Az édes zsemlemorzsa örökre meg fogja változtatni, hogyan tekintünk erre az alapélelmiszerre. A száraz kenyérből vagy zsömléből darált, sós verzió persze nem cserélhető fel az olyan sós ételekben, mint a rántott hús, rakott karfiol és barátaik. Azonban meglepő, hogy ugyanezt a morzsát használjuk desszertekben is, ami egy kihagyott lehetőségnek tűnik. Hiszen sokat emelhetnénk ezeken a desszerteken, ha édes zsemlemorzsával készítenénk őket.
Ezekből készülhet a morzsa
Annyit tartsunk fejben, ha kenyérről péksüteményre váltunk, hogy az utóbbiak egy fokkal romlandóbbak az egyszerű kenyérnél. Mivel gyakran tartalmaznak tejterméket, tojást, nem bírják ki olyan sokáig a polcon.
Ezért mindig csak annyit készítsünk, amennyire épp szükségünk lesz az adott ételhez. Ha azonnal felhasználjuk, nem lesz ezzel problémánk.
Maradjunk távol a töltött péksüteményektől, mert a bennük lévő extra dolgok (pl. lekvár, kakaókrém, túró) rontanak a morzsa állagán és az eltarthatóságán is.
A fenti szempontokat figyelembe véve készítsünk morzsát a következő péksüteményekből:
- kalács (akár kakaós is)
- briós (cukros, mandulás)
- édes kiflik, zsemlék (aszalt gyümölcsök, csoki nélkül)
A péksütemények kiszárítása
A péksütemények abból a szempontból is máshogy viselkednek, mint az egyszerűbb kenyér vagy zsemle, hogy frissen kell őket kiszárítani a morzsához. A korábban említett romlandóság miatt nem tudnánk egyben szárítani őket, mert esélyes, hogy megpenészednének.
Ezért kell egy másik módszerhez folyamodnunk: a sütőben szárításhoz. Gyorsan és egyenletesen megpiríthatjuk a süteményeket a következő lépésekkel.
- Vágjuk egységes darabokra a péksüteményeket.
- Tegyük őket száraz tepsire, egy rétegben.
- 180℃-ra előmelegített sütőben kezdjük el pirítani.
- Nagyjából 30-40 percig süssük, közben keverjük át kétszer.
- Ellenőrizzük, hogy teljesen szárazak-e a darabok, ha nem, süssük még tovább
Indulhat a darálás
Ha teljesen kihűlt a kiszárított péksütemény, nekikezdhetünk a morzsa készítésének. Ezt több különböző konyhai eszközzel is megtehetjük: diódaráló, késes aprító, egyszerű négyoldalú reszelő.
Persze az aprítógép a legkevésbé macerás az összes közül, ezért ha van otthon, csináljuk ezzel. Dobáljuk bele a darabokat és mindent dolgozzunk simára. Persze, ha jobban szeretjük a nagy szemű (netán a darabos) morzsát, hagyhatjuk olyan állagúra is.
Még egy szinttel feljebb
És ha még többet szeretnénk belőle kihozni, az édes morzsát ízesíthetjük különböző aromás dolgokkal.
A citrom- és narancshéj, gyömbér például kiváló választás lehet a túrós édességek mellé, a fahéj, szegfűszeg pedig a gyümölcsös gombócokhoz.
Az olajos magvak közül például a mandula, dió is jól illik néhány morzsás édességhez. Ha külön tesszük hozzá (tehát nem a péksütemény tetején van a mandula például), ezeket is mindenképpen pirítsuk meg.
Kísérletezzünk az ízekkel, hozzunk létre egy olyan édes zsemlemorzsát, ami a saját ízlésünknek megfelelő, és forgassuk bele az összes kedvenc desszertünket.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több izgalmasan szokatlan konyhai megoldás és ötlet: