Végre kiderül, hogy egészségesebb-e a barna rizs a fehérnél

A rizs az egyik legfontosabb alapélelmiszerünk, de ugyanúgy, ahogyan a kenyérnek, nagyon rossz a marketingje. A legtöbben úgy gondolják, hogy a fehér rizs rossz, a barna rizs jó, és ennyire egyszerű az egész – pedig a valóság ennél sokkal összetettebb.

Összesen 110 ezer rizsvariánst ismerünk, de jellemzően Európában csak néhányat fogyasztunk belőlük. Bár rengetegféleképpen feloszthatjuk ezt a sok rizsfajtát, itthon, és a nyugati országokban ugyanúgy, leginkább fehér és barna rizsről beszélünk. A kettő közül az első az elterjedtebb, de lényegesen egészségtelenebbnek gondoljuk, mint a barnát. De mennyi ebben az igazság?

Mindegyik fajta rizs szinte kizárólag szénhidrátból tevődik össze, minimális fehérjével, és semmi zsírral. A barna rizs teljes kiőrlésű, ami azt jelenti, hogy az előállításnál nem távolítják el a gabona semmilyen részét belőle: megmarad a tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag korpa és csíra is, többek között. A fehér rizst azonban ettől megfosztják, és bár kalóriatartalomban nem lépi túl a barna rizs értékeit, ezek a fontos tápanyagok kimaradnak belőle. Ezért szokták a barna rizst gyakran egészségesebbként emlegetni, mint a fehéret.

Végre kiderül, hogy egészségesebb-e a barna rizs a fehérnél

Ez persze így teljesen igaz, de azért a fehér rizs sem ördögtől való. A barna rizst sokan nem szeretik más textúrája és mérsékelten más íze miatt, így fontos megvizsgálni, hogy a fehér rizzsel mi a helyzet.

Ezt a fontos gabonafélét több kutatás is összefüggésbe hozta már a 2-es típusú cukorbetegséggel. Ez ahhoz köthető, hogy a nagy mennyiségű és gyakori rizsfogyasztás evés után hirtelen megemelheti a vércukorszintet, ami hosszú távon hajlamosíthat a betegségre.

Csakhogy a fehér rizsben található úgynevezett rezisztens keményítő, ami kutatások szerint zsírégetőként hathat a szervezetben: ha megfőzzük, majd lehűtjük a rizst, megnő a rezisztens keményítő mennyisége benne, ez pedig emésztetlenül végighalad a szervezeten, közben extra zsírégetésre sarkallva azt. Persze csodát nem kell várni tőle, de hidegen a rizs egészséges, ez a rezisztens keményítő ugyanis némileg csökkenti a vércukorszint hirtelen emelkedésének mértékét. Utóbbit egyébként is lehet szabályozni, ha a rizshez egyéb lassú felszívódású ételeket fogyasztunk.

A fehér rizs sem ördögtől való tehát, de a legegészségesebb változatok mindenképpen a barna rizs, ezen kívül a fekete rizs és a vadrizs – ezek ugyanis tele vannak rostokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal is.

A fehérek közül a basmati rizs az, ami a legegészségesebbnek mondható, ezt a legkönnyebb ugyanis megemésztenie a szervezetnek, ráadásul sok benne a niacin és tiamin, amelyek az idegrendszer megfelelő működéséhez járulnak hozzá.


Még több rizs:

Forrásaink voltak: 1, 2 és 3

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...