A HírősEper.hu-hoz tartozó Rozmán-Gál Annamária fiatal gazdával készített interjút a magyar eper helyzetéről a Hellovidék.
A szamóca a legkézimunkaigényesebb gyümölcs. Az adott szezontól, és az aktuális érési folyamattól függően, a nagybani piaci árbevétel 15-20%-ába is kerülhet pusztán a gyümölcs leszedetése
– meséli Rozmán-Gál Annamária.
Hozzáteszi, hogy ez is csak egy része a kiadásoknak, ugyanis az ápolási munkák sem olcsók – kevesen tudják, hogy a minőségi szamóca termesztése igazán csak az egy éves tenyészidejű kultúrában lehetséges.
Változások az árakban és a kínálatban
Arra a kérdésre, hogy hogyan változott az eper ára az utóbbi időszakban, elmondta, hogy a járvány hatása természetesen ebbe a szektorba is begyűrűzött.
Az eper ára a tavalyi évben igencsak megnőtt, hiszen a járványügyi korlátozások miatt kevés volt a megszokott - és jóval olcsóbb - import eper, így a vásárlók a megbízhatóbbnak ítélt magyar árut vásárolták.
Sajnos azonban mai napig vannak árusok, akik a görög epret magyar ládákban árulják, ezzel átverve vásárlóikat – az íz azonban elárul mindent, hiszen a hazai általában jóval finomabb.
Reméli, hogy hamar felmelegszik az idő
A szabadföldi szamóca biztonságosan kitelelt, egyenlőre nem virágzik, de tavaly is láttunk május elején -2 C fokot a pirosodó eprek között. Egy textil alapanyagú takarófóliával mínusz pár foktól még meg tudjuk védeni a kinyílt virágokat,
A termelői piacokat főleg a fővárosban keresik
A fiatal gazda elmondása szerint a vidéki zöldségesek nagy szívfájdalma, hogy forgalmuk évről évre csökken, mert a legtöbben a multikban veszik meg a gyümölcsöt és zöldséget, jóval olcsóbban, de silányabb minőségben. Ez a termelőknek is rossz, hiszen a kiskereskedő harmad annyi áron veszi át tőlük a jó minőségű árut, mint amennyiért a multi árulja a saját termékét.
"Mi igyekszünk úgy alakítani az árat, hogy a vevőknek és nekünk is elfogadható legyen."
Még több tavasz itt: