Az édesburgonyából készülhet többféle leves, főétel, sőt, akár desszert is. De ha teljesen ki akarjuk használni a zöldség adta csodás és ízletes lehetőségeket, a köretek világát is érdemes jobban megismernünk. Az édesburgonya ugyanis számos különböző formában kísérhet sült húsokat vagy más főételeket. Ismerjük meg az összes variációt!
Püré
Az ősz három hónapja alatt minimum egyszer biztos mindenki készít édesburgonya-pürét, ez ugyanis elengedhetetlen része az évszaknak. Sült húsok, például kacsa mellé nagyon jól illik a krémes, fűszeres zöldségpüré.
Az igazán krémes püré titka a teljesen megfőtt burgonya, illetve a bőséges vaj- és tejszínhasználat. Fűszerezés terén használhatunk borsot, paprikát, kurkumát vagy chilit is.
Chips
Egy uborkagyalun szeleteljük le egészen vékonyra a krumplit. Mivel viszonylag kemény zöldségről van szó, lehet, hogy meg kell dolgoznunk vele, de megéri a fáradtságot. Tepsin vagy olajban kisütve egy édes, ropogós chips lesz a jutalmunk, amit kínálhatunk burgerek vagy mártogatósok társaságában.
Érdemes még melegen fűszerezni, ilyenkor ugyanis jobban felveszi az ízeket a chips, nem pörög le róla a sok ízesítő.
Hasáb
Vágjuk hasábokra a zöldséget. Mivel a legtöbb édesburgonya amúgy is hosszúkás alakú, erre a célra kifejezetten alkalmas. Ha vékony héjút találunk, akár rajta is hagyhatjuk, ez ízlés kérdése.
Egy kevés olajjal és fűszerekkel átforgatva süthetjük sütőben is, egy papírral kibélelt tepsin, de persze a klasszikus, mély olajban készített verziót is választhatjuk.
Tepsis krumpli
A chipsnél egy fokkal egyszerűbb elkészítési mód a tepsis édesburgonya. Ugyanúgy vékony szeletekre kell gyalulnunk a zöldséget, azonban ahelyett, hogy olajban kisütnénk a karikákat, egy sütőtálba vagy tepsire rétegeljük őket.
Kevés olaj, fűszerek, esetleg egy kis reszelt sajt: és már készen is van a legősziesebb köret, amihez ráadásul nem kell egy liter olaj.
Gratin
Szintén tepsis megoldás a gratin, ami annyiban különbözik az egyszerű tepsis krumplitól, hogy tej vagy tejszín hozzáadásával még dekadensebb köretet hozhatunk létre a zöldségből, ami szinte egy vegetáriánus főétellel is felér.
A vékony szeletekre vágott burgonya először megpárolódik a fűszeres tejben, majd amikor felszívta a folyadék nagy részét, elkezd pirulni. Elsősorban a széle és a teteje pirul aranybarnára, miközben belül ugyanolyan krémes marad, nem szárad ki.
Hagymás krumpli
De nem akármilyen hagymás krumpli ez: egy komolyan ősziesített, narancssárga verzió. Az édesburgonyát rövidebb ideig főzzük, mert könnyebben puhul és szétesik, mint az egyszerű krumpli.
A pirítást pedig végezzük jó sok vajjal vagy olívaolajjal, lila- és fokhagymával, és olyan mély aromájú fűszerekkel, mint a fűszerpaprika, kömény, koriander, chili.
Héjában sült
Az egyben, a héjában sült édesburgonya akár előételként is szerepelhet a tányéron, de köretként igazán lenyűgöző hatást érhetünk el vele. Süssük meg héjastul, majd amikor egy beleszúrt kés már akadály nélkül átmegy rajta, vegyük ki a sütőből.
Vágjuk fel az egyik oldalát, hogy meg tudjuk tölteni: ezt tehetjük túróval, tejföllel, zöldségkrémekkel. Megszórhatjuk sajttal, sült szalonnával és zöldfűszerekkel.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Gáspár Beával, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!
Még több őszi alapanyag, amit megismerhetsz közelebbről: