A tanulmány, amelyet a BMC Public Health folyóiratban publikáltak, több mint 10 000 amerikai felnőtt adatait elemezte, és azt találta, hogy míg a rendszeres, hosszú ideig tartó ülés növelte a halálozás kockázatát, addig azok, akik gyakran fogyasztanak kávét, könnyebben védték ki ezeket a negatív hatásokat. Ez az eredmény izgalmas lehetőségeket nyit meg előttünk, hiszen egy egyszerű szokással mérsékelhetjük az egyre inkább mozgásszegény életmód egészségügyi kockázatait.
A módszertanról
A tanulmányt levezénylő kínai kutatók az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi és Táplálkozási Vizsgálati Felmérésének (NHANES) adataiba merültek bele. (Ez egy program az amerikai felnőttek és gyermekek egészségi és táplálkozási állapotának felmérésére.) A kutatók a 2007 és 2018 között gyűjtött információkra összpontosítottak, és a résztvevőket akár 13 éven át követték. A tanulmány két fő tényezőt vizsgált: mennyi időt ültek az emberek naponta és mennyi kávét fogyasztottak. A résztvevőket napi ülési idejük szerint négy csoportra osztották: kevesebb mint 4 óra, 4-6 óra, 6-8 óra vagy több mint 8 óra. A kávéfogyasztásuk szerint szintén: voltak a nem kávézók és három csoport, akik eltérő mennyiségben fogyasztják.
Az eredmények pontosságának biztosítása érdekében a kutatók figyelembe vették azokat a tényezőket is, amelyek befolyásolhatják a halálozási kockázatot, például az életkort, a nemet, az iskolai végzettséget, a jövedelmet, a testtömegindexet és különböző egészségi kondíciókat.
A legfontosabb eredmények
Azoknak az embereknek, akik több mint nyolc órát ültek naponta, 46%-kal nagyobb volt a bármilyen okra visszavezethető halálozási kockázatuk, és 79%-kal nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozási kockázata azokhoz képest, akik kevesebb mint négy órát ültek naponta. Ez megerősíti a korábbi kutatásokat, amelyek rámutattak: a túl sok ülés veszélyes.
Azonban itt jön az érdekesség!
A legtöbbet kávézók (több mint 540 gramm naponta, ami körülbelül 3-4 csésze) között 33%-kal alacsonyabb volt a bármilyen okból bekövetkező halálesetek száma, és 54%-kal alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás a nem kávézókkal összehasonlítva.
A legérdekesebb megállapítás akkor született, amikor a kutatók az üléssel töltött idő és a kávéfogyasztás együttes hatásait vizsgálták. Kiderült: azok a nem kávézók, akik napi hat óránál többet ültek, 58%-kal nagyobb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból, mint azok a kávézók, akik kevesebb mint hat órát ültek. Fontos, hogy a hosszan tartó üléssel összefüggő, megnövekedett halálozási kockázat csak a nem kávézóknál volt megfigyelhető – a kávéfogyasztók körében viszont nem.
A tanulmány korlátai
Mint minden tanulmánynak, ennek is vannak korlátai, amelyeket szem előtt kell tartani. Az egyik, hogy a kutatók önbevalláson alapuló adatokat használtak, amikor az ülés időtartamát kérdezték, ami nem mindig pontos. Nem tettek különbséget a kávé különböző típusai között sem és nem vették figyelembe a hozzáadott cukor vagy tejszín hatásait sem. Ezenkívül, az erős összefüggések ellenére nem bizonyítható, hogy a kávé közvetlenül okozza ezt a védő hatást. Ebben ugyanis a kávéfogyasztással vagy a kávézók életmódjával kapcsolatos egyéb tényezők is szerepet játszhatnak.
Mi a következőtetés?
Ez a tanulmány egy újabb bizonyíték arra, hogy a kávé pozitív egészségügyi hatásokkal bírhat. A kutatók feltételezik, hogy a kávé gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai segíthetnek ellensúlyozni a hosszan tartó ülés negatív hatásait, amelyről ismert, hogy növeli a gyulladást a szervezetben.
Azonban a tanulmány szerzői óvatosságra intenek: bár a kávéfogyasztás jótékony hatású lehet, ez nem egy csodaszer. Éppen ezért hangsúlyozzák az aktív életmód fenntartásának fontosságát, ahogy azt is, hogy amennyire csak lehet, érdemes lecsökkenteni az üléssel töltött órák számát.
Még több a kávéról: