Minden, amit az égetett tésztáról tudnod kell: főzzük, forrázzuk, kisütjük és megtöltjük

Ha eddig azt gondoltad, hogy csak profik tudnak képviselőfánkot, profiterolt, apró chouquette-eket, éclairt készíteni, most segítünk, mire kell figyelni az égetett tésztánál, hogy otthon is tökéletesen működjön.

Pâte à choux, choux pastry vagy pasta choux - ugyanarról beszélünk, vagyis az égetett, más néven forrázott tésztáról. Különleges helye van a cukrászatban az égetett tésztának, mivel nem egy gyúrt, nem egy kelesztett, habosra kikevert, hajtogatott vagy morzsolt tésztáról van szó. A choux tészta technológiája egyikhez sem hasonlít, hiszen az alapját forraljuk, a liszttel reszteljük, tojásokkal lazítjuk, majd sütőben kiszárítjuk (vagy forró olajban kisütjük), amitől elképesztően levegős, könnyű, üreges tésztaburkot kapunk, ami sikít valamilyen sós vagy édes töltelékért.

Már a 16. században szóltak róla feljegyzések, amelyek szerint egy Pantarelli/Penterelli vagy Pantanelli nevű olasz szakácsmester készítette először, miután Medici Katalin udvarával Firenzét elhagyva Franciaországban telepedett le. A róla elnevezett tésztát (pâte à Pantanelli, tehát valószínűleg a Pantanelli név lesz a nyerő) később az utódja, Popelini fejlesztette tovább, az általa kitalált popelin nevű sütemények ismertetője, hogy a formájuk női mellekre emlékeztetnek.

Még mindig nincs vége a pâte à choux történetének: a 18. században Talleyrand egyik főcukrásza, Jean Avice fejlesztette tovább, de végül a modern gasztronómia egyik megalapozója és első úttörője, Marie-Antoine Carême tökéletesítette a receptet, aki az egyik leglátványosabb francia desszert, a croquembouche (vagy croque-en-bouche) megalkotója.

Levegős, könnyű, üreges tésztaburok, ami sikít valamilyen töltelékért

Ahhoz képest, hogy mekkora utat járt be az égetett tészta receptje, tulajdonképpen faék egyszerűségű, és az egyik legolcsóbban előállítható sütemény, már ha a tölteléket nem számoljuk.

A technológia a következő:

  • Vajat, tejet (vagy vizet) egy csipetnyi sóval és egy csipetnyi cukorral felforralunk,
  • hozzáadjuk a lisztet, és fakanállal vagy spatulával csomómentesre keverjük.
  • Addig kavarjuk, amíg egy tésztagombócot kapunk, és reszteljük a tésztát, így a lisztszemcsék felszívják a folyadékot, emellett vizet is párologtatunk a tésztából.
  • Rövid ideig hűlni hagyjuk (így az alap nem főzi meg a tojást), majd egyenként keverjük hozzá a tojásokat, amíg selymes, egynemű masszát kapunk.
  • Sütőpapírral bélelt tepsire habzsák segítségével halmokat nyomunk belőle, majd kisütjük, végül betöltjük akár sós, akár édes töltelékkel.

Bonyolultnak hangzik, de egyáltalán nem nehéz megugrani. Fontos, hogy ne legyen túl híg a tészta, ne folyjon, tehát ha már sűrű, nyomható állaga van, akkor ne adjunk hozzá több tojást! Ha pedig túl sűrű, kemény a tészta, fokozatosan növeljük a tojásmennyiséget (akkor is, ha a recept ezt nem írja), mert minden tojás súlya más és más - ezért hasznos a cukrászatban, hogy a tojás mennyiségét is grammokban írjuk le, úgy nem érhet meglepetés.

A sütést két ütemben végezzük: forró sütőben kezdjük, hogy a tojás (és a tésztából párolgó víztartalom) szépen megemelje, üregessé tegye a pâte à choux-t, majd alacsonyabb hőmérsékleten szárítjuk tovább. Ne nyitogassuk a sütőajtót, mert a tészta összeesik, és ne használjunk légkeverést, mert az sütés közben lefújhatja a lemezről a süteményt, sőt, deformálhatja is.



Gougère

Tehát a hibalehetőségek:

  • Túl folyós a massza, tehát vagy túl sok tojás került bele, vagy nem pontosan mértük az alapanyagokat.
  • Túl kemény a tészta, ilyenkor csak lazítani kell hozzáadott tojással.
  • Nem nőtt meg sütés közben, ilyenkor lehet, hogy nem főztük le eléggé a masszát, vagy nem volt elég forró a sütő.
  • Összeesett a tészta: nem száradt ki eléggé, nedves maradt a belseje, vagy esetleg rányitottuk a sütőt.
Égetett tészta töltés közben

Mivel a tészta alapvetően semleges ízű, roppanós textúrájú, ezért az egyik legjobban variálható édesség, bármilyen tölteléket nyomhatunk bele chantilly-től (vaníliás, édes tejszínhab), ganache-tól kezdve a főzött krémeken át, de sós tölteléket is használhatunk, mint a franciák sajtkrémes gougère-hez. Fontos még bármilyen égetett tésztánál, hogy betöltés után minél hamarabb kell elfogyasztani, különben a tészta megpuhul, és elveszti a varázsát, de ugyanez igaz a hűtőben tárolásra is, ott a párával szívja meg magát. Szuperül eltartható sütemény, amit töltetlenül, lezárt dobozban napokig tárolhatunk, de akár le is fagyaszthatjuk, amit később csak előkaphatunk, és már tölthetjük is.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


A farsanghoz kapcsolódó finomságokért kattints:

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek