Köztudott, hogy amikor egy nő várandós, vagy éppen szoptat, akkor többször érez éhséget, mint általában. Ha azonban ezek közül egyik eset sem áll fenn nálunk, mégis ezt tapasztaljuk magunkon, akkor érdemes lehet egy kicsit körbenézni az étkezési szokásaink háza táján. Nézzük, mi minden okozhatja ezt az állapotot!
Nem eszünk elég fehérjét
A szakértők már évek óta hangoztatják: a protein egy kulcsfontosságú makrotápanyag, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesek maradjuk. Emellett a telítettség érzésének elérésében is fontos szerepet játszik. Azaz: ha nem eszünk elég fehér húst vagy éppen hüvelyes zöldséget, akkor sokkal gyakrabban érezhetjük a kínzó éhséget.
Rossz az időzítés
Lehet, hogy a testünk a rendszeres éhségérzettel egész egyszerűen azt üzeni, hogy már régóta nem kapott táplálékot, aminek az az oka, hogy nincs egy jól átgondolt menetrend az étkezéseinkben. Nem véletlen, hogy a szakemberek napi ötszöri étkezést javasolnak, amelyek közül három főétkezés – igyekezzünk ezt tartani!
Nem elengedő a folyadék
Azt is évek óta hallhatjuk, hogy a szomjúság érzetét hajlamosak vagyunk összekeverni az éhségérzettel. Figyeljünk oda arra, hogy naponta legalább 2,5-3 liter vizet elfogyasszunk! Ha vízzel nem megy, akkor gyógyteákkal, cukormentes, friss gyümölcslevekkel is próbálkozhatunk.
Kevés a bevitt rost
A rostok szintén a telítettségért felelős tápanyagok közé tartoznak, így ha nem fogyasztunk belőlük eleget, akkor hajlamosabbak lehetünk az étkezések között nassolnivalók után nyúlni. Fogyasszunk több friss zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonákat!
Az étkezésen túl
Nem kizárólag a táplálkozási szokásaink felelhetnek ezért a bosszantó „tünetért”, hanem egyes életmódbeli szokásaink is. Például, ha nem alszunk eleget, akkor másnap nagyobb eséllyel és több alkalommal nyúlunk egészségtelen élelmiszerek után. A krónikus stressz is vezethet rendszeres éhségérzethez és ezzel túlevéshez. Ha valamilyen gyógyszert szedünk, annak mellékhatásaként is felmerülhet ez a jelenség. Nem utolsó sorban pedig a pajzsmirigy nem megfelelő működése is okozhatja.
Ha egyébként rendben van a táplálkozásunk, de még mindig tapasztaljuk a túl gyakori éhséget, érdemes szakemberrel konzultálni!
Szerző: Szabó Anna
Még többet életmódban itt olvashatsz: