Kettős érzéseket ébreszthet bennünk az eper szezonjának vége: ilyenkor a legédesebbek a szemek, a legzamatosabbak, ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy sokkal gyorsabban megromlanak. Még akkor sem menekülhetünk meg az enyészettől, ha hűtőbe tesszük a szemeket: sajnos a penész utoléri őket itt is. Úgy tűnhet hát, hogy nincs jó megoldás – szerencsére azért nem veszett teljesen az ügy. Ahelyett, hogy behabzsolnánk az egész láda epret, mielőtt megpenészedik, inkább fogadjuk meg az alábbi tárolási tippeket, amelyekkel, ha csak egy kicsit is, de meghosszíthatjuk a kedvenc nyári gyümölcs ittlétét.
Ne mosd át az egész láda epret
Sokan azt gondolhatjuk, hogy első lépésként a legjobb, amit tehetünk, hogy átmossuk az egész doboz gyümölcsöt. Hiszen, ha nincs rajta kosz, az eper biztosan tovább bírja majd, nem? Sajnos csak félig adhatunk igazat ennek az állításnak.
Mert az egy dolog, hogy a koszt eltávolítjuk a szemekről, azonban kitesszük őket egy olyan mértékű nedvességnek, ami jócskán felgyorsítja a penészedést.
Jobban tesszük hát, ha csak kis adagokban mossuk meg az epret, olyan tempóban, ahogy elmajszoljuk/felhasználjuk. Mindig vegyünk ki egy maroknyit (vagy épp annyit, amire szükségünk van), és alaposan öblítsük át folyó víz alatt.
Válogasd szét érettség szerint a szemeket
Gyakori jelenség, hogy a kései eperválogatások már abszolút nem konzisztensek érettségben: tehát simán előfordulhat, hogy a doboz eprünk fele már túlérett, míg a másik fele még kemény. A nagyon érett darabok pedig levet eresztenek, ami táptalaja a kerülendő erjedésnek.
Válogassuk hát szét érettség szerint a szemeket: a puhább, szinte szétmálló szemeket együk meg előbb (vagy készítsünk belőlük eperlevest, gyümölcsszószt, süteményt), így minimalizálva a pazarlást.
A válogatás olyan szempontból is előnyös, hogy közben áttehetjük a gyümölcsöt egy új, tiszta tárolóba, amely meghosszabbíthatja az eper élettartamát. A későbbiekben is, ha időközben lé gyűlne össze a doboz alján, öntsük ki!
Hagyd lélegezni a hűtőben is a gyümölcsöt
Az árusok gyakran nejlonba csomagolják az epresdobozokat, illetve a boltokban is sokszor így juthatunk hozzá a mézédes szemekhez. Ez a hazaszállítás idejére abszolút előnyös, azonban utána, a hosszabb távú tárolásnál már okozhat gondokat.
Ugyanis a zacskóba zárt közegben sokkal gyorsabban erjedni kezdenek az eprek – vetkőztessük hát le a tárolót, és hagyjuk lélegezni a gyümölcsöt. Csak arra vigyázzunk, ne legyen semmi szagos élelmiszer a hűtőnkben, mert a szemek könnyen átvesznek bármilyen aromát.
Legyenek minél vékonyabb rétegben
Az átrendezésnél arra is figyeljünk, hogy ne halmozzuk nagyon egymásra az epreket: ha egy rétegben fekszenek a szemek, nem akarnak majd annyira bepenészedni, több levegőhöz jutnak ilyen módon.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több nyári ötlet, recept és finomság vár: