A rendkívüli mézeskalács, amit már novemberben el kell kezdeni

Néha úgy tűnik, mintha minden évben egyre korábban kezdődne a nagy karácsonyi készülődés, dekorálás, vásárlás és süteménysütés. Utóbbi esetben azonban vannak jogos kivételek: például akkor, ha a süteményünk tésztáját 6 hétig pihentetni kell. De vajon minek kellhet ennyi idő?

Bevallom, azok közé az emberek közé tartozom, akik szeretik minél előbb elkezdeni a karácsonyi sütögetést. A decemberem eddig is mindig a különböző mézeskalácsok, gyümölcskenyerek és hasonló finomságok elkészítésével telt, azonban azt nem gondoltam volna, hogy lesz olyan év, amikor már november első hetében fűszeres-fahéjas illat lebeg majd a konyhámban. Ebben az évben viszont pontosan ez történt, ugyanis olyan különleges karácsonyi recepteket válogattam össze, amelyek kissé újragondolják a régi, imádott klasszikusainkat, hogy új, izgalmas formában kerüljenek az ünnepi asztalra. Ennek az utazásnak pedig az első állomása novemberben kezdődik: ekkor kell ugyanis elkezdeni az érlelt lengyel mézeskalács, azaz a Piernik Staropolski elkészítését.

Így fest majd a piernik, ha elkészül / Fotó: Getty Images

Nem csak a fenyő alakú keksz létezik

A mézeskalácsnak sok különböző arca van, az itthon ismert omlós, kedves alakúra kiszúrt keksz csak az egyik eleme egy hosszú listának. Megemlíthetjük még a vékonyabb, gyömbéres skandináv kekszet, esetleg a német Lebkuchent és a lengyelek piernik névre hallgató süteményeit is.

A piernik torunski elsősorban Torun városához kötődik, itt kezdték el ugyanis készíteni, még a középkorban. Ez a sütemény inkább hasonlít a mi kekszünkre, azzal a különbséggel, hogy vastagabb, a tésztája puhább, a közepén pedig lekváros töltelék található.

Ezzel szemben a piernik staropolski nem keksz, hanem torta formájában kerül az asztalra: egy többrétegű, diós krémmel és szilvalekvárral megkent, csokoládéval bevont monstrumról van szó.

Nevét a lengyel „pierny” szóból nyeri, ami annyit tesz: borsos, fűszeres. A tésztát ugyanis jó sok karácsonyi fűszer, és egy nagyobb mennyiségű méz tesz igazán ünnepivé. De mitől olyan különleges?

Mézeskalácsot novemberben?

Nos, a tradicionális piernik staropolski nem egy hétköznapi mézeskalács, a sütemény tésztáját ugyanis hetekig érlelni kell. Ez idő alatt elmélyül az aromája, az állaga pedig alaposan összeérik.

Amikor először olvastam a dologról, kicsit tartottam tőle, hogy a süteménytészta megromlik majd a hosszadalmas várakozás alatt. De további olvasgatás után több dolog is megnyugtatott.

Először is eszembe jutott, hogy ha egy középkori cukrászmesternek is sikerült életben tartania a mézeskalácsát, hűtő és komolyabb technológia nélkül, akkor biztos nekem is sikerül majd. Ez adott némi kezdeti magabiztosságot.

Persze, akinek ennyi nem elég, azt biztosíthatom a következőkről. A tészta garantáltan nem romlik meg, ha megfelelő körülmények között tároljuk. Mégpedig azért, mert:

  • nagyon magas a cukrotartalma, ami természetes módon „tartósítja” a masszát,
  • hideg helyen tároljuk, ami megakadályozza a baktériumok elszaporodását,
  • lehetővé tesszük a tészta szabad légzését, így nem penészedik be.

Ilyen körülmények között tölti el a tészta a számára kiszabott 4-6 hetes pihentetési időt, ami alatt sokkal komplexebb íz alakul ki benne.

Hamisítatlan karácsonyi ízek / Fotó: Lakos Benedek

Szigorúan megtervezett menetrend

Ahhoz, hogy karácsonyra elkészüljünk a mézeskaláccsal, időben el kell kezdenünk az előkészületeket. Ehhez hoztam most egy kis segítséget, hogy ha valaki más is úgy dönt, hogy pierniket nevelget a hűtőjében karácsonyig, biztosan tudja, hogy mikor mit kell csinálnia.

A tésztát valamikor november második vagy harmadik hetében keverjük be (minél több időt hagyunk neki pihenni, annál mélyebb íze lesz), így nagyjából 4-5 hetet tölt majd el a hűtőben.

A tésztát a karácsony előtti héten kell kisütnünk, ekkor történik meg az összeállítás is (5-6 nappal az ünnep előtt). A rétegelt süteménynek kell további pár nap, hogy összeérjenek benne az ízek. Az utolsó lépés pedig a csokoládémázzal való bevonás, amire egy nappal karácsony előtt kerül sor.

Aranyló mézzel készül a tészta / Fotó: Lakos Benedek

Tehát:

  1. November 8-18. között: a tészta begyúrása
  2. December 13-19. között: a tészta kisütése és rétegezése
  3. December 23-24. között: a tészta bevonása csokoládéval

Ebben a cikkben csak a folyamat első részéről, a tészta begyúrásáról lesz szó. A további lépésekről decemberben írok majd egy újabb anyagot, amikor időszerű lesz a sütés és a rétegezés. Érdemes lesz visszanézni.

Gyúrjuk be a tésztát!

Hozzávalók: 1 kg liszt, 500 g méz, 360 g barnacukor, 250 g vaj, 3 db tojás, 120 ml tej, 3 teáskanál szódabikarbóna, 3 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék, csipet só

A mézet, cukrot és vajat egy lábasba tesszük, majd alacsony lángon összeolvasztjuk. Ne forraljuk fel! Ha kész, hagyjuk teljesen kihűlni.

Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet a mézeskalács fűszerkeverékkel és a sóval.

Amikor kihűlt a mézes-vajas keverékünk, öntsük hozzá a szódabikarbónával elkevert tejet. Egyenként üssük bele a tojásokat (de csak akkor, ha már tényleg hideg a keverék, különben megfő a tojás), és alaposan keverjük össze.

A mézes keveréket öntsük a fűszeres liszthez, és egy spatulával dolgozzuk össze. A massza hígnak tűnhet, ettől ne ijedjünk meg, hiszen a hosszú hűtőben töltött idő alatt lesz ideje szilárdulni.

Érlelésre készen / Fotó: Lakos Benedek

Tegyük a masszát egy nagy tálba (ha van, kőedény legyen, az jobbat tesz neki, de a műanyag is megfelel). Fedjük le egy tiszta konyharuhával, hogy legyen némi szabad járása a levegőnek. Amennyiben fóliát használunk, szúrjunk rá apró lyukakat.

Tegyük a tésztát a hűtőnk alsó polcaira, esetleg hideg pincébe, kamrába netán az erkélyre, ha folyamatos hideg idő várható. A lényeg, hogy a hőmérséklet ne ingadozzon, és a tészta ne legyen kitéve hőnek.

Ezután pedig már nincs más dolgunk, mint türelmesen számolni a napokat, és várni, hogy mikor lesz végre karácsony. Kellemes mézeskalács-nevelgetést mindenkinek, decemberben találkozunk!

Forrásunk volt.

Recept és fotók: Lakos Benedek
Címlapkép: Getty Images

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több különleges sütemény, amit megsüthetsz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...