Az élelmiszerhulladék a modern konyhák (és nagyobb távlatban a modern társadalmak) fájó problémája: lényegében megfeledkeztünk arról, hogy az ételre értékként kell tekinteni, a tömeggyártás és az ipari mennyiségek által lehetővé tett (manapság nem éppen ideális, de továbbra sem megfizethetetlen) árak mellett nem olyan fájó kidobni valamit. Duplán igaz ez, ha nem csak magunkra főzünk – egy vendégség során az ember lazábban fogja mind a költségek, mind az amúgy szigorúan tartott konyhai elvek gyeplőjét.
Hiszen vendégség előtt sietni kell, időre elkészülni és mindent szépen prezentálni, utána pedig minél gyorsabban megszabadulni a lakásban uralkodó káosztól. Emiatt gyakrabban választjuk a könnyebb utat, magyarán nem figyelünk annyira oda, nagyobb mértékben termeljük a kommunális és az élelmiszerhulladékot is. Legyünk figyelmesebbek, tegyünk jót magunkkal és a bolygóval is, kövessük az alábbi segítő tanácsokat!
Ne vásárold túl magad
Természetesen minden kellemetlen utóhatás megfelelő előkészülettel előzhető meg, ami vendégség esetében azt jelenti, hogy bizony már a bevásárlás során is oda kell figyelnünk. Sőt, még jóval előtte: tervezzük meg úgy a hetünket és annak étkezéseit, hogy számoljunk az esetleges maradékokkal.
Ugyanis ezekből akár egy teljes értékű ebéd/vacsora is születhet a vendégség másnapján, így megspórolhatjuk a vásárlást és a főzés egy részét is.
Mindent dobozolj be
Amikor egyre közeleg a vendégek érkezésének pillanata, az ember hajlamos egyre kevésbé ügyelni a rendre. Azonban érdemes a nagy hajtás közepette is figyelmet fordítani az alapanyagok, a hozzávalók és a készételek megfelelő tárolására.
Még azokat a kimaradó nyersanyagokat is dobozoljuk be, amelyeket nem használtunk fel a főzéshez, ne hagyjuk, hogy kárba vesszenek. Ne dobjunk ki csak azért zöldségvégeket, kis adag élelmiszereket, mert a készülődés hevében éppen könnyebb így megszabadulni tőlük – vegyük a fáradtságot ezek megmentésére, később nagy szolgálatot tesznek majd.
Csinálj helyet a hűtőben
Nemcsak a konyhapulton, de a hűtőben is kialakulhat káosz, hiszen a fent említett, bedobozolt maradékok mellett természetesen a felkínálni szánt, hűtést igénylő fogásoknak illetve az italoknak is helyet kell fenntartanunk a hidegben.
Szerencsére, ha megfogadtuk az első tanácsot, könnyebb dolgunk lesz, ugyanis nem tömtük tele a szekrényt a következő napok vagy hét alapanyagaival. De ennél tovább is mehetünk: külön jó alkalom lehet egy vendégség arra, hogy végre átnézzük a hűtőnk tartalmát: mit lehet esetleg felhasználni, mit kéne már kidobni. Ha mindezeket megtesszük, biztosan minden befér majd a hűtőbe, nem fog semmi másnapra megromlani a konyhapult szobahőmérsékletén.
Ne hagyd másnapra
Amikor pedig végre (majdnem) minden elfogyott, minden vendég elégedetten távozott, és másra sem vágyunk jobban, mint az ágyunk azonnali kényelmére, álljunk meg egy pillanatra, és térjünk vissza egy utolsó táncra a konyhába.
Ha minden maradékot még aznap elpakolunk a hűtőbe, tényleg minimálisra csökkenthetjük az élelmiszerhulladék mennyiségét.
Minden, ami romlandó, kerüljön a hűvösre, ami kiszáradhat, elfonnyadhat, mind landoljon zacskóban. A mosatlant és a szemetet meghagyhatjuk, legyen a holnapnak is problémája, de az ételek megmentésének boldog gondolatával ezen a ponton már nyugodtan nyugovóra térhetünk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több tipp a pazarlás csökkentésére: