz az optimális testtömegre, vércukorszintre, koleszterinre, illetve a különböző életmódbeli szokásokra, mint a testmozgás, az étrend vagy az alvási szokások.
A felmérés során azt találták, hogy az amerikai felnőttek átlagosan mindössze 60%-ot értek el, amikor a Life's Essential 8-et skálaként használták állapotfelmérésre. A 20 000 résztvevő közül 17 435-en vallották, hogy megtartották az addigi súlyukat vagy híztak a megelőző egy év során. A fennmaradó alanyok pedig legalább 5%-os súlyvesztésről számoltak be.
Annak a csoportnak a tagjai, akik fogytak, általánosságban jobb minőségű étrendet követtek, ami gazdag volt fehérjékben, viszont minimális volt benne a cukor és a finomított szénhidrátok.
Emellett magasabb szintű fizikai aktivitásról számoltak be, és a „rossz” koleszterinszintjük is alacsonyabb volt.
Érdekes módon viszont azok, akik nem értek el súlycsökkenést, gyakrabban számoltak be arról, hogy ki-kihagytak étkezéseket, és többen szedtek fogyókúrás tablettákat is, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól.
Azt láttuk, hogy az emberek továbbra is azokat a fogyókúrás megközelítéseket választják, amelyek nem tudományosan bizonyítottak és nem is fenntarthatóak. Ami fenntartható, az a viselkedés és az étkezési szokások megváltoztatása
– mondja Colleen Spees, a tanulmány senior írója, aki az Ohio-i Egészségügyi és Rehabilitációs Tudományok Iskolájának orvosi dietetikus docense. A cél tehát az volna, hogy az emberek ne a fogyás, hanem az egészségük érdekében kezdjenek cselekedni, ám ennek elérése most még beláthatatlan távolságra van tőlünk.
Még több diéta: