Ezért lenne drágább az egészséges étkezés?

Az újévi fogadalmak teljesítésének idején még aktuálisabb talán a kérdésfelvetés. Miért kerül több pénzbe tudatosan, egészségesen étkezni, mint sietve, nem odafigyelve?

Elhatároztam, hogy ügyesebben, tudatosabban, kiegyensúlyozottabban fogok étkezni! – sokunk 2024-es fogadalma forgott ekörül. Persze, még mindig több az „idén tényleg lefogyok” vagy „soha többet gyorskaja” megszeghető ígéret, de azért nagy átlagban szeretnénk egészségesen étkezni. A legszerencsésebb eset, ha nem divatból, a világhálóról ömlő szépségtrendek miatt, hanem mert egyszerre vigyáznánk a testünkre, lelkünkre. De miért ennyire drága egészségesen étkezni?

Ezért lenne drágább az egészséges étkezés?

A jó étel drága, a silány elérhető

Egy 2023-as brit felmérés alapján nagy átlagban legalább kétszer annyit fizet az ember kalóriánként az egészséges ételekért, mint a kevésbé tudatos és rosszabb választásokért. Ráadásul ez láncreakciót indít be, ugyanis egyre kevesebb családnál teszik lehetővé a kiegyensúlyozott étkezést és az árak az ultrafeldolgozott táplálék vásárlása felé terelik a fogyasztókat.

Szuperzöld vegán orzórizottó

Az orzó az egyik legkedvesebb tésztafélénk, mivel az apró, rizsalakú szemek nem csak jópofák, de remekül használhatók mindenféle ételben is. Apró méretének köszönhetően gyorsan ...

Lencsés tabulé

Dobd fel az átlagos lencsesalátádat szilveszterre! Ebben a tabulében lencsére cseréltük a bulgurt, hogy igazán szerencsét hozzon az újévben.

Növekvő igények, égbe szökő árak

A gyümölcsök és zöldségek témájában például beszélni kell a nemzetközi importról: a globalizált világban egyszerűen hozzászoktunk, hogy egész évben elérjük az egzotikumokat, leszaladunk a boltba banánért, négyévszakosak a zöldek. Ez egy hosszú, bonyolult ellátási láncot jelent. A CNBC cikkje alapján megdöbbentő adat, hogy míg az USA-ban például az export mennyiségei nem változtak az elmúlt 20 évben, addig a zöldségekből 155%-kal több érkezik az országba, a gyümölcsök importja pedig 129%-kal növekedett. Az árak így tartósan csak nőnek és nőnek, hiszen az igény egyre nagyobb.

Ezzel szemben viszont az ultra-feldolgozott élelmiszerek ára is növekszik, de sokkal kisebb mértékben és ezek az elérhetőbbek, egyszerűbbek, nem romlandóak és persze jóval olcsóbbak. Ömlesztve lehet előállítani, nincs macera a szállítással, az egész egy olcsóbb folyamat.

Egy vonzónak nem mondható ágazat hanyatlása

A mezőgazdasággal foglalkozók és ezzel együtt ebben az ágazatban dolgozók száma csökken és csökken, kiváltképp Európában és a tengerentúlon. Nem karrierút ez többé, hiszen nagyon fáradtságos fizikai munkával jár, vidéki környezetben és nem megfelelő bérért. A fejlett világban általában vendégmunkások, szezonális munkaerő végzi a mezőgazdasági feladatokat, a munkaerőhiány pedig kihat a az élelmiszer-ellátási lánc stabilitására. Sokan azt mondják, az automatizálás, az autonóm gazdálkodási technikák lehetnek az emberiség segítségére – az elöregedő Japán például ebbe fektet temérdek pénzt. És mi lesz akkor, ha mindenki az automatizálásra áll át? Ismét árnövekvés, hiszen az efféle fejlesztésekhez sok tőke kell.

Természetesen a zöldségekre és gyümölcsökre a kiszámíthatatlan időjárás, a klímaváltozás sincs túl jó hatással. Kína, Törökország, India, Brazília és Mexikó járnak élen az exportban, de az elmúlt évek extrém forróságai, áradásai és ezzel együtt a csapadékmentesség is rányomja a bélyegét a hozamra.

A bolygó 42%-a nem engedheti meg magának a jó táplálkozást

Számadatok szerint bolygónk populációjának 42%-a (kb. 3,14 milliárd ember) nem engedheti meg magának a kiegyensúlyozott táplálkozást. Az elmúlt évek inflációja, az árak hónapról hónapra való felkúszása válságba sodorta az egészségünket: még inkább növekszik az elhízottak aránya, hiszen az elérhető árú ételek tartósítottak, adalékanyagokkal készülnek és szegényes a tápanyagtartalmuk. Túlélni túl lehet velük… de mégis hogyan? Rendkívül egészségtelenül.

Ha ez nem változik, a bolygó lakosságának 51%-a válhat túlsúlyossá, elhízottá a következő évtizedben. Az edukáció és az élelmiszerek egységes címkézése sem lehet megoldás, hiszen maximum a tehetősebb fogyasztóknak számítana. Azoknak, akik már rendelkeznek némi ismerettel a tudatosság területén.

Szakértők szerint az élelmiszeripari cégeknek kellene sokkal jobb minőségű és szerencsésebb tápértékű termékeket gyártani. De a legfontosabb talán az lenne, ha minden ország kormánya csökkentené a zöldségek és gyümölcsök árát – támogatással, hogy állampolgáraik kiegyensúlyozottabb mindennapokat élhessenek meg.

Forrásunk volt.


Még többet olvashatsz az egészségről itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...